Myönnetyt hirvien kaatoluvat Sodankylään.

Anonyymi

Sodankylän kunnanalueelle myönnetty vain 172 hievenkaatolupaa. No sen saa todellisuudessa kylläkin kertoa ainakin kolmella siitä mitä niitä ammutaan käytännössä. Nyt on hirvikanta todella vaarassa,jopa loppua kokonaan. On päivänselvää kun luvataan yksilupa käytännössä se on useita lahtauksia joillekin lihanahneille ääliöille.

8

682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääasia kuitenkin on että jotain hirvilupia on myönnetty, ettei mitään täysrauhoitusta tullut. Päästään metsään kaatamaan hirviä.

    • Anonyymi

      Sitä saa mitä tilaa,elikkä ns villinlännen malli on ollut jo pitkään hirvien ampumisessa.
      Koirat,maasturit,gbslaitteet jne. Ja valvonta puuttuu tyystin. Ajetaan maastoissa maastureilla aseenpiippu ikkunasta sojottaen ja seurataan koiran kulkua lähettimestä ja ammutaan enämpi hirviä kuin lupa sallisi.Kieltämättä on kuitenkin rehellisiä kunnon metsästäjiäkin joukossa joskin vähemmistönä. Onkohan sittenkin täysrahoitus paikallaan muutamiksi vuosiksi eteenpäin.

    • Anonyymi

      sodankylässä hirvenmetsästys on 100% rehellistä. kukaan ei ajele maastureilla varsiteitä ase mukana autossa, eikä kukaan ajele suoraan autolla passiin tienylityksiin passittamaan hirven ja koiran tuloa tielle (puhumattakaan että ampuisi hirven auton ikkunasta siihen tienylitykseen).
      pyssykylässä noudatetaan poikkeuksellisesti metsästyslakia viimeisen päälle ja lähes kaikki kävelee kiltisti pitkin metsiä koiran kanssa etsien hirviä koirille seisontahaukkuun sillä perinteisellä tyylillä.
      ja kaikki kaadetut lupahirvet ilmoitetaan heti, eikä ammuta yhtään ylimääräisiä "reppuhirviä".

      • Anonyymi

        Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa on vanha totuus.


    • Anonyymi

      Hirvien määrä on vähentynyt viime vuosina, mikä on erittäin hyvä asia metsätalouden kannalta

    • Anonyymi

      Tyhymähän son joka jonnekki korpeen hirvensä ampuu ja sieltä raahaus toloppatien varteen.
      Nätinpihän se on poksauttaa auton ikkunasta ja heittää raato samantien peräkärryyn ja pakastimeen.

    • Anonyymi

      Mun mielestä hirviä on vieläki liikaa mettissä.

      Pitäs lisätä rajusti lupamääriä.

    • Anonyymi

      kaikki ammutaa poroja ei ko niitä ei syö kukkaan ovat paskale maistuvia apinarokkosia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      171
      4927
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1641
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1457
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      65
      970
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      807
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      797
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      57
      784
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      751
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      739
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      731
    Aihe