Myönnetyt hirvien kaatoluvat Sodankylään.

Anonyymi

Sodankylän kunnanalueelle myönnetty vain 172 hievenkaatolupaa. No sen saa todellisuudessa kylläkin kertoa ainakin kolmella siitä mitä niitä ammutaan käytännössä. Nyt on hirvikanta todella vaarassa,jopa loppua kokonaan. On päivänselvää kun luvataan yksilupa käytännössä se on useita lahtauksia joillekin lihanahneille ääliöille.

8

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääasia kuitenkin on että jotain hirvilupia on myönnetty, ettei mitään täysrauhoitusta tullut. Päästään metsään kaatamaan hirviä.

    • Anonyymi

      Sitä saa mitä tilaa,elikkä ns villinlännen malli on ollut jo pitkään hirvien ampumisessa.
      Koirat,maasturit,gbslaitteet jne. Ja valvonta puuttuu tyystin. Ajetaan maastoissa maastureilla aseenpiippu ikkunasta sojottaen ja seurataan koiran kulkua lähettimestä ja ammutaan enämpi hirviä kuin lupa sallisi.Kieltämättä on kuitenkin rehellisiä kunnon metsästäjiäkin joukossa joskin vähemmistönä. Onkohan sittenkin täysrahoitus paikallaan muutamiksi vuosiksi eteenpäin.

    • Anonyymi

      sodankylässä hirvenmetsästys on 100% rehellistä. kukaan ei ajele maastureilla varsiteitä ase mukana autossa, eikä kukaan ajele suoraan autolla passiin tienylityksiin passittamaan hirven ja koiran tuloa tielle (puhumattakaan että ampuisi hirven auton ikkunasta siihen tienylitykseen).
      pyssykylässä noudatetaan poikkeuksellisesti metsästyslakia viimeisen päälle ja lähes kaikki kävelee kiltisti pitkin metsiä koiran kanssa etsien hirviä koirille seisontahaukkuun sillä perinteisellä tyylillä.
      ja kaikki kaadetut lupahirvet ilmoitetaan heti, eikä ammuta yhtään ylimääräisiä "reppuhirviä".

      • Anonyymi

        Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa on vanha totuus.


    • Anonyymi

      Hirvien määrä on vähentynyt viime vuosina, mikä on erittäin hyvä asia metsätalouden kannalta

    • Anonyymi

      Tyhymähän son joka jonnekki korpeen hirvensä ampuu ja sieltä raahaus toloppatien varteen.
      Nätinpihän se on poksauttaa auton ikkunasta ja heittää raato samantien peräkärryyn ja pakastimeen.

    • Anonyymi

      Mun mielestä hirviä on vieläki liikaa mettissä.

      Pitäs lisätä rajusti lupamääriä.

    • Anonyymi

      kaikki ammutaa poroja ei ko niitä ei syö kukkaan ovat paskale maistuvia apinarokkosia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      104
      4641
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      391
      1391
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1072
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      970
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      892
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      877
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe