Laittaisitko kevyesti rullaavan kapeamman kilparenkaan eteen vai taakse? Ilmanvastuksen takia se kannattaisi laittaa eteen, mutta toisaalta edessä olisi mukavuuden kannalta parempi olla sitä joustoa minkä vähän isompi rengas tarjoaa. Vierintävastuksen takia taas kannattaisi laittaa paremmin rullaava rengas taakse painopistehän ei ole 50/50 vaan takana on vähän enemmän painoa.
Sekarengastus pohdintaa
Anonyymi
11224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mukavuuden kannalta on ehkä kuitenkin parempi, jos se isompi rengas on takana siellähän se enin paino on. Silloin tulee myös se kapeampi rengas eteen mikä halkoo paremmin tuulta. Kevyttä eturengasta on myös huomattavasti mukavampi paikata siellä tien päällä kuin takarengasta mikä saisi olla mielellään kestävämpi, kun se on aina se mikä puhkeaa.
Joutuu tekemään kompromissin eli jos käytettävissä on vain kapea rengas, niin se taakse.
Ai jaa. Miksi?
No, tulee sitä herkkyyttä ja kiihtyvyyttä muutenhan tuo parempi rengas menee vähän niin kuin hukkaan. Toki pyörä vähän kevenee onhan sekin pieni etu, mutta oikeasti pitää hommata kahdet kiekot tai kaksi pyörää, jos haluaa mukavaa kyytiä ja nopeaa vauhtia.
Ilmanvastuksen pienentämiseen yksi ratkaisukeino voisi olla aerodynaaminen etulokasuoja joka kaartuu eteen peittäen lähes koko eturenkaan, toki jätettävä muutama milli varaa tienpinnan ja lokarin väliin.
Lokarin takaosaa pitäisi varmaankin vastavuoroisesti lyhentää niin paljon ettei se toimi "jarruvarjona".
Yksi tehokas ratkaisu ilmanvastuksen pienentämiseen on nopeuden alentaminen.
Itse suosin myötätuuleen ajamista.
Miks en oo tajunnu tuota....
Näköjään kannattaa laittaa ehdottomasti eteen:
http://www.kreuzotter.de/english/espeed.htm
Tuosta taulukosta näkee myös kuinka "paljon" pyörän paino vaikuttaa.
3 kiloa kevyempi pyörä ja tasaisella 50 km:n lenkillä säästäisi kokonaista yhden kymmenesosasekunnin, että varmaan kannattaa ostaa kevyt ja helposti murtuva runko kymppitonnilla.
En+tiedä+mitä+arvoja+käytit,+mutta+itse+sain+3kg.+painavammalla+pyörällä+aika+eroksi+50km+lenkillä+pyörätyypistä+riippuen+"muutamia+kymmeniä+sekuntteja".
Eli+pitää+tajuta+että+tasaisella+tiellä+tasaista+nopeutta+ajaen,+niin+pyörän+painon+vaikutus+on+hyvin+pieni+(ellei+pyörän+paino+siis+kasva+kymmeniä+kiloja),+mutta+tilanne+muuttuu+heti+jos+ajotavassa+on+paljon+kiihdytyksiä/jarrutuksia+taikka+paljon+nousua.
Jos+samaan+yhtälöön+muutetaan+vaikka+3%:n+nouskulma,+niin+3kg+painavammalla+pyörällä+50km.+matkalla+tuleekin+eroa+jo+pyörätyypistä+riippuen+useita+minuutteja+(luokkaa+4-5min)
Mutta+etenkin+maatieajossa,+niin+ylivoimaisesti+isoin+osa+voimantuotosta+menee+ilmanvastuksen+voittamiseen,+eli+kuljettajan+ja+pyörän+aerodynaamisuus+on+paljon+tähdellisempi+asia+kuin+pyörän+paino.