Onko huono lisäaine tuommoinen lisäine kermassa eli stabilointiaine (karrageeni)?
Yleensä välttelen sellaisia kermoja joissa on. Luomukermassa ja Arlan tavallisessakaan kuohukermassa ei ilmeisesti sitä ole. Mutta Valion kermoissa yleisesti ainakin on. Aiemmin ei tainnut olla myöskään Lidlin kuohukermassa (valm. Satamaito Ulvila), mutta mutta.. kun hiljattain ostin ja luin ainesosat, niin siinäkin sitä oli.
Eli enää en taida ostaa muuta kuin Arlan kermoja. Ja tietenkin mikä valmistaja vaan sopii, joka ei laita tuota lisäainetta kermaan.
Olen vaan kuullut että ei ole suolistolle hyväksi karrageeni?
Korjatkaa jos on parempaa tietoa.
Kerman karrageeni
Anonyymi
1
593
Vastaukset 1
- Anonyymi
Ei niinkään huono: karrageenia käytetään saostamiseen ja hyytelöittämiseen, sitä on useampaa lajia, luonnontuote, siis levää esim. Irish Moss. mm. jäätelöiden valmistamiseeen, kirkkaat jälkiruokahyytelöt (Jello) yns. , kaikille ei sovi gelatiini/siasta tai naudasta jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901643
- 851382
- 1041068
- 48919
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..15905Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su43821Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.114670Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83666Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30651Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45597