Olen tuntenut erään ihmisen/ naapurin muutaman vuoden taloyhtiössä ja alkuun hän oli hyvin mukava kaikin puolin ja muuttui sitten. Nainen kyseessä ja olen itsekin nainen, Alkoi kertoa perusteettomia juttuja , mitä muutama muu on minusta kertonut tai ollut puhetta pienessä peliporukkapiirissä. Kyselin toisilta, että oletteko tälläistä puhuneet ja ihmettelivät, että naapuri on sellaisia väittänyt. Päättelin, että kyse on täysin ko naapurin omat ajatuksista ja hän siirtää ne toisen tai toisten syyksi. Tietääkö kukaan onko olemassa jokin nimitys moiselle? Sille, että väittää omia ajatuksiaan toisten syyksi ja yrittää pestä itsensä ulos?
Onko tälle nimi tai dg?
2
147
Vastaukset
- Anonyymi
Nimike on: Valheita levittävä naapuri
Syy naapurin toimintaan voi olla esimerkiksi puhdas ilkeys ja kiusanteko eli sadismi, kuvitelmat väitettyjen asioiden todellisuudesta, narsistinen persoonallisuushäiriö tai vaikkapa skitsofrenia tai moni muu syy.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Patologinen_valehtelu
Ensi kerralla kun naapurisi väittää valheita niin kerro hänelle kohteliaasti tarkistaneesi asioita ja todenneesi hänen erehtyneen.
Sen jälkeen jätä hänet omaan rauhaansa. Kun et sano hänelle mitään ei hänellä ole aineistoa valehdella sinusta eteenpäin vääristellen sitä mitä sinä olet sanonut. Elämä on liian lyhyt että sitä kannattaisi käyttää turhaan yritykseen korjata naapurin mielenterveyttä.
Kusipäänaapuri löytyy jokaisesta porraskäytävästä ja parhaissa on niitä useitakin. - Anonyymi
Kiitos vastaajalle ja uskon, että olet oikeassa. Olen varma siitä, että ko naapuri on kertonut omia ajatuksiaan ja laittanut ne toisten sanomiksi. Siis perusteettomia ilkeyksiä ja panettelua minusta. Ei sitä toisetkaan hyväksy. En ole enää tekemisissä kyseisen henkilön kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806932Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346513Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816303Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644112Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62409Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant582179Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141492
- 1981230