Avannossaoloajan pidentäminen

Anonyymi

Olen nyt vuoden verran harrastanut avantouintia / kylmäuintia. Kesällä olen käynyt kylmäaltaissa, jotta harrastus on voinut jatkua. Yleensä olen vedessä noin 10-20 sekuntia, sitten välillä saunassa. Yleensä käyn 3-4 kertaa kylmässä vedessä. Käyn kesällä kerran viikossa. Talvella kävin noin 3 kertaa viikossa.

Tänään kävin kylmäaltaassa, ja rupesin miettimään sitä, että miten pidentää kastautumisaikoja. Itse olen avannossa yleensä sen ajan, että alkaa tuntua pahenevaa kipua. Noin 10-20 sekunnin päästä se alkaa yleensä ensin nilkoista ja ranteista, ja joskus iskee koko kropan ihoon kova kipu. Varsinkin nyt kesällä, kun tulee käytyä harvemmin, kipu tulee voimakkaana.

Kysymykseni on, että alkaako pikku hiljaa karaistua niin, ettei kipu tule niin nopeasti ja ajat alkaa pidentää - vai onko salaisuus kivunsiedossa? En tiedä, miten kipu alkaisi kehittyä, jos en tulisi niin pian ylös. Kannattaako kokeilla vai onko parempi pidättäytyä lyhyissä dippauksissa ilman kipua?

1

1788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä tottuminen juuri vaimentaa kivun. Mitä useammin ja pidempään käy, sitä paremmin tottuu lämmönvaihteluun. Myös aika vedessä pitenee näin. Omaa oloa on kuunneltava eikä ole mitään tiettyä aikaa mikä vedessä pitää olla. Mikä hyvältä tuntuu ja itselle sopii.

      Uimahallin kylmäaltaassa on meillä ainakin 4-asteinen vesi ja siksi ero ilman ja veden lämpötilalla suuri joten aloittaminen raaempaa kuin luonnonvedessä. Kun luonnonvedessä ilma on miinuksen lähellä niin keho ehtii jäähtyä matkalla veteen. Joskus ilman ja veden lämpötila on ihan sama.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3088
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2881
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      50
      2515
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      49
      2403
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2096
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1850
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1769
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      41
      1616
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      46
      1535
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe