Näyttää siltä että natomaiden Turkin ja Kreikan välille syttyy ennenpitkää ihan täysimittainen konflikti. USA:han varmasti tukee Turkkia, sillä ei ole varaa menettää sitä vastapuolelle. Meidän nato-kannattajillahan myös on jo valmiiksi yhteisymmärryssopimus Turkin kanssa niin hehän ei oikeastaan voi edes valita kun kumppani on jo selvillä. Me muut sentään voimme esittää moraalisen närkästyksemme kun Turkki alkaa jyräämään Kreikkaa maan tasalle.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009046966.html
-harmiseikirj-
Turkki - Kreikka sota, valitse puolesi
15
151
Vastaukset
- Anonyymi
Molemmat osapuolet menettävät aina jotakin ja nokkelinta olisikin olla samassa huoneessa myhäilevien liikemiesten kanssa. - cu-
- Anonyymi
Suomen ja venäjän välille syttyy sota 10 vuoden sisään.
- Anonyymi
Kreikan puolella.
- Anonyymi
En ainakaan hyökkäävän valtion puolella.
- Anonyymi
Turkkihan pelaa koko ajan Venäjän hyväksi. Voisi esim. motittaa venäläisten sota-alukset kokonaan Mustallemerelle sulkemalla kulun Välimerelle Bosporinsalmen kautta. Nyt se kuulemma on suljettu, Naton toimesta... just niin pitkäksi aikaa; kunnes venäläinen alus haluaa sinne, tai pois sieltä. Erdoğanin sanaan ei ole
mitään luottamista, hän on Putinin vasalli.
Suomi ja Ruotsi pääsee Natoon... ei pääse; jos eivät muuta lainsäädäntöään kuten Erdoğan haluaa. Luultavasti Putinin käskystä, soutaa ja huopaa.
Eiköhän olla jo niin paljon Kreikkalaisten maata jelpitty, ett kerta vielä kiellon päälle! Mä asetun kreikkalaisten puolelle, näillä tiedoillani.
Jos vaikka joskus hamassa tulevaisuudessa maksaisivat lainansa takaisin
tänne kylmään pohjolaan.- Anonyymi
Minkä lainan? Sehän on jo vanhaa tietoa, että rahat kävivät kääntymässä tuolla ja palasivat saksan pankeille. Goldman sahcs pankki järjesti tuon käytännön puolen ja sai siitä 30 miljoonaa kertapalkkiona. - cu-
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkä lainan? Sehän on jo vanhaa tietoa, että rahat kävivät kääntymässä tuolla ja palasivat saksan pankeille. Goldman sahcs pankki järjesti tuon käytännön puolen ja sai siitä 30 miljoonaa kertapalkkiona. - cu-
Euromaiden perustama kansainvälinen rahoituslaitos,( EVM) jonka avulla on tarkoitus turvata euroalueen rahoitusvakaus. En tarkoittanut näitä Kreikalle myönnettyjä lainoja.
Ihan erillinen keissi, nähdäkseni oli tämä yhden miljardin lisälaina, jonka ovat velkaa vieläkin.
— Suomi myönsi Kreikalle 1,0 miljardin euron kahdenvälisen lainan pääministeri Vanhasen hallituksen aikana vuonna 2010.
- Anonyymi
Katsotaan asiaa sitten.
Mistä ihmeestä sä sen keksit, että Jenkit tukis nimenomaan Turkkia? Kaksi NATO-maata, niin ei ole ihan noin vaan käsi taskuun ja homma selvä. Ai tukikohta Turkissa? No ei ole ongelma, se on ns. Jenkkien maaperää minne Turkilla ei ole asiaa kutsumatta muutenkaan.
- Anonyymi
Ihan niin kuin asuntokaupassakin, sijainti, sijainti, sijainti on sotavoimiltaan niin vahva ettei ole todellakaan varaa päästää vihollisen leiriin. Kreikka ei ole viholliseksi niin ilmeinen eikä vaarallinen kuin Turkki. Tietenkin usa yrittäisi pysyä ikäänkuin puolueettomana mutta jos tosi kova paikka tulisi sen olisi pakko myötäillä Turkkia.
-harmiseikirj- Anonyymi kirjoitti:
Ihan niin kuin asuntokaupassakin, sijainti, sijainti, sijainti on sotavoimiltaan niin vahva ettei ole todellakaan varaa päästää vihollisen leiriin. Kreikka ei ole viholliseksi niin ilmeinen eikä vaarallinen kuin Turkki. Tietenkin usa yrittäisi pysyä ikäänkuin puolueettomana mutta jos tosi kova paikka tulisi sen olisi pakko myötäillä Turkkia.
-harmiseikirj-Ja höpsis. Toki Turkin sijainti on Kreikkaa suotuisampi, mutta siihen se sitten jääkin. Sotavoimat on selkeästi Kreikkaa vahvemmat, mutta kun katsotaan mitä suuri ja mahtava Venäjä on sotavoimillaan saanut aikaan, ei Turkki enää ole kummoinenkaan sotavoima. Kun iso osa kalustoa ja metodiikkaa on Venäläistä alkuperää...
- Anonyymi
randombypasser kirjoitti:
Ja höpsis. Toki Turkin sijainti on Kreikkaa suotuisampi, mutta siihen se sitten jääkin. Sotavoimat on selkeästi Kreikkaa vahvemmat, mutta kun katsotaan mitä suuri ja mahtava Venäjä on sotavoimillaan saanut aikaan, ei Turkki enää ole kummoinenkaan sotavoima. Kun iso osa kalustoa ja metodiikkaa on Venäläistä alkuperää...
Siis arvelet että usa on valmis jättämään Ukrainan jumiin? Mustalta mereltä ei tule mitään ulos jos Turkki liittoutuu Venäjän kanssa ja niin päättää.
-harmiseikirj- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis arvelet että usa on valmis jättämään Ukrainan jumiin? Mustalta mereltä ei tule mitään ulos jos Turkki liittoutuu Venäjän kanssa ja niin päättää.
-harmiseikirj-Niinpä, mutt Erdoğan on Putinin vasalli, eikä taatusti sulje Bosporinsalmea kuin ehkä näennäisesti... kunnes Venäläiset haluaa taas kulkea sitä kautta.
Erdoğan pysyy vallassa ainoastaan niin kauan kun Putin tukee häntä, halvalla polttoaineella ja kenties ukrainalaisilta varastamalla viljalla, esim.
Usa yrittää parhaansa saada turkkilaisia pysymään liittolaisinaan, hiukan pahalle vaikuttaa kun vallassa on "harlekiini" joka pelaa kaksilla korteilla.
Turkki on väkirikas maa ja jos Erdoğanin onnistuttaisiin kaatamaan vallasta, saattaisi sielläkin tulla ensin sisällissota... joka vain pahentaisi tilannetta entisetään.
Suo siellä- vetelä täällä, kuten vanhakansa asian ilmaisee.
trollikka
Rapsalle kohtsiltään ja ratkaisemaan työvuorolistan vaikeudet, toivottavasti!
En oikein jaksa uskoa, että Usa menisi juuri Turkin puolelle. Sehän muistaakseni tukeekin jotain porukkaa, joka vähän on piikki lihassa tälle Erdokaanille...🤔
Usahsn haluisi Turkkiin liberaalimman ja länsimyönteisemmän johdon. Noi vanhoillis-islamistit ei oikein diggauksia saa jenkeissä.
Turkki on kyllä kuin Venäjä tai Kiina. Menossa ainakin diktatuuriin. Demokraattiset piirteet rapisee kovasti kaikissa julkisissa ulostuloissa ja vaaleissa. Oppositiota vaiennetaan ja vähfmmistöjä syrjitään.
Saa nähdä mitä tuostakin tulee?Kaiken viisaampaa on olla ihan hiljaa. Korkeintaan sitten kannatta valita puolena, kun ensin on rauhan puolesta käyty sellainen taistelu, ettei ole jäänyt kiveä kiven päälle. Enkä tiedä, onko enää aiheellista.
Tuskinpa sotaa edes tulee, sielläpäin kun on tapana käyttää kovaa kieltä. Uhkailevat toisiaan. 🌹👀
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115147Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493342Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle863112Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku382508- 811827
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411560450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1221505Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311226Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1191169- 161129