Varoitus XXL huolloista

Anonyymi

Varoitus XXL huolloista. Vein pyörän kausihuoltoon ja samalla oli tarkoitus vaihtaa rengas pyörään. Huollon jälkeen pyörä ei ollut ajossa ja keväällä ensimmäistä kertaa rengasta pumpatessa sisärengas puhkesi jälleen. Rengasta tarkastaessa siellä oli edelleen se mikä oli renkaan aikaisemmin puhkaissut. No olin yhteydessä XXL ja sovittiin että hyvittää renkaan kun tulen paikalle ja he antavat hyvityksen kun menen sen hakemaan huollon pisteestä. Paikalle mentäessä kukaan ei kuitenkaan edes tiennyt asiasta. Myyjä alkoi kyselemään kaikilta siitä, etsi viestejä koneelta, ilmoitustaululta ym. Noin 40 minuutin päästä ilmeisesti esimies tuli paikalle ja hän ei ollut vaivautunut asiasta edes kertomaan kenellekkään. Selitys heikosta huollosta oli kiire sen jälkeen se vaihtui siihen että ehkä sen teki joku uusi työntekijä.. varmasti huollossa pitäisi kaikki tarpeellinen tehdä ja herää kysymys paljonko huolloissa jätetään tekemättä ja ilmeisesi huoltoja tekee yksin ihmiset jotka eivät osaa edes rengasta vaihtaa mikä on helpoimpia töitä. Myöskin asiakaspalvelutaidot täysi nolla jos asiaa ei ole hoidettu valmiiksi ja asiakaan annetaan odottaa jos joku asiasta tietäisi eikä hoideta asiaa valmiiksi. Ensin yrittivät hyvittää nykyisen hinnan ja lopulta sitten sain upean hyvityksen 5.90 mitä renkaasta maksoin. Aikaa tähän ei onneksi mennyt kuin useampi tunti ja renkaan vaihdoin lopulta itse. Eli varokaa XXL huoltoja siellä aidosti jätetään asioita tekemättä, epäpätevät henkilöt tekee huoltoja ja siten voi aiheuttaa myös onnettomuuksia.

9

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitääkö aina yleistää? Jos joku on tehnyt virheen, niin ei se kerro mitään kaikista muista. Toisaalta virhe voi kyllä sattua vaikka itselle, ihmisiä kun vain ollaan.

    • Anonyymi

      Ei marketeissa mitään huoltoja tehdä :D

      • Anonyymi

        Mikä market? Säästömarket vai joku muu market?


    • XXL kuuluu niihin paikkoihin missä on paljon laatuvaihtelua liike- ja jopa työntekijäkohtaisesti.
      Osassa XXL:n myymälöitä on löytynyt hyvinkin ammattitaitoista pyörähuoltajaa ja osassa paikoista huoltoja tehdään hyvinkin vähäisellä kokemuksella ja osaamisella.
      Eli tosiaan ei voi yleistää että joka myymälässä olisi sama tilanne toisten myymälöiden kanssa.

    • Anonyymi

      Mulla ainakin itiksen xxl huollossa homma toimi tosi hyvin ja ammattimaisesti,mutta kyllähän noin isoon taloon muutama kädetönkin on voinut päästä hommiin.

    • Anonyymi

      Turha syyttää henkilökuntaa, kun firman toiminnanohjausjärjestelmä on täysi SUSI ja henkilökuntaa ei ole edes vaivaudutta perehdyttämään järjestelmään.

      Tämä on hyvin tyypillistä myös muissa, ihan suomalaisissakin yrityksissä. On täysin Luojan Lykyn arpomaa, millaista kohtelua saat.

      • Anonyymi

        Tieto lisää Tuskaa !


    • Anonyymi

      Pyysitkö tsekkaamaan vannenauhan ja mahdollisesti vaihtamaan ?

    • Anonyymi

      Kuntien kusipääisät laittavat bussipysäkkien seinät lasista, joita heidän kusipää-jälkikasvnsa sitten potkii kiljupäissään hajalle. Renkaaseen mennyttä lasimurskaa ei saa pois, se ulkorengas pitää vaihtaa samantien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      88
      1998
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1800
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      54
      1449
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1405
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      146
      1348
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1282
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1234
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1084
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      975
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      972
    Aihe