Humanistisia kulttuurihenkilöitä

Teeveessä Seela Sellaa haastatteli Juho-Pekka Rantala. Rantala on muulloinkin haastatellut erityisesti kulttuuriin orientoituneita henkilöitä. Oli upeaa seurata, kun kulttuurihenkilö haastatteli kulttuurihenkilöä. Siitäkin huolimatta, että molempien maailma on ilmeisen humanistinen ja oma maailmani luonnontieteellinen.

Ihmisen toimintaa on kuvannut luonnontieteellisesti jo La Mettrie kirjassaan L'homme Machine. 'Ihmiskone'. La Mettrien tarkkanäköisyydestä kertoo, että hän jo runsas 150 vuotta sitten kuvasi ihmisen rakennetta hyvin, vaikka ei ollut vielä selkeätä ja varmaa käsitystä luonnontieteellisestä empiirisestä ja loogisesta metodista, eikä hiukkasmaailman tilastollisesta luonteesta.

" L'Homme Machine est un ouvrage du médecin-philosophe libertin Julien Offray de La Mettrie (1709-1751) paru en 1748 à Leyde."

"Inspiré par le concept d'"animal-machine" formulé un siècle plus tôt par René Descartes dans son Discours de la Méthode, La Mettrie s'inscrit ici dans le mécanisme, courant philosophique qui aborde l'ensemble des phénomènes physiques suivant le modèle des liens de cause à effet (déterminisme) et plus largement une éthique radicalement matérialiste."

https://fr.wikipedia.org/wiki/L'Homme_Machine

Meille luonnontieteellisesti orientoituneille humanistinen ajattelutapa muistuttaa taidetta ja kauneuden etsimistä ja ymmärtämistä, arvokasta tunnemaailmaa. Kulttuurihenkilö on kiistaton kulttuurihenkilö silläkin suunnalla. 🌹👀

1

124

Äänestä

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kulttuuriin syvällisesti paneutuneita löytyy erityisesti musiikkiväestä, sekä säveltäjistä että kapellimestareista. Mutta sinfoniaorkesterinkin soittajat ovat sekä kulttuurisesti, älyllisesti että kultivoituneelta käytökseltään selvästi korkeata tasoa. Hekin ovat yleensä humanistisesti ajattelevia.

      Jo pelkkä näky soitinkoteloa kantavastahenkilöstä tekee hienostuneen vaikutuksen, puhumattakaan sinfoniaorkesterin upeasta soitosta. Laadukkain lienee Wienin filharmonikot.

      Yksittäisiä kulttuurihenkilöitä on myös muillakin aloilla, kuten kielititeen ja historian alalla, sekä eräitä diplomaatteja. Sen sijaan politiikan alalla ei liene ketään, hallinnossakin hyvin harvassa.

      Kaiken vieraimmilta minusta tuntuvat 'älyköt'. Heillä ei ole mitään järkevää sanottavaa, mutta heitä palvovat samalla tasolla olevat. Älykkö toistaa ja terävöittää aikansa muotihokemia.

      Tunnettu esimerkki lienee, kun taannoinen pääministeri - siis poliitikko - palkkasi muodissa olevan älykköfilosofin suurella rahalla laatimaan ohjelmaa, millä Suomi saadaan suureen nousuun. Raportti ei sisältänyt mitään keinoa, mutta tulvi 'kukoistuksen' ihailua. Skandaalihan siitä tuli. 🌹👀

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      587
      1223
    2. 80
      907
    3. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      274
      694
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      56
      656
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      189
      653
    6. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      161
      632
    7. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      130
      612
    8. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      590
    9. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      203
      546
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      496
    Aihe