Nyt saunotaan kunnolla , kun on halpaa 🙂 0,5e kilowatti ei tee mieli saunoa , tämä markkinasähkö on vitsi !!!
sauna 2vuorokautta päällä markkina sähköllä
Anonyymi
11150
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Huomennakin saa pitää 🙂 ilmasto kiittää 🤣🤣🤣
Ja jos on puusauna niin sitä voi muutenkin pitää päällä vaikka 24/7.
Puulämmitteistä saunaa lämmitetään talvella joka ilta. Mitä enemmän lämmittää sitä enemmän tulee säästöä
Mä teen just kans noin. kellarissa sauna ja lämmitän kunnolla. Säästyy yllättävän paljon muussa kämpän lämmityksessä
No no pikkutytöt.
Ei sähkön hintaa sentään tehon mukaan laskuteta, ja vaikka tykkäätte kovin noiden hymiöiden käytöstä, niin ne kuuluvat muuhun ympäristöön, eli asiasisältöinen teksti ei yleensä kaipaa dekoratiivisia tehosteita.
No, tuo on yleinen virhe, kW ja kWh menee helposti sekaisin. Mutta jos kotona on pörssisähkö niin saunomisen sähkösaunassa voi ajoittaa halvan sähkön aikaan eikä sauno silloin kun sähkö on kallista.
Totta. Itse kesällä mökillä saunon usein ihan vapaaehtoisesti puolenyön jälkeen. Kaupunkilaisilla ei tulevana talvena ole muunlaiseen saunomiseen rahaa, kun usiemmin nuo huokean sähkön ajat ovat nimenomaan puolenyön jälkeen pikkutunneilla.
Tosin monilla kaupunkilaisilla ei ole saunaa muutenkaan.
Mutta kun toi ei tunnu missään. Mä oon aina saunonut joka toinen päivä ja aion saunoa eteenkinpäin. Rahallisestihan tuo ei ole paljon ja olenpahan vain huomannut että kun sauna on kellarissa ja yleensä kellarin pidän lämpimänä niin et noin 20 astetta on aina niin sauna antaa sopivasti lisälämpöä joka sit tulee hitaasti lattian kautta just olohuoneeseen. Makuuhuoneessa ei tarvii yli 15-16 asteen lämpöjä. Mä saunon just silloin kun se tuntuu sopivalta ja mun luona käy myös kavereita saunomassa.
Miksi tuulivoima ei laske sähkön hintaa????
joku+kusettaa+,+nyt+pitäisi+alkaa+tuottaa+itse+sähköä+,+mutta+EU+löi+kiinan+paneeleille+35%+lisätullin+😠