reaktioyhtälö KOKONAAN, mistä informaatiota ?

Anonyymi

Peruskoulun ja lukion kemiantunnilla opetellaan ehkä reaktioyhtälöiden perusteet, mutta ei siellä asioita kokonaan käsitellä !

Mistä informaatiota itseopiskelun tueksi, jos haluan oppia asiasta sen, mitä koulussa ei opeteta ?

Esimerkki:

Koulukemiaa:

2 H² O² -> 2 H²O

Oikeasti sen pitäisi olla:

2 H² O² -> 2 H²O X J energiaa.

Tuo vedyn polttaminen vedeksi siis tuottaa vettä ja energiaa.

Mutta mistä tieto siitä, montako joulea energiaa syntyy ylläolevassa reaktioyhtälössä ?

Lisäksi, jotta saadaan yhteys atomitason yhtälöiden (kuten yllä) ja kilogrammapohjaisten yhtälöiden välille, pitäisi tuntea kunkin reaktioyhtälössä olevan aineen moolimassa.

Eli siis:

1 kg vetyä = N1 H² -molekyyliä.

1 kg happea = N2 O² -molekyyliä.

1 kg vettä = N3 H²O -molekyyliä.

Sen energiamäärän tuteminen, joka joko vapautuu reaktion tuloksena, tai joka tarvitaan reaktion tapahtumisen edellytyksen, olisi aika olennainen asia.

Yleensähän aineen yhtyminen happeen = palamista, ja vapautuu energiaa.

Mutta: Vetyperoksidi (H²O²) on poikkeusaine.
Käsittääkseni tuo mielellään luovuttaa ylimääräisen happiatomin !

1

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Peruskoulun ja lukion kemiassa riittää hyvin tietää mitä aineita reaktiossa syntyy ja onko reaktio endo- vai eksoterminen. Energian tarkka määrä ei ole opetettavan asian kannalta olennaista.

      Jos haluat oppia kemiaa tarkemmalla tasolla kuin lukiossa opetetaan, suhteellisen luonteva paikka etsiä lisäopetusta olisi yliopisto. Jos et viitsi tai halua ihan opiskelijaksi asti lähteä, niin voit myös käydä yksittäisiä kursseja avoimessa yliopistossa tai ihan vapaasti lainata kyseisen tieteenalan kirjallisuutta (myös luentomonisteita) valitsemasi yliopiston kirjastosta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      32
      3748
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      50
      1667
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1359
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1201
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      172
      1047
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1041
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      925
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      39
      807
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      771
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      750
    Aihe