Lehmälääkäri pyrkii epätoivoisesti kunnanjohtoon?

Anonyymi

Syrjäkuntien veroelätiksi hakee muuan posiolainen eläinlääkäri. Ilmeisesti ei ole menestynyt lehmälääkärinä, kun ryhtynyt häiriköimään hakemusrallilla eri kuntia.

Pikkukunnissakin päättäjät ymmärtävät että lehmälääkärit kiertävät navetoita ja lampoloita, eikä kunnantaloja.

Tämä ammattihakija hakenut muun ohessa kotikuntaansa Posiolle jo neljä (4) eri kertaa. Vailla vaadittavaa tutkintoa.
Posiolla päättäjät tuntevat tämän ammattihakijan?

Alla po. ammattihakijan turhista yrityksistä:
1/2013 Posion kuntaan
6/2014 Savukosken kuntaan
6/2014 Posion kuntaan
7/2014 Sallan kuntaan
1/2018 Paltamon kuntaan
2/2018 Suomussalmen kuntaan
9/2018 Posion kuntaan
4/2019 Alavuden kaupunkiin
11/2020 Juuan kuntaan
2/2021 Posion kuntaan
1/2022 Iin kuntaan
4/2022 Taivalkosken kuntaan
6/2022 Sodankylän kuntaan

21

5247

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaveri on puolangalla ollut useamman vuoden hallintojohtajana. Ihan hyvin pärjännyt.

    • Anonyymi

      Kuulin työporukalta että oli ensi töikseen alkanut soittaa turpaa Puolangalla. Miehille joille ei soiteta. Nyt vapisee nurkissa. Ne miehet ei kuulemma unohda. Oisko siksi kiire pois sieltä. Ei elämää pääse karkuun edes turpaa soittava lehmälääkäri

      • Anonyymi

        Kuulin heh heh


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        onpa vain lampaalla siniset haalarit


    • Anonyymi

      Kyllä täällä vielä sen verta järjissään ollaan ettei mopolla moottoritielle. Eikä eläinlääkärin papereilla kunnanjohtoon. Voi yrittää viidennenkin kerran kotikylän kalifiksi, ellei usko lopputulosta.

    • Anonyymi

      Ei hyvää päivää. Tämä häirikkö on hakenut uudelleen Taivalkoskelle ja saanut taas turpaan.

      "Taivalkosken uusi kunnanjohtaja tulee Oulun poliisilaitokselta.

      Hallintotieteiden maisteri Aki Räisänen on Taivalkosken uusi kunnanjohtaja. Räisänen keräsi kunnanvaltuuston henkilövaalissa 17 ääntä. Kannatusta äänestyksessä keräsivät myös Pirkkoliisa Pohjola 5 ääntä ja Henri Pätsi yhden äänen.

      Kunnanjohtajaksi valittu rikoskomisario Aki Räisänen työskentelee tällä hetkellä Oulun poliisilaitoksella ja on Koillismaan poliisitoimen johtaja. Räisäsen kieltäytymisen varalle yksimielisesti valittu Pirkkoliisa Pohjola on Kuusamon kaupungin perusturvajohtaja ja Henri Pätsi Puolangan kunnan hallintojohtaja.

      Kaikki kolme äänestyksessä ääniä kerännyttä kunnanjohtajaehdokasta hakivat Taivalkosken kunnanjohtajaksi jo keväällä. Tuolloin valittiin virkaan suostumuksensa antanut Eija Liikamaa, mutta hän jätti virkansa koeajalla jo parin viikon Koillismaalla olon jälkeen. Liikamaa totesi tehtävänsä mahdottomaksi ja palasi entiseen virkaansa Kauhajoelle."

    • Anonyymi

      Eli hakenut yhteensä kuusi (6) kertaa Posiolle ja Taivalkoskelle. Ei vaikuta penaalin terävimmältä kynältä. Haiskahtaa vihapostin lähettelyltä.

      • Anonyymi

        hetkinen rakensinko telineet turhaan sanoi lehmän nussija.


    • Anonyymi

      Herää kysymys, onko eläinrääkkäystä pukea miehen lappuhaalarit lampaalle?

      • Anonyymi

        vastaus edelliseen: On


    • Anonyymi

      Ilmeisesti tämä kuikelokepu kannattaa hallituksen valmistelemaa translakia

    • Anonyymi

      Kyllä kannattaa translakia.

    • Anonyymi

      Vaiko lampaille aborttilakia?

    • Anonyymi

      Joutuu kuulemma Puolangalla hiippailemaan pitkin seinänvieriä. Pelottaa pojulla.

      • Anonyymi

        Kuis kävi


    • Anonyymi

      HaO ymmärsi, että pitkän kuntakokemuksen (Muhos) omaava lakimies Maaninka on huomattavasti pätevämpi kuin lehmälääkäri. Kepulaisuus ei pätevöitä.
      ------------------
      Hallinto-oikeus: Puolangan on käsiteltävä hallintojohtajan valintaa koskeva oikaisuvaatimus uudelleen – päätöksen perustelut olivat puutteelliset

      Hallinto-oikeus antoi asiasta päätöksen jo syyskuussa, mutta toistaiseksi kunnanhallitus ei ole pöytäkirjojen mukaan ottanut asiaa käsittelyyn.
      Hallinto-oikeus antoi asiasta päätöksen jo syyskuussa, mutta toistaiseksi kunnanhallitus ei ole pöytäkirjojen mukaan ottanut asiaa käsittelyyn.

      Pohjois-Suomen hallinto-oikeus on syyskuussa 2022 kumonnut Puolangan kunnanhallituksen päätöksen hylätä hallintojohtajan valintaa koskevan oikaisuvaatimuksen. Hallinto-oikeus palauttaa asian kunnanhallitukselle oikaisuvaatimuksena uudelleen käsiteltäväksi.

      Oikeus huomauttaa, että oikaisuvaatimuspäätöksessä on annettava perusteltu ratkaisu oikaisuvaatimuksessa esitettyihin vaatimuksiin, jotta päätöksenteon kohteena olevalla asianosaisella on edellytykset arvioida päätöksen oikeellisuutta.

      Hallinto-oikeus toteaa, että valinnassa käytössä ollut hakijayhteenveto ei vastaa virkavalinnassa vaadittavaa hakijoiden ansioiden vertailua, koska siinä ei ole lainkaan vertailtu hakijoiden ansioita keskenään.

      Kunnanhallituksen päätöksen perusteluissa ei myöskään ole esitetty hakijoiden ansiovertailuun perustuvia syitä valinnalle. Päätöksestä ei ilmene, mitkä ovat ne kelpoisuusvaatimuksiin, yleisiin nimitysperusteisiin ja hakuilmoituksessa etukäteen asetettuihin valintaperusteisiin liittyvät seikat, joiden nojalla valinta on tehty.

      Päätöksestä ei ilmene, millä tavalla viranhakuilmoituksessa mainitut arviointikriteerit soveltuvat virkaan valittuun tai muihin hakijoihin.

      Päätöksistä ei myöskään käy ilmi, mitä sellaisia viranhoidon kannalta merkityksellisiä ja valinnan kannalta ratkaisevia seikkoja hakijoista on tullut haastattelussa esiin, joiden perusteella virkaan valittu on katsottu kokonaisarviossa valittajaa ansioituneemmaksi.

      Näin ollen hallinto-oikeudella ei ole edellytyksiä arvioida, täyttääkö virkavalinnassa noudatettu menettely tasapuolisuuden, puolueettomuuden ja syrjimättömyyden vaatimukset.

      Koska päätöksen perustelut eivät täytä lain vaatimuksia, hallinto-oikeus kumoaa kunnanhallituksen 25.2.2021 tekemän päätöksen ja palauttaa asian sille uudelleen käsiteltäväksi.

      Puolangan kunnanhallitus valitsi helmikuussa 2021 hallintojohtajaksi Henri Pätsin . Valinnasta valitti hallinto-oikeuteen viran toinen hakija Raimo Maaninka .

      • Anonyymi

        Onko lammasfarmari liian huono lehmälääkäriksi ja kokonaan kouluttamaton ja siksi sopimaton kunnansihteeriköksi?


    • Anonyymi

      Lammaspaimenella taisi tulla lähtö Puolangalta.

    • Anonyymi

      Tuli lähtö Puolangan kunnasta. Kun "lammaspaimen" ryhtyi koulutoimen naisväen juoksupojaksi. Huhujen perässä juoksijaksi. Eräs kunnanvirkamiesnainen kertoi ääneen juoksupojaksi ryhtymisestä itselleen "lammaspaimenelle". Kerran juoksupoika, ei enää paluuta entiseen. Luottamus on syöty. Häpeä ajaa taas toiseen kuntaa. Tällainen kokemus tästä juoksupojasta Puolangalla.

    • Anonyymi

      Siellähän on muutenkin päättämässä kaikenlaiset sankarit ja kaksoiselämää elävät tyypit posiolaisten elämästä. Eikö joukkoon sovi vielä yksi...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      180
      1012
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      77
      677
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      672
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      581
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      530
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      520
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      513
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      488
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      275
      487
    12. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      34
      475
    13. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      474
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      441
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      436
    16. 21
      422
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      420
    18. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      416
    19. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      415
    20. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      136
      400
    Aihe