Hesarissa oli tämmöinen juttu Tampereen kissalaumasta:
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009033807.html
Jäin ihmettelemään, että mistä lähtien kissoista on tullut laumaeläimiä? Aika lailla yksineläjiä olivat ennen. Kun kaksi kissaa kohtasi niin tappeluhan siitä syntyi elleivät olleet eri sukupuolta ja naaras kiimassa. Omaa yksityistä reviiriään puolustivat.
Tampereella siis pyöri yli sadan kissan lauma. Hesarin jutussa oli kuvakin. Iso laumahan siinä näytti olevan. Onko evoluutio ollut työssään ja muuttanut ainakin Tampereen kissat laumaeläimiksi?
Kissoistakin on tullut laumaeläimiä
8
537
Vastaukset
- Anonyymi
Asiaan vaikuttaa domestikaatio eli geneettinen sopeutuminen ihmisen kanssa elämiseen. Domestikoiduista eläimistä tulee usein sosiaalisempia ja "pentumaisempia". Kissathan ovat "laumassa" pentuaikana. Monet kissaeläimet voivat metsästääkkin yhdessä sisartensa ja emonsa kanssa ennen itsenäistymistään.
Myös mm. Rooman kulkukissoilla on havaittu "laumaantumista".- Anonyymi
lauma käyttäytyminen perustuu yhteiseen perimään .
- Anonyymi
Ei tuossa asiassa ole tapahtunut mitään muutosta. Kissat ovat sopeutuvaisia otuksia.
Jos ne elävät olennaisesti koko ikänsä ympäristössä, jossa on paljon muitakin kissoja ja jossa ruuasta ja vedestä ei ole (merkittävästi) pulaa, ne tottuvat tulemaan toimeen muiden kissojen kanssa ja jopa laumautuvat.
Jos ne taas elävät koko ikänsä (lähes) yksinään tai ympäristössä, jossa ne tarvitsevat laajan reviirin yksityiskäyttöönsä riittävän ravinnon saamiseksi, ne tottuvat hätistämään muut kissat tiehensä silloin kun sattuvat niihin törmäämään.
Ja lisäksi on vielä tietysti ihan yksilölliset erot sosiaalisuudessa. Jotkut kissat eivät pitkänkään ajan kuluessa opi sietämään edes saman perheen toista kissaa, ja jotkut ovat ylimpiä ystäviä jo ensitapaamisella. - Anonyymi
Taas tietämätöntä pölinää. Usein toimittajat kirjoittaa asioista, joista heillä ei ole hajuakaan. Aikoinaan valkohäntä peurasta (Nykyään sekin on kauris) metsäkauris.
Ne on helppo tunnistaa koon ja hännän perusteella.
Kissat laumoittuu, jos se on niille edullista esim. ruuan saannin suhteen.
Myös samaa sukua olevat kissat saattaa jäädä yhteen, jos tilanne sen sallii.
Hyvin tavallista pennuille useammassakin polvessa. Eräällä mummolla oli 60 kissaa.
Meillä on kissa ja koira. Kahdella naapurilla oli kissoja ja ne istui usein rivissä meidän kissan kanssa meidän puutarhapenkillä.
Valitettavasti molemmat naapurit on muuttaneet ja nyt kissa tuntee itsensä yksinäiseksi.
Koiran seura kelpaa vain nukkumiseen vierekkäin. - Anonyymi
Noi rokkarit on aina laumassa , yksin eivät uskalla elvistellä 🤣
- Anonyymi
Stray Cats 🤔
- Anonyymi
Kissa on laumaeläin, naaraat muodostaa yleensä aina laumat. Siis päänarttu ja sen naarasjälkeläiset ovat yleisin lauma.
- Anonyymi
geneettinen yhdenmukaisuus synnyttää lauman
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t485314Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo783213Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel213058HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432911Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L332193Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi481751Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271676Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k911615Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4181384Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2601324