Takokaa aseet tuulimyllyiksi

Sodat ja aseteollisuus on yksi suurin ilmastopahis. Jos ilmastonmuutos on ihmiskunnan suurin uhka niin miksi maailmanrauhaa ei saada aikaan jolla ilmastonmuutos voitaisi selättää, huom, missä nyt Elokapinat?
Euroopan helteet ja kuivuus johtuuko se Ukrainan sodasta? Kyllä varmasti välittömiä päästöjä syntyy suuria määriä ja vaikutusta voi olla.
Sodan globaalit vaikutukset tosin saattaa olla hyvinkin negatiiviset päästöjen kannalta joka saattaa ilmetä viluna ja nälkänä.
Jo ensitalvena nähdään missä mennään.

2

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuten Juice lauloi: "Uskon maailmanrauhaan ja Joulupukkiin."

      Maailmanrauhaa ei saada aikaan siksi, että ihmisten ahneus tai ideologinen fanaattisuus ylittää usein rationaalisen ajattelun. Valitettavasti tällaiset ihmiset pyrkivät ja monta kertaa myös pääsevät valtaan.
      Platonin filosofi-kuningas on vieläkin yhtä etäinen haave kuin Platonin "Valtio" muutenkin. Tosin Platonin Valtiosta ei ainakaan kukaan humanismi edes haaveile. Totalitaarinen aristokratia.

    • Anonyymi

      Käy esittämässä hieno ideasi Putlerille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7393
    2. 78
      4913
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2639
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2541
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2186
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe