Mihin jotkut uskovat?

Jeremias

UFO = tunnistamaton lentävä kohde. Miten tervejärkinen ihminen voi uskoa ufoihin ja keksiä kokonaisia kultteja tunnistamattoman pohjalle? No, yksi tajusi: Jaakko Teppo kappaleessaan "Savon uhvo".

6

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Miten tervejärkinen ihminen voi uskoa ufoihin ja keksiä kokonaisia kultteja tunnistamattoman pohjalle? "

      Jos ihan rehellisesti ihmettelet tuota, niin todennäköisin vastaus on se, että joko ko. tyyppi itse, tai joku, johon hän luottaa, tekee UFO-havainnon, eli näkee jotakin, mitä ei osaa selittää tavanomaiseksi ilmiöksi.

      Minusta tuo ei ole kovin hämmästyttävää.

      Kultteja kai aika harvat muodostelevat...

    • Hesekiel

      Kaikkia lentäviä objekteja ei ole varmuudella tunnistettu. Joistakin niistä on tutkahavaintoja, jotka tukevat silminnäkijöiden kertomuksia. Ei ole voitu todistaa, että kyseessä olisivat sen kummemmin tekniset laitteet kuin tuntemattomat luonnonilmiötkään. Siksi objektien alkuperä ja olemassaolo herättävät ihmettelyä vielä nykyäänkin ja antavat aihetta kaikenlaiseen vedätykseen.

    • puer86

      Niin, ufohan tarkoittaa tunnistamatonta lentävää kohdetta. Kun näkee jotakin taivaalla eikä tiedä mitä se on, se on ufo. Tämä ei silti vielä tarkoita että se olisi avaruusalus maan ulkopuolelta, mutta mitä ihmeellistä siinä olisi vaikka se olisikin avaruusolentojen? Kun tarkemmin miettii niin mekin olemme avaruusolentoja...

    • ufotytteli

      Eli: olen enemmän sillä kannalla, että ufoja on kuin että niitä ei ole.

      Kyllä kaikkiin pitäisi kunnon vastaus saada. En ole vakuuttunut tiede-eliitin vanhojen kantojen periksiantamattomasta asenteesta, kun heidän useat selityksensä tuntuvat olevan pakkoselityksiä. Eli asennetta aivan liikaa mukana ollakseen tiedettä. Tämä syö uskottavuuden heiltä.

      Jos joku onnistuu todistamaan jokaisen tällaisen ilmiön varmaksi "perinneluonnontieteen" ilmiöksi tm., muutan kantaani.

      Olen kuitenkin sopivan skeptinen, sanoisin. Sen verran, ettei minua taas täysin vakuuttuneeksikaan ufojen olemassaolosta kukaan ole saanut. Toistaiseksi vain ei ole mitään varmaa todistetta puoleen eikä toiseen. Salaliittoteoriat kuulostavat toiveajattelulta.

      Epäuskottavuutta tuo esim. ufojen kohtaaminen jollain astraalimatkoilla. Moni kontakti on näin syntynyt ja sitten ollaan niin varmoja yhteydestä ulkoavaruuteen. Nämä ihmiset luovat itse kontaktinsa mielikuvitusolentoihin, eivät silti välttämättä ole "hulluja", mutta niin kovasti he toivovat kontaktia. Psyykellä on aivan uskomattomat voimat; ehkei kaikkea vielä tunnetakaan. Minulle on tullut se kuva, että yhteyttä humanoideihin pidetään juuri tällä tavoin = todellista kontaktia ei ole olemassakaan.

      Psyyke on toisaalta niin ahdasmielinen, ettei se hyväksyisi sellaisen olennon näkemistä, jolla ei ole latinankielistä nimeä.

      • heh heh

        "Psyyke on toisaalta niin ahdasmielinen, ettei se hyväksyisi sellaisen olennon näkemistä, jolla ei ole latinankielistä nimeä."

        Hassu ajatus. Tuntoaistillako ne uudet lajit tunnistetaan ennen kuin niille annetaan nimet, vai hajulla ja kuulolla? Viime viikollakin oli löytynyt joku uusi jyrsijä kuulemma, ja ihan ilman nimilappua.


      • Ja näinkin

        Tunnistamattomia lentäviä esineitä on havaittu. Kaikille ei ole edes viitsitty etsiä selitystä, koska asialla ei ole merkitystä. Näin kerran itsekin aivan uskomattoman - ja kauniin - näyn Kaakkois-Suomessa, kun jostain Argangelin läheltä lähetettiin avaruusalus.

        "UFO-uskolla" tarkoitin sitä, että tunnistamattimoen lentohavaintojen perusteella uskotaan liikkeellä olevan joistain kaukaisista galakseista saapuvien.

        Näiden kanssa seurustelleet ovat kyllä tavalla tai toisella sekaisin. Miksikähön muuten nämä vieraat ovat aina jonkinlaisia ihmistä muistuttavia mutantteja? Paitsi scifi-elokuvissa, joissa sentään on oivallettu, että mahdollinen elämä muualla on toisen näköistä - kumman ihmismäisiä tunteita ja amerikkalaisia arvoja lukuunottamatta.

        Kannattaa muuten lukea G. Adamsin teos "Linnunradan käsikirja liftareille" ehkä jatko-osatkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      803
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      773
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      46
      650
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      213
      588
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      42
      543
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      52
      526
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      523
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      506
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      483
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      480
    Aihe