Päivän sana

Anonyymi

Ihminen ei ole koskaan keksinyt asioita vaan se on löytänyt ne.

8

190

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taidan muistaa tämän keskustelun... :-)

      Ihminen on kyllä keksinyt asioita , jotka eivät vastaa todellisuutta. Mielikuvitus.

      Mutta yleensä ajatellaan, että matemaattiset totuudet on löydetty ,koska jokainen voi löytää ne samat, eikä keksiä omiaan.

    • Anonyymi

      Mielestäni olet osittain melkoisen oikeassa. Joillakin aloilla tutkittava tiede perustuu asioista johdettuihin havaintoihin joille saadaan jokin teoria. Menestyskonsepteja voidaan siten sekä todentaa ja yrittää toistaa joissakin tieteen tutkim. aloissa. Erilaiset pseudotieteet tavallaan löytävät malleja joilla ihmisen tekemistä voidaan tehostaa. Lisäksi matematiikka on jonkinlainen kieli joka soveltuu luonnontieteiden hallittuun hyödyntämiseen ihmisten hyväksi. Tämän kielen sovelluskenttiä voi laajentaa löytämällä uusia tapoja ratkaista yhtälöitä. Tämä ei perustu mielikuvitukseen vaan siihen että tietyillä rakennusaineita voidaan samoissa olosuhteisaa rakentaa tuotteita tai energiaa niin että niistä saadaan jokin hyötyarvo ihmiselle. Mielikuvitus on tärkeää luovassa ongelmanratkaisussa.

      Laki pyrkii varmistamaan ettei keksitä asioita jotka tuovat ihmisille ongelmia.

      • Anonyymi

        Kirjoitit:"Erilaiset pseudotieteet tavallaan löytävät malleja joilla ihmisen tekemistä voidaan tehostaa."

        Pseudotieteet eivät pidä paikkansa ,joten niillä ei voida ihmisen tekemistä tehostaa.

        Esim. Homeopatia, astrologia.


    • Anonyymi

      Antiikissa käsittääkseni uskottiin, että kaikki tieto löytyy ihmisen sisältä. Ikäänkuin vain muistetaan asiat.

      Itse en ole tätä koskaan ymmärtänyt, vaan olen joutunut lukemaan kirjoja ja netistä oppimaan lähes kaikki tietoni.

    • Anonyymi

      Kaikki asiat, mitä ihminen ns. tietää, ovat sähkön ja kemiallisten aineiden muodostamien yksiköiden edelleen muodostamia kokonaisuuksia, ja aina samassa muodossa esiintyviä "tietueita". Esim. rakkaus on monimutkainen prosessi, jossa sen muodostaa tietyt kemialliset aineet, eli molekyyliyhdistelmät, jotka muodostavat tietynlaisia impulsseja hermoverkostossa ja nämä impulssit koostetaan ja tunnistetaan, joista valmistetaan kokonaisuus, koetaan sellaisena, eli tunteena, jolle olemme luoneet termin rakkaus. Myös tämän termin luominen on monimutkainen prosessi, joka on rakennettu kemiallisesti ja sähköisesti aivojen hermoverkostossa. Myös hermoverkosto on kemiallisten ja sähköisten prosessien tuottama projektio mielessä. Myös projektio terminä ja käsitteenä on.... Tätä ketjua voisi jatkaa hyvin pitkään...

      Nämä asiat ovat rakentuneet mielessä, aivojen tuottamina. Jo pelkästään näiden ominaisuuksien perusteella "todellisuus" on subjektiivinen rakennelma, jota voisi myös kutsua jollain tapaa keinotekoiseksi. Samalla periaatteella tietokoneessa rakennetaan keinotekoisia asioita, esim. tämä sosiaalinen alusta. Se on valtava määrä pieniä yksiköitä, bittejä, joista rakentuu sähköisen toiminnan avulla kokonaisuuksia.

      Mitä pidemmälle ihmisen ajattelun, tietoisuuden yms. ominaisuuksia ja niiden rakentumista selvittelee, sitä vahvemmaksi tulee myös muunlaisetkin näkemykset, kuten se, että tietoisuus on ohjelmoitu toimimaan tietyllä tavalla, aivan kuten vaikka Photoshop tai mikä tahansa muu ohjelma.

    • Anonyymi

      Tavallaan juuri näin on asia.

    • Anonyymi

      Ihminen keksii jatkuvasti uusia sanoja.

      Antiikin filosofi:
      Kuusi taivaallista kaupunkia loi auringon, aurinko ilmakehän, ilmakehä elämän, elämä ihmisen, ihminen VIISAUDEN, viisaus kuusi taivaallista kaupunkia.

      Ihminen loi viisauden joka perustuu kieleen ja sanoihin.

      Oletko jo kuullut Trabuliaari teoriasta . Älä murehdi , en minäkään sillä sitä ei vielä ole olemassa. .....

    • Anonyymi

      Ihminen nimeää ja määrittelee kokemuksiaan. Nämä ovat luonnosta löytyviä asioita.

      On myös asioita, joita luonnosta ei löydy, jotka ihminen on kehitellyt mielessään ja nimennyt, sekä määritellyt: esim. BB, universumin laajeneminen ja aika sekä, pituus, paino, tilavuus, nopeus yms. mittausmenetelmät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      99
      2239
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1901
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1742
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1306
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1200
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1098
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      813
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      635
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      623
    Aihe