Kyllä menee kirkonkylän keskustan ilme haamumaiseksi,jos kaikki
" vanhat"pääväylällä olevat kiinteistöt autioituvat,kun uusia tiloja on rakenteilla . Uusi K-market ihan ok.
Mutta nykyiset puolukan tilat,on hyvä ja keskeinen paikka kylällä,,,,toivottavasti siihen tulee uutta toimintaa !!!!
Ja Veikon koneen tilat,,,kuinka pahalta tuntuu katsoa,kun ikuiset vuosikymmenet tilat huojuu tyhjyyttään.
Siinä olisi kunnalle tilat,jotka voisi harkita ostaa. Kirpputori välikäsi siirto siihen maanpinnalle päivänvaloon. Kyllä olisi varmastikin aivan erinomainen sijoitus ja kirpparin käyttö,sekä asiakas määrä nousisi tosi paljon. Kulkukin olisi esteetöntä. Mahtavan valoisat isot ikkunat,ja hyvällä paikalla,joka suunnasta katsottuna.
Siellä kammiossa,jossa kirppari nyt on,ei pääse jos on liikuntaeste tms. Siellä on älytön huono ilma,,,happi ei riitä ja haisee niin tunkalle. Valaistus on aivan onneton.
Voishan sinne veikonkoneen alakertaan herätellä entisen Allasbaarinkin toimimaan,,,,sielläpä vois olla kaiken ikäisille kyläläisille kahvittelutupa ja rupattelupirtti.
Toivottavasti joku muukin näkisi tässä kirjoituksessani jotain ideaa.
Kylän ilme
6
1112
Vastaukset
- Anonyymi
Tuohan on vallan hyvä idea,ainakin sen kirpputorin suhteen.
Kyllä se välikäsi olisi syytä siirtää pois sieltä pimeästä kellarista.
Kirpparithan on tätä päivää ja varmasti kirpparin käyttö ja kävijät lisääntyisi.
Kyllä luulisi Sallassakin löytyvän tilaa siitä keskustasta,ihan maanpinnaltakin.
Hyviä tiloja näyttää olevan ja paljon. - Anonyymi
Miten sille simpsetin talolle käy. Konkurssiin se ainakin on menossa se talo. Vanha virastotalo on ollut myynnissä pitkään, ei tarjouksia. Purkuyritykselle olisi tilaus.
- Anonyymi
Kovasti nostetaan kansallispuistoa ja poropuistoa esiin,,,,miksipäs ei.
Mutta kai sitä pitää kunnassa katsoa myös kokonaisuutta,,,,miltä esim meidän kirkonkylä näyttää,,,,ym.
Jos nuo edellä mainitut onkin ihan hyvää kehitystä,niin päättäjät kehittäkää myös kirkonkylän ilmettä.
Kirkonkylään kun saavut on karmeaa katsoa,kuinka autioituneet liiketilat nojaavat toisiinsa pysyäkseen edes pystyssä. Pönkkäävät toisiaan ja ulkoisella olemuksellaan kaipaavat toimintaa tiloihinsa.
Huojuvat talot,autioituneet pihat!!!!- Anonyymi
Liikekiinteistöt joissa asuinhuoneistoja ovat hankalassa tilanteessa, sitäpä mietiskelen. Jos liiketilan yrittäjä lopettaa, eihän tiloja voi jättää kylmilleen asuntojen takia. Muistaakseni Centrumin kiinteistössä oli myös asuntoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2384298- 163827
Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️343815Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi383810Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.1433703Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k253671Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1213476Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.202964Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!192735Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2612601