Mitä koneita teillä oli kässässä käytettävissä

Anonyymi

Sorry, kun tuli aihe vähän nopeasti, mutta vaivaa kovasti ja ois kiva kun kertositte. Meillä oli vannesaha, oikohöylä, tasohöylä ja pari sorvia. Jälkeenpäin olen ihmetellyt ettei ollut minkäänlaista sirkeliä, katkaisu tai halkaisu. Olen kuullut että myöhemmin hommattiin. Toinen asia ettei ollut mitään jyrsinkonetta. Ei edes kädessä pidettävää, vaikka se on aika perus. Metallipuolella oli kaasu, puikko ja Mig hitsauskoneet. Levyn käsittelykoneet. Sitten oli katkaisusaha, sorvi ja pari penkkihiomakonetta. Sitä ihmettelin ettei ollut metallijyrsintä mutta sen sijaan iki vanha metallihöylä, jommosia en kyllä nykyisin enää oo nähny, vaan kaikki tehdään juuri jyrsillä. Kertokaa mieluummin yläkoulusta, vaikka saahan sitä alakoulustakin kertoo, vaikka ne kässän luokat oli aika askeettisia. eli alakoulu sanan varsinaisessa merkityksessä.

5

118

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ollut kuin ompelukone.

    • En kyllä muista mitä oli. Vannesaha, oikohöylä, tasohöylä, pöytäsirkeli, sorvi nyt ainakin. Hitsauskoneet, joista vain puikkoa käytin. Oisko ollu vielä jotain? Hmm. Siitä on ikuisuus kun olin koulussa.

    • Jaa en kyllä muista..Kukapa noita muistiin pistää...

    • Anonyymi

      Ai yläasteella. Oli siellä sirkkelit ja kaikki koneet mitä puutöissä tarvittiin. Itse olen kirvesmies ammatiltani ja koneet on tuttuja.

    • Anonyymi

      Meillä oli muuten erikseen opettaja metallille ja erikseen puulle. Ja ompeluopettajia oli kaksi. Että aika monta. Paitsi ennen kun talossa toimi kansalaiskoulu, niin opettajia oli vieläkin enemmän. Alakoulussa yksi luokanopettajista hoiti puu kässän. ja ompeluopettaja kävi koululla tiistaisin ja torstaisin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      110
      1511
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      827
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      716
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      711
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      144
      705
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      37
      591
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      581
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      207
      568
    9. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      546
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      540
    Aihe