mitä kummaa on tämä uus mainostettu makkara joka olis salmiakilla maustettua ja mustaa?? onko joku ehtinyt testaamaan? millaista oli?
Musta makia
26
25704
Vastaukset
- Örvelö
Grillattiin tuossa viikko sitten possun pihveja salmiakkimarinadissa, en nyt muista onko saman valmistajan, mutta ämpärissä myytiin. Kyllä oli jännän makusia, maistui tosiaan salmiakille, varsinkin jälkimaku oli aika "salmiakkinen". Saattaisinpa ostaa uudelleenkin.
- jossu
eli siis ihan oikeesti tommosta on olemassa? ku joku sano että se on vaan jonku ihme yhdistyksen kampanja, tai jotain...
- supersalmiakki
Ainakin salmiakkipossua myydään kaupoissa, muistaakseni HK:n tuote. Se on salmiakkimarinoitua lihaa ja myydään muoviämpärissä, oli hyvää!
- mistään
Ku näin mainoksen, niin aattelin että pakko ainakin maistaa, niin outo idea tuo salmiakkimakkara.
Mutta tuotapa ei tunnu oikein löytyvän kaupoista, ainakaan cittarista ei löytynyt. - kaupoissa..
musta makia tulee vasta kesäsesongiksi kauppoihin! ei siis vielä kannata kaupasta etsiä :)
- jossu
kiva tietää, jospa siitä sitte juhannuksena löytyis, tuota nimittäin on ihan pakko päästä testaamaan!
- karju
on se kiva kun syö salmiakkipossua ja juo päälle salmiakkikossua
- kasarikonna
karju kirjoitti:
on se kiva kun syö salmiakkipossua ja juo päälle salmiakkikossua
mitä kivaa siinä on?
- Hiphei
karju kirjoitti:
on se kiva kun syö salmiakkipossua ja juo päälle salmiakkikossua
on jo vanha juttu. Tosin alkuperäinen possu oli ns. possumunkki, jonka päällä oli salmiakkinen kuorrutus. Näitä myytiin Liminpuron Teboililla jo yli kymmenen vuotta sitten, silloin kun k.o. huoltsikka oli vielä olemassa.
Ajatus oli silloin ajankohtaisen hauska. "Salmarikuume" oli silloin kuumimmillaan. Lihateollisuus kyntää nyt vanhaa vakoa...
Ja minkä ihmeen takia sinne makkaraan pitää tunkea salmiakkia? Laittaisvat edes lihaa mieluummin. - Ilpovits
Hiphei kirjoitti:
on jo vanha juttu. Tosin alkuperäinen possu oli ns. possumunkki, jonka päällä oli salmiakkinen kuorrutus. Näitä myytiin Liminpuron Teboililla jo yli kymmenen vuotta sitten, silloin kun k.o. huoltsikka oli vielä olemassa.
Ajatus oli silloin ajankohtaisen hauska. "Salmarikuume" oli silloin kuumimmillaan. Lihateollisuus kyntää nyt vanhaa vakoa...
Ja minkä ihmeen takia sinne makkaraan pitää tunkea salmiakkia? Laittaisvat edes lihaa mieluummin.Kyllä teillä siellä Liminpurolla ollaan oltu aikaansa edellä... Sitä paitsi ei makkaroissa oo ennenkään lihaa käytetty, rustoja ym. paremminkin.
- Vitsilpo
Ilpovits kirjoitti:
Kyllä teillä siellä Liminpurolla ollaan oltu aikaansa edellä... Sitä paitsi ei makkaroissa oo ennenkään lihaa käytetty, rustoja ym. paremminkin.
... en vaan ole vielä kotomaisessa makkarassa enemmälti lihaa nähny, kyllä ne enemmänkin kasvistuotteita ovat. Rustoja ja luunsiruja niissä on sitäkin enemmän, perkele, minulla meni kaksi hammasta samalla puraisulla, oli hk:ssa luunsiru ja lohkes hammas ylhäältä ja alhaalta. Eli mitä tästä opimme, saatana lihaa sinne makkaran suoleen pitää tunkee eikä mitään vitun salmiakkia. Salmiakki on hyvää semmossaan ja kossun kera, mutta hyi vittu, että makkaraan!!!!!!!!
- Armanda
Koijausta on koko juttu, uskokaa pois. Ensinnäkin minkä firman mainoskampanja tuo on? Mistään ei saa tietoa kuka mainostaa ja järjestää sen "kilpailun" Nitro FX kuulostaa vähintäänkin keksityltä rekisterinpitäjältä...
- tobacco throat
liekö samaa perua kuin taannoinen tipito-pierupapukampanja?
- Nitro
Eikös Nitro FX ole joku tietokonepelilafka... Tosin Google selvittäisi asian sekunnissa.
- ____
Nitro FX on mainostoimisto, ja yksi Suomen arvostetuimmista verkkototeutusten tekijöistä.
Itse mainostajasta tässä tapauksessa ei mullakaan ole kyllä tietoa... - EuroSparista
Se muovinen rasia grillattavaa possua salmiakkimarinadissa. Sitä saa ainakin eurosparista. On tosin aika hintavaa.. olikohan 8e. Ystäväni oli grillannut ja sanoi että se maistui ihan vähän salmiakilta ja hyvää oli vaikka voisi kuvitella että on ällöttävän makuista.
- pohjolan tietäjä
liittysköhän tää siihen kun markkinoille on kuulemma tulossa aito salmiakinmakuinen samppaja, jossa on mausteena myös tiraus kossua seassa.
muistaakseni MUMM, vai oliko se Möet & Chandon sen on kehitellyt formuloihin voittoruiskuttelujuomaksi kimi räikkösen kunniaksi.
kyllä meidän suomalaisten nyt kelpaa!- Möet santoon poes
... tämä tulossa markkinoelle salamiakki samppanja. Kyllä siinä on kossua sejassa enemmän ku tirraus, kyllä siinä on lorraus. Pääs pullotuksen yhteyvessä loeskahtammaan. Eikä sitä kellenkään räekköselle anneta, eihän kloppi ymmärrä hyvän päälle yhtään mittään. Hälle riittä joku samppanjan laakson pohjoisrinteen pohjaanpalanut puolmakkee liru. Että silleen!!!
- Bimatsu
jo ajatuskin. Yök. Vois poistaa jo noi mainokset, ikinä en sitä tule syömään.
- Hiphei
olla huuhaata koko juttu.
Toisaalta, jos makkara on aidosti olemassa, on teaserkampanja onnistunut loistavasti. Onnea vaan Nitro FX:lle ja muille lanseeraamiseen osallistuneille...- rapu
Ainakin itse bongasin k-kaupan hyllyltä sellasen muovisen purnukan. Aika kallista oli tosin... Kilohinta pyöri alle 10 euron paikkeilla. Haluttais tosin kyllä maistaa..
- salsal
rapu kirjoitti:
Ainakin itse bongasin k-kaupan hyllyltä sellasen muovisen purnukan. Aika kallista oli tosin... Kilohinta pyöri alle 10 euron paikkeilla. Haluttais tosin kyllä maistaa..
Nyt on sekoitettu kaksi eri tuotetta. Näkemäsi salmiakkipossu on eri juttu kun toi musta magia makkara. Ootellaan mitä sieltä on tulossa.
- Nimetön
jep aika huima kokemus vieläkin teholla
- miten makiaa
eilen pääsin ekaa kertaa maistamaan, tosin ihan salaisesti, kun tuote ei vielä ole virallisesti markkinoilla.
k-kaupan takana oli maistatus, jossa pääsi ison mustan koripalloilijan kanssa pilkkopimeään ford transitin takaosaan imeskelemään ja maistelemaan tuotetta.
hyvää oli ja varsin mehukasta, mutta nähtävästi myös todella vahvaa, sillä sen keikan jälkeen on jostain syystä ollu anaaliosasto kuin tulessa.
ehdottomasti kokeilemisen arvoinen kuitenkin.
t. saija turusta- hyvää oli
se oikein suli suussa
- saija kuule
ymmärsitköhän mistä " makkarasta" oli nyt kyse???? Palaa alkuun, please... T. Mimmi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937748
- 403722
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021876- 241160
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321013Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31772Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o268703