Taasko se vajaa on alfalla??

Edelleenkään tuo kuutiopää ei tiedä, mistä puhuu! Turpeesta hoilaa ja inisee.

Sitä ei edes tiedä, että turpeen uusiutuminen kestää 10 000vuotta. Täysi pelle, kuten kaikki edustamansa puolueen henkilöt.

>simiti<
5108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Turve tosiaan on kasvanut n. 10.000 vuotta viime jääkauden jälkeen.
Paksummat ovat yli kymmenmetrisiä eli niiden on täytynyt kasvaa yli 1 mm:n vuodessa.
Se on pieni määrä mutta se tekee hehtaarin alalla 10 m3.
Keskinkertainen metsä kasvaa n. 3 - 5 m3 vuodessa eli turve kasvaa yli kaksi kertaa enemmän hehtaarilla kun metsä.!!
Toiseksi 2 metriä vahvan turvesuon lämpöarvo hehtaarilla on 40 kertaa suurempi kuin tosi hyvän tukkimetsän (=500 m3) lämpöarvo.
Tätä nyt ei pystytä käyttämään kun vihervassut väärin perustein ja arvalla saivat sen muka uusitumattomaksi vaikka kuten edellä on esitetty se kasvaa enemmän kuin metsä ja Ruotsissa se luetaan uusiutuvaksi.
Jo 200.000 hehtaarin suoalalla olevan turpeen lämpöarvo on n. 700 miljardia euroa.
Tämän suuruinen vahinko silloin aikoinaan tehtiin ja nyt olisi Suomi energiaomavarainen ja sähkön hinta alhainen.
Mutta kun vihervassujen hölmöläisiä oli niin Suomessa kuin Saksassakin asialla niin nyt kärvistellään korkeita sähkönhintoja. .

Äänestä
  • Nykyiset vihertorvelot eivät tajua muutenkaan mistään mitään, toljottavat johonkin typerään yksityiskohtaan ja unohtavat yhdeksän muuta siinä sivussa. Turvejuttu yksi typerimmistä.

    Äänestä

Turpeen polttaminenen aiheuttaa enemmän päästöjä kuin kivihillen.

Äänestä
  • Etkö keksinyt suurempaa vikaa kotimaisesta turpeesta kuin vertaus tuontikivihiileen.
    Poltettaessa kivihiilen päästöluku on 94,6 ja turpeen 106,0 eli n. 11 % pienemmät.
    Kuitenkin jos lasketaan kivihiilen kuljetuksen saastuttava vaikutus vaikkapa Australiasta asti niin vaaka painuu kyllä turpeen eduksi.

    Äänestä

Joku energia-asioihin perehtynyt proffa totesi, että turpeet ksnnattaa pitää hätävarana, jos niihin joskus täytyy turvautua.

Eihän nrkään huonoa energiaa ole, mutta ei ainoa.

Mä itse olen omakotitaloasujana huomannut, että ei kannata jättäytyä yhden js ainoan energiamuodon varaan, vaan jättää mahdollisuuksia...

Moni joskus purki taloista pönttöuunit pois ja hellat, nyt varmaan katuu. Samoin puukattilat ja varaajat.

Hiemsn ne tilaa vie ja huoltoakin vaatii, mutta onpahan mahdollisuuksia saada lämpöä. 😊

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Edelleenkään tuo kuutiopää ei tiedä, mistä puhuu! Turpeesta hoilaa ja inisee.

Sitä ei edes tiedä, että turpeen uusiutuminen kestää 10 000vuotta. Täysi pelle, kuten kaikki edustamansa puolueen henkilöt.

>simiti<

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu