Päivän sana

Anonyymi

Ihminen ei ole koskaan keksinyt asioita vaan se on löytänyt ne.

8

153

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taidan muistaa tämän keskustelun... :-)

      Ihminen on kyllä keksinyt asioita , jotka eivät vastaa todellisuutta. Mielikuvitus.

      Mutta yleensä ajatellaan, että matemaattiset totuudet on löydetty ,koska jokainen voi löytää ne samat, eikä keksiä omiaan.

    • Anonyymi

      Mielestäni olet osittain melkoisen oikeassa. Joillakin aloilla tutkittava tiede perustuu asioista johdettuihin havaintoihin joille saadaan jokin teoria. Menestyskonsepteja voidaan siten sekä todentaa ja yrittää toistaa joissakin tieteen tutkim. aloissa. Erilaiset pseudotieteet tavallaan löytävät malleja joilla ihmisen tekemistä voidaan tehostaa. Lisäksi matematiikka on jonkinlainen kieli joka soveltuu luonnontieteiden hallittuun hyödyntämiseen ihmisten hyväksi. Tämän kielen sovelluskenttiä voi laajentaa löytämällä uusia tapoja ratkaista yhtälöitä. Tämä ei perustu mielikuvitukseen vaan siihen että tietyillä rakennusaineita voidaan samoissa olosuhteisaa rakentaa tuotteita tai energiaa niin että niistä saadaan jokin hyötyarvo ihmiselle. Mielikuvitus on tärkeää luovassa ongelmanratkaisussa.

      Laki pyrkii varmistamaan ettei keksitä asioita jotka tuovat ihmisille ongelmia.

      • Anonyymi

        Kirjoitit:"Erilaiset pseudotieteet tavallaan löytävät malleja joilla ihmisen tekemistä voidaan tehostaa."

        Pseudotieteet eivät pidä paikkansa ,joten niillä ei voida ihmisen tekemistä tehostaa.

        Esim. Homeopatia, astrologia.


    • Anonyymi

      Antiikissa käsittääkseni uskottiin, että kaikki tieto löytyy ihmisen sisältä. Ikäänkuin vain muistetaan asiat.

      Itse en ole tätä koskaan ymmärtänyt, vaan olen joutunut lukemaan kirjoja ja netistä oppimaan lähes kaikki tietoni.

    • Anonyymi

      Kaikki asiat, mitä ihminen ns. tietää, ovat sähkön ja kemiallisten aineiden muodostamien yksiköiden edelleen muodostamia kokonaisuuksia, ja aina samassa muodossa esiintyviä "tietueita". Esim. rakkaus on monimutkainen prosessi, jossa sen muodostaa tietyt kemialliset aineet, eli molekyyliyhdistelmät, jotka muodostavat tietynlaisia impulsseja hermoverkostossa ja nämä impulssit koostetaan ja tunnistetaan, joista valmistetaan kokonaisuus, koetaan sellaisena, eli tunteena, jolle olemme luoneet termin rakkaus. Myös tämän termin luominen on monimutkainen prosessi, joka on rakennettu kemiallisesti ja sähköisesti aivojen hermoverkostossa. Myös hermoverkosto on kemiallisten ja sähköisten prosessien tuottama projektio mielessä. Myös projektio terminä ja käsitteenä on.... Tätä ketjua voisi jatkaa hyvin pitkään...

      Nämä asiat ovat rakentuneet mielessä, aivojen tuottamina. Jo pelkästään näiden ominaisuuksien perusteella "todellisuus" on subjektiivinen rakennelma, jota voisi myös kutsua jollain tapaa keinotekoiseksi. Samalla periaatteella tietokoneessa rakennetaan keinotekoisia asioita, esim. tämä sosiaalinen alusta. Se on valtava määrä pieniä yksiköitä, bittejä, joista rakentuu sähköisen toiminnan avulla kokonaisuuksia.

      Mitä pidemmälle ihmisen ajattelun, tietoisuuden yms. ominaisuuksia ja niiden rakentumista selvittelee, sitä vahvemmaksi tulee myös muunlaisetkin näkemykset, kuten se, että tietoisuus on ohjelmoitu toimimaan tietyllä tavalla, aivan kuten vaikka Photoshop tai mikä tahansa muu ohjelma.

    • Anonyymi

      Tavallaan juuri näin on asia.

    • Anonyymi

      Ihminen keksii jatkuvasti uusia sanoja.

      Antiikin filosofi:
      Kuusi taivaallista kaupunkia loi auringon, aurinko ilmakehän, ilmakehä elämän, elämä ihmisen, ihminen VIISAUDEN, viisaus kuusi taivaallista kaupunkia.

      Ihminen loi viisauden joka perustuu kieleen ja sanoihin.

      Oletko jo kuullut Trabuliaari teoriasta . Älä murehdi , en minäkään sillä sitä ei vielä ole olemassa. .....

    • Anonyymi

      Ihminen nimeää ja määrittelee kokemuksiaan. Nämä ovat luonnosta löytyviä asioita.

      On myös asioita, joita luonnosta ei löydy, jotka ihminen on kehitellyt mielessään ja nimennyt, sekä määritellyt: esim. BB, universumin laajeneminen ja aika sekä, pituus, paino, tilavuus, nopeus yms. mittausmenetelmät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11654
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7926
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2920
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2238
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      152
      2168
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1636
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1261
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      53
      1084
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe