Mitä koneita teillä oli kässässä käytettävissä

Anonyymi

Sorry, kun tuli aihe vähän nopeasti, mutta vaivaa kovasti ja ois kiva kun kertositte. Meillä oli vannesaha, oikohöylä, tasohöylä ja pari sorvia. Jälkeenpäin olen ihmetellyt ettei ollut minkäänlaista sirkeliä, katkaisu tai halkaisu. Olen kuullut että myöhemmin hommattiin. Toinen asia ettei ollut mitään jyrsinkonetta. Ei edes kädessä pidettävää, vaikka se on aika perus. Metallipuolella oli kaasu, puikko ja Mig hitsauskoneet. Levyn käsittelykoneet. Sitten oli katkaisusaha, sorvi ja pari penkkihiomakonetta. Sitä ihmettelin ettei ollut metallijyrsintä mutta sen sijaan iki vanha metallihöylä, jommosia en kyllä nykyisin enää oo nähny, vaan kaikki tehdään juuri jyrsillä. Kertokaa mieluummin yläkoulusta, vaikka saahan sitä alakoulustakin kertoo, vaikka ne kässän luokat oli aika askeettisia. eli alakoulu sanan varsinaisessa merkityksessä.

5

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ollut kuin ompelukone.

    • En kyllä muista mitä oli. Vannesaha, oikohöylä, tasohöylä, pöytäsirkeli, sorvi nyt ainakin. Hitsauskoneet, joista vain puikkoa käytin. Oisko ollu vielä jotain? Hmm. Siitä on ikuisuus kun olin koulussa.

    • Jaa en kyllä muista..Kukapa noita muistiin pistää...

    • Anonyymi

      Ai yläasteella. Oli siellä sirkkelit ja kaikki koneet mitä puutöissä tarvittiin. Itse olen kirvesmies ammatiltani ja koneet on tuttuja.

    • Anonyymi

      Meillä oli muuten erikseen opettaja metallille ja erikseen puulle. Ja ompeluopettajia oli kaksi. Että aika monta. Paitsi ennen kun talossa toimi kansalaiskoulu, niin opettajia oli vieläkin enemmän. Alakoulussa yksi luokanopettajista hoiti puu kässän. ja ompeluopettaja kävi koululla tiistaisin ja torstaisin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe