En minäkään. Kuka haluaa katsella ja elättää jotain yh-mammaa ja hänen typeriä mukuloitaan?
Voisitko ihastua yh-mammaan?
Anonyymi
109684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 109
Vanhimmat
No ny tuli tuoretta settiä ;D
Ihanko ätmi itse keksit aiheen?
Miksi älähdit? Oletko väsynyt yh mamma jolla ei enää arvoa parsuhdemarkkinoilla?
Kerro ätmi millaista se on kun koskaan ei ole ollut mitään arvoa parisuhdemarkkinoilla.
Ätmiiii. Vastaa hänelle. Minäkin haluan tietää. Miltä se tuntuu? Tuntuuko se pahalta? Ei ainakaan hyvältä? Vai tuntuuko?
Yh mammat on sellaisia kerran parin hurvittelu tyttöi eli semmosia tinderimiesten leikkikaluja mut he elävät unelma elämää miehiä käy kyläs ja rahaa jättää ei niist tytöis ole seurusteluun
Yh mammat on vähän semmosii ja tämmösii tyttöi
Mut yh mammat ja korkeastikoulutetuilla tytöillä on yhteistä kummatkin on niitä hurlumhei tinderityttöi joist ei saa kunnon naista eikä suhteeseen saa heis kunnon naista tai vaimoa
Tässä yh-mamma, jonka lasta ei ole pantu alulle.
Jollain tavalla sitä toivoo että elämässä on sen verran oikeuden mukaisuutta ihmisiä kohtaan jotka ovat jo yhdestä paskasta ukosta eroon pääseet ja joutuvat vielä yksin elättämään sekä hoitamaan lapset. Etteivät enää toiseen paskaan haksahda.
Jaa, juuri näin ja voihan sitä aina harrastaa vähän kertakivaa välillä, huoh!
Ei kyllä ihan hirveesti muiden ihmisten kertakivat kinnostele. Mitä se kellekään kuuluu.
Olishan siitä hyvä maksaa verot kun on alan ammattilainen ja yrittäjä
Mistä ihmeestä puhut? En yh. Enkä aio olla sun lapsen yh.
Sekä valheellista tietoa levittäminen on kunnianloukkaus .
Yh sta puhuttiin ne elää unelmaansa ja on unelma ammatissaan eli kutsumusammatti sitä vaan miettii et näkikö koulussa opet ja muut oppilaat jo mikä tyttö tytöstä tulee isona eli yh luuseri
Eikö yhoista puhuttu yleisesti
Näkiköhän niistä miehistä että niistä tulee lapsensa hylkääviä vastuuta pakenevia monesti päihdeongelmaisia tai matalapalkka aloilla työskenteleviä, väkivaltaisesti käyttäytyviä itsestään liikoja luulevia moniongelmaisia tapauksia.
Yh voi olla myös silloin kun lapsen toinen vanhemmista esim. Kuollut. Mieskin voi olla yh. Yksinhuoltajaksi joutuu silloin kun toinen vanhemmista ei ole kykenevä vanhemmuuteen.
Mikäslainen Äiti sulla on olut kun susta noin huonosti käyttäytyvä tullut?
Ne miehet näki mikä tyttö oli tyttöjään eli kaikki epäkelpoja vaimoiksi ja suhteeseen ja toisilla oli vain raha rakkaus eli miehet etsi kunnon naiset itselleen ja nyt niillä menee hyvin ja yhoot etsii tinderistä rikkait miehii ja saavat rahaa eli raha on rakkaus
Isäsi kun ois laskenut vaan lakoineille. Niin maailma ois parempi paikka.
Tommosen kuin sinä joutaa Ukrainaan tykin ruuaksi.
Kukaan nornaali käytä mitää tindereitä. Ne vaan panoja hakeville.
Voithan sä olla vaimo ja joutuu yksinhuoltajaksi jos puoliso on esim. väkivaltainen
Mun iso Mummo oli yksinhuoltaja. Ne on jonkun äitejä, mummoja, tätejä ja siskoja.
Siihen tarvitaan ensin paskaukko, että akka joutuu alkamaan yh-luuseriksi
Ei siihen tarvita ukkoa lainkaan, että nainen voi alkaa äidiksi. Ei ainakaan paikalla ja naisen "paskaukkona".
Mut siellä ne yh äitylit ja korkeastikoulutetut tytön on eli mitäs tyttöjä ne silloin on
Tiesitkö Välis, että tilastojen mukaan Suomessa korkeakoulutetut pariutuvat todennäköisimmin, heidän liittonsa kestävät parhaiten, he saavat todennäköisimmin lapsia ja heidän lapsilukutoiveensa (keskimäärin n. 3 lasta) täyttyy todennäköisimmin. Suomi on maailmassa pienoinen kummajainen, kun meillä koulutettu väestönosa lisääntyy tehokkaammin kuin kouluttamaton.
Kuulehan taliaivo.. voin kyllä kertoa ett sain elämäni ihanimman yksinhuoltaja äidin ja 2 ihanaa mukulaa.. olemme olleet 20v yhdessä..nyt aikuiset lapset..ovat minulle rakkaat ..samoin minä olen heille..älä viitsi kirjoittaa typeryyksiä..no ei sinua kukaan huolisikaan
Maksaa vit:sti
Miksi haluat julistaa sitä täällä? Täällä on enimmäkseen mammoja ja yh-mammoja ja vain yksi kotinööösi ja yksi stringgi-tyttö, joilla on menekkiä muualla. Niin?
Täällä on myöskin sinkkumiehiä ja miehet neuvoo toisiaan eli tosi hyvä neuvo älä ole yh mammojen kanssa eli heist ei saa hyvää vaimoa tai naista samoin korkeastikoulutetut naikkoset eli sinkkumiehen ei kannata pilata elämäänsä kertakäyttö tytöillä tai raha rakkauksista vaan etsiä itselleen kunnon nainen josta saa hyvän vaimon
En+voisi+ajatella+yh-mammaa,+mutta+yhteishuoltajuus-tai+yh-isää+kylläkin.+Olen+ollut+yh+kaksi+kertaa,+ja+nähnyt+ettei+se+ole+este+ihan+normaaleille+>35v+miehille+(kohderyhmän+ehdoton+alaraja).+
Olen+yh/yhteishuoltaja,+mutta+en+tarvitse+elättäjää.+En+ole+rikas,+mutta++vuositulot+riittää+elämiseen.+Jos+ei+riittäisi,+olisi+about+90%+suomalaisista+vaikeuksia+elämää+itsensä.
kick the fkin beaks, when drivin... minä hwilurin kärrä kun ewkaan cähän aiakuicr... puräyrä hwh uhullumuij....
Mutta niin eilutin kättä että ehdonit wttä painq jqarrua kun toinen käcellewe suojqti3llä ;:LD
Joku pakit saanut paskahousu nillittää. Varmaan pienikikkelinen mies
Jotkut yh mammat tienaa enemmän ja tekee enemmän töitä, kun rehellisesti miehen nilkoilla makoilevat rouvat 🤣 mutta *munaa* tulee kyllä useammin, jos niin tahdotaan 🙂 lapsetkin on paremmassa kunnossa 🤣🤑
Yhoot on kaikista hotimpia. On kysyntää ollut ja tulee olemaan.. Ei ole seinäruusuja. Kauniita,seksyjä,itsevarmoja. Ja huonot miehet heivanneita. Mieti sitä 😊
Ap taitaa olla just se heivattu huono mies. Hyihyi. Ettäs kehtaatkin.
Yh t ovat usein tanttamaisia, epäsiistejä, tyylitajuttomia ja ylipainoisia
En, sillä olen heteronainen. Yh-iskään voisin hyvinkin ihastua ja vaikka tarvittaessa elättää häntä ja hänen lastaan/lapsiaan (huom. ei "typeriä mukuloita").
Yh-isi tai yhteishuoltaja-isi on ainakin kunnollinen mies, joka kantaa vastuun lapsistaan.
Typeriä mukuloita ei ole olemassakaan,on ainoastaan typeriä kasvattajia.
Tai typeriä aloittajia?
Jaa, yh-mammojen solvausketjua ei olekaan hetkeen ollut. Jotain tuoreempaa olis voinut silti keksiä, kun ei nää oikein provosoi enää. Liian kaluttu aihe.
Joo, mutta yhteen muutto olisi aika nounou. Ei mitään uusioperhettä minulle, oma elämäni on sen verran hyvässä kuosissa ja helppoa, etten lähtisi sitä sillä tavalla vaikeuttamaan.
Oletkin itsekäs tossutohveli. Kukaan ei ylläty.
En muuttaisi yhteen lapsettomankaan kanssa.
Miksi sitten korostit juuri uusioperhettä vastauksessasi? Etkö voinut sanoa vain, ettet ylipäänsä muuttaisi yhteen?
No niinpä, ällöä ettei ihmiset tiedä mitä ne haluaa!
Se on vielä enemmän nounou kuin lapsettomat.,
Miten mikään voi olla enemmän nou nou, jos "En muuttaisi yhteen lapsettomankaan kanssa". Jos jokin on ei, niin se on ihan vaan ei eikä enemmän ei. Tuo on loogista vain, jos toinen on ei ja toinen ehkä.
Mä oon aina rakastanut paremmin ja täydemmin etäältä ja sopivan välimatkan päässä. Lähellä on aina mennyt kaikki vituiksi. Ja yleensä johtunut minusta. Minua ei ole luotu mihinkään lähempään suhteeseen tai perhe-elämään, whatever...
Ellei osaa, niin sitten uhriutuu? Ketään ei ole luotu lähempiin suhteisiin, kysymys on valinnoista ja halukkuudesta oppia olemaan ja rakastamaan.
Uhriudun? Minä olen ihan fine tämän asian kanssa. Sinä et näyttäisi olevan.
jos seksi olisi niin hyvää että sekottaisi mun pään, niin ei siinä mukulat haittaisi ollenkaan...
seksihän on aina hyvää...
Yh mamma todennäköisesti tehnyt lapsia jännämiehen kanssa. Ei kiitos en halua katsella mitään jännämiehen siittämää kakaraa.
Yksinhuoltajat tosi usein rahvasta kansanosaa
Kateellisia olette lapsia siittäneille. Tunnette että pano on elämän tärkein asia kun ette sitä kokemaan päässeet ole.ja oih,kun joku muu on niin häpeäänne se lisää. Ette olisi edes isiksi valmiita. Olette pikku pojan asteelle jääneitä runkkareita. Luoja teiltä naisia ja lapsia varjelkoon.
vähän höperö olo voi tulla jos seikkailet jossain kokaiiinipöpperössä Prokaiinnia ja sairaalan hisseissä panelemassa nappeja :D
Voisin. :)
Muutenkin äiti immeiseen yh tai yhteishuoltajuus tai aikuiset lapset tai mummo jo lapsenlapsilleen.
Olipa harvinaisen tyhmä aloitus.
Tuli vielä mieleeni etteihän se aivan simppeliä aina ole ryhtyä suhteeseen ihmisen kanssa, jolla on lapsia. Ei aina edes toisen sellaisen ihmisen kanssakaan, jolla itselläänkin on lapsia. Asenteet voi siltikin poiketa huimasti kahden erilaisen vanhemmankin perheissä ja tavoissa.
Saati lapsettomana asettua osaksi perhettä. Joskin olen nähnyt niitäkin varsin onnistuneita kokoonpanoja. Toisen lapsia ei vaan saa mitenkään väheksyä eikä pitää rasitteena, muuten tulee kyllä väkisinkin ongelmia.
Eikä ole yksinkertaista aina sekään, että lapset mutisematta hyväksyy vanhempiensa uusia kumppaneitakaan. Tai kumppanit tulis juttuun lasten kanssa.
Paljon on huomioitavaa.
Itse en vois millään ilveellä päästää elämääni ihmistä joka vihaa lapsia, tyttöjä tai kuviota missä lapsilla on isäkin. Tai mitenkään yrittää syrjäyttää lapsiani mun elämästäni. Siitä tulis ilmiriita.
Joten ymmärrän ettei oo helppo kuvio.
Rahvaat yht ovat monesti moniongelmaisia. Ei ihme että fiksut miehet kiertää kaukaa
Kaikissa ihmisryhmissä on moniongelmaisia, eihän silti tartte yleistää.
Näköjään...
Mutta nyt ontähtäimessä lapseton nainen. Ja kyllä mä snadisti oon varpaillaan, että miten hän lapsiin suhtautuu, tosin suotta....arvot näkyy muutenkin kuin siitä miten hän hyksyisi mun lapset..
Hyvä, ei ole pitkään lapseton.
En aio itse kyllä lisääntyä, joten lapsettomaksi mun kohdalla jääkin.
On kyllä puhuttu sekin.
Tottakai hän joskus mun lapsiin tutustunee ja mun muksut hyväksyy mun naisystävät hyvin. He ottavat ihmiset vastaan avosylin...
Ja työnsä puolesta hän on nuorten kanssa tekemisissä muutenkin, joten ei ehkä ongelmaa..
Mutta silti en kiirehdi tutustuttamisessa..
Harhaa, nainen haluaa oman lapsen, jos se on vain fyysisesti mahdollista.
Ei ole minun harha...
Ainoo ongelma minkä näen mahdollisena lapsettoman nuorisotyön parissa olevan kanssa tai lastenkasvatustyössä olevan kanssa, että osaako tehdä eroa ammatillisen minän ja oikean minänsä välillä. Että osaako luoda suhteita lapsiin ja nuoriin itsenään vaiko ammatillisena ihmisenä.
Se voi olla haaste joskus, riippuu ihan ihmisestä ja persoonasta. :)
Se ammatti minä voi olla aika kliininen ja teoreettinen. Jos sillä luo nuoriin suhteita.
Eikö Dissen muksut nyt ole jo aika isoja? Toinen jo aikuinen?
Ja sanon tämän, koska oon itse aika erilainen nyt kun mulla on itselläni omia lapsia, kun mitä olin lapsettomana lastenhoitajana. Ja oon nähnyt samaa muissa kollegoissanikin.
Lapsettomilla jää helpisti ammattirooli päälle, jos omakohtaiset kokemukset vanhemmuudesta puuttuu tai ei ole omassa lähipiirissä lapsia joiden kanssa on muunlainen suhde kuin ammattikasvattajana luotu. Sisaren lapsia tms. :)
Mietin vaan, kun lapset on sellasia sanotaan nyt vaikka seitsemäntoista ja yli, niin kyllä heihin normaalisti ihan jo varsin aikuisina suhtautuu. Näin vaikka keskenkasvuisia vielä ovatkin.
Juu, mutta otin vaan huomioksi. Suhde nuoriinvoi jäädä vähän teennäiseksi jos ammattilaisena lähestyy tai aito jos itsenään lähestyy. Riippuu ihmisestä.
Juu.
Sanoin vaan kun kokemus on näyttänyt, että helposti köy niin että jakaa ohjeitakin ongelmia kohdatessaa ammattilaisena, eikä läheisenä. Tyystin eri tilanne.
Välit voipi jäädä etäisiksi, jos ei osaa irtaantua ammattiroolista kumppanin lasten suhteen.
Suhde aikuisiinkin voi jäädä teennäiseksi. Pieni lapsi ja tollanen 13-15 vuotias on kuitenkin usein varsin eri asia, kuin aikuisuuden kynnyksellä olevat ja nuoret aikuiset.
On, mutta yksi juttu on vielä virkaintoisuus. Jos kumppanilla esiintyy jotain murhetta lastensa kanssa, niin riippuen ihmisestä taas ammattiroolilla lähestyjä voi olla myös hyvin virkaintoinen väliintulija. Ja näin tulee ryppyjä rakkauteen.
Mä sanoisin jopa niin, että lapsettoman ihmisen suhde lapseen on aina etäinen ja teennäinen (oli amatööri tai ammattilainen), jos ei ole aiempaa ihan henkilökohtaisen (ei ammatillisen) tason suhdetta yhteenkään lapseen. Se menee mun kokemuksen mukaan aina aluksi noin, ainakin jos se aikuinen on ihan "oikea" aikuinen (yli 25). Se vie aikaa, mutta kiire ei näissä asioissa ole muutenkaan hyväksi.
Omat lapset tekee vanhemman ja osa empatiaa tulee sitä kautta luonnostaan. Mikä voi puuttua lapsettomalta, huom. Voi. Ei välttämättä.
Tässä yksi syy miksen itse ryhtyisi helposti lapsettoman kanssa suhteeseen, etenkään jos lapset on herkässä iässä. Murroksessa tms.
No sitten on kyllä aika huono ammatissaan nuoriso-ohjaajana, jos noin toimii. Tuollainen sais ne nuortenkin niskavillat siellä työssä aina pystyyn.
Lastenhoidon ammattilainen ehkä noin, mutta nuoriso-ohjaajien on yleensä pakko olla rennompaa tyyppiä. Harva nuori tulee toimeen "sossutädin" kanssa.
Niinpä. Mutta siitä voi muodostua ongelmakin.
Edelleenkin ihmisestä kiinni, ei ammatista. :)
Äkkiä sen Disse huomaa onko aihetta huoleen vai ei. Mutta virkaintoisuus on hyvä pitää mielessä. Siitä voi tulla ongelma. Jos huonosti käy.
Kyllä se noissa puuhissa on ihmisestä kiinni. Sossutantta asenteella ei oikeasti kovin hyvin nuorisotyössä pärjää, eikä sellast ihmistä haluta noihin töihin, joka ei pärjää nuorten kanssa. Tietenkin jos on joku toimistoportaan "nuoriso-ohjaaja", joka lähinnä suunnittelee eikä oikeastaan koskaan toteuta. Onhan niitäkin.
Käsittääkseni joo. Nuorisopsyloginkin tunnen joka on ihan perseestä, mutta niin vaan häärää virassaan.
Disse jotain säpäkkyyttä jo huolestuneena treffeille lähteissään empi, joten nämä vain huomioitavaksi. Voi olla tiukkapipon vikaa, vaikka olis kuinka nuorten kanssa, yksityiselämässäkin.
Saa siitä tietenkin ongelman aikaiseksi, jos menee väliin härkkimään liikaa, eikä anna aikaa. Se "uusi" aikuinen kehittää niihin lapsiin ihan omanlaisensa suhteen, eikä sen vanhemmankaan kannata liikaa siihen tunkea kapellimestariksi. Puhuen ja sanoen, aikuisten kesken keskustellen, tarvitaanko apua vai eikö tarvita. Puhumalla asiat selviää.
Monet lastentarhan opet ja sosionomit tekee työtä koulutuksella, ei sydämellä. On nähty.
Ja se on yksi syy miksi lopetin lastenhoitotyöt. Jos sydän puuttuu joltain kaikki kärsii. En halua olla työporukassa, jossa sydämet on korvattu pätevyydellä ja todistuksilla.
Niin. Hyvä silti tiedostaa riskit.
Nuorisopsykologi onkin ihan eri asia, kuin nuoriso-ohjaaja. Nuorisopsykologit on enemmän sosiaalitanttoja, ikävä kyllä. Harvalla nuorelle on noita kohtaan lämpimiä tunteita. Muutoikin nuo terapia- ja terveydenhuoltoihmiset hyvin usein ihan tarkoituksella pitävät ammatillista etäisyyttä. Nuoriso-ohjaajilla taas tuppaa olemaan vastakkainen ongelma ja ottavat osa liiankin omalle sydämelleen nuorten ongelmia.
Niin on, mutta mieti mitä vahinkoa sekin osaa saada aikaan psykologina, jos on ihan kuutamolla.
No mä tsekkaan tapauksen. 😊
"Ja vanha ukko käy säännöllisesti tyhjäämässä pallinsa"!!!
Tapio Karvakämmen: https://www.youtube.com/watch?v=7ci7dk6vBT0
Tuo mieleen jotenkin... Ison mökin Taavetti ja rRyyppy-Reijo ---
dynamiittia suuhun ja tulta perään jos ei muuten tottele poks :D
Ison mökin Antti asuu kerrostalossa on iso talo :D
Tapio Rauvaara Taavetti Karvakämmen:; https://www.youtube.com/watch?v=7ci7dk6vBT0
Totta kai voisin. Aika paljon olisi pois, jos katselisi vain lapsettomia.
Melko hubä jutyytu sitten jos olet hammasdlääkärillä, kun eillä on seillainen kuin yarjjotin se juttu ja sonavat että nosta käytyä jod yunyuu pshsllr, niin.... hrilsuyyss käfrn pydyyuyn oikrin kunnolls :F
Heleniuksen ropeertin tappajasw-tyyliin lyö hammaslääkärin tarjotinta missä insttrume3nnejah ahhaha
Oikeasti hammaslääkäri itselleni sanoikin että voi olla kova kipu mutta älä tuha kevyesti pitäisi sitä juttua...
Mitä ihmeen negatiivista ja agressiivista keskustelua!!!
Yh-mamma tienaa paremmin kuin sinä. Eikä sillekään ätmit kelpaa.
Turhat murheet sulla.
xLiner