Onko tälle nimi tai dg?

Anonyymi

Olen tuntenut erään ihmisen/ naapurin muutaman vuoden taloyhtiössä ja alkuun hän oli hyvin mukava kaikin puolin ja muuttui sitten. Nainen kyseessä ja olen itsekin nainen, Alkoi kertoa perusteettomia juttuja , mitä muutama muu on minusta kertonut tai ollut puhetta pienessä peliporukkapiirissä. Kyselin toisilta, että oletteko tälläistä puhuneet ja ihmettelivät, että naapuri on sellaisia väittänyt. Päättelin, että kyse on täysin ko naapurin omat ajatuksista ja hän siirtää ne toisen tai toisten syyksi. Tietääkö kukaan onko olemassa jokin nimitys moiselle? Sille, että väittää omia ajatuksiaan toisten syyksi ja yrittää pestä itsensä ulos?

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nimike on: Valheita levittävä naapuri

      Syy naapurin toimintaan voi olla esimerkiksi puhdas ilkeys ja kiusanteko eli sadismi, kuvitelmat väitettyjen asioiden todellisuudesta, narsistinen persoonallisuushäiriö tai vaikkapa skitsofrenia tai moni muu syy.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Patologinen_valehtelu

      Ensi kerralla kun naapurisi väittää valheita niin kerro hänelle kohteliaasti tarkistaneesi asioita ja todenneesi hänen erehtyneen.

      Sen jälkeen jätä hänet omaan rauhaansa. Kun et sano hänelle mitään ei hänellä ole aineistoa valehdella sinusta eteenpäin vääristellen sitä mitä sinä olet sanonut. Elämä on liian lyhyt että sitä kannattaisi käyttää turhaan yritykseen korjata naapurin mielenterveyttä.

      Kusipäänaapuri löytyy jokaisesta porraskäytävästä ja parhaissa on niitä useitakin.

    • Anonyymi

      Kiitos vastaajalle ja uskon, että olet oikeassa. Olen varma siitä, että ko naapuri on kertonut omia ajatuksiaan ja laittanut ne toisten sanomiksi. Siis perusteettomia ilkeyksiä ja panettelua minusta. Ei sitä toisetkaan hyväksy. En ole enää tekemisissä kyseisen henkilön kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1815
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      291
      1458
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1359
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      945
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      938
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      50
      873
    Aihe