Taskulaskin kadottaa numerot

Anonyymi-ap

Hieman sivuraiteisesti aihepiiriin liittyvä tekninen juttu "tiede ja teknologia" ;-)

Ostin aikoinaan reilut kymmenen vuotta sitten kolme taskulaskinta, joista kaksi jätin suljetussa myyntipakkauksessaan hyllyyn odottamaan ensimmäisen hajoamista.

Mutta nyt ensimmäisenä käyttöönotetun laskimen kidenäytön yli puolittain pimetessä, kun otin seuraavan "uuden" pakkauksestaan käyttöön, niin sekin näyttö on käyttökelvoton, numeroista näkyy vain pikkuruinen siivu alareunastaan tai ei sitäkään.

Sitten muutaman numeron sisältävän tarinan tässä etapissa se oleellinen laskinmaailmaa järisyttävä kysymys, miksi nuo näytöt simahtavat ajan myötä, jopa ilman käyttöä?

Aikas lailla tuon kuvan mukainen malli, artikkeli jossa siinäkin on matematiikasta kyse, ajankohtaisesta kukkaroa koskevasta s€llaisesta ;-)

"Jopa tuhansien eurojen lisälasku vuodessa – katso, miten korkojen nousu vaikuttaa erikokoisten lainojen kuluihin"

- https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009068800.html

16

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuten kaikilla nesteillä, tässäkin on taipumus nestekidenäytöllä kuivua.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Ja mitä tapahtuu paristolle 10 vuodessa, jos siellä oli sellainen jo paikallaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja mitä tapahtuu paristolle 10 vuodessa, jos siellä oli sellainen jo paikallaan.

        Eikös laskimen aurinkokenno ole ihan riittävä virtauttamaan uljasta laskinta (?) ainakin valoisina päivinä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös laskimen aurinkokenno ole ihan riittävä virtauttamaan uljasta laskinta (?) ainakin valoisina päivinä.

        Ei puhuttu aloituksessa aurinkokennosta mitään. Mutta en tiedä mitä tapahtuu käyttämättömälle aurinkokennolle kymmenessä vuodessa, tuskin se siinä ajassa ainakaan paranee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei puhuttu aloituksessa aurinkokennosta mitään. Mutta en tiedä mitä tapahtuu käyttämättömälle aurinkokennolle kymmenessä vuodessa, tuskin se siinä ajassa ainakaan paranee.

        Avauksessa oli linkki vastaavaan laskimeen jossa aurinkokenno, nuo kennot ovat lienee melko lailla enempi käytäntö kuin poikkeus.

        Huomattavasti vanhemmassa pöytälaskimessa kenno on täydessä iskussa ja laskin toimii mainiosti alkuperäisellä paristolla. Toki itse paristo saattaa olla out of service.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Mutta onhan se hieman erikoista kun ja jos tuo liitos hapertuu myyntipakkauksessa pelkän ajan vuoksi, samalla kun paljon vanhempi pöytälaskin toimii edelleen ok. Toki hapertuuhan se kumikin ajan saatossa. Vai olisiko valmistusvika / heikkous, jossakin erässä.

        1) Ensin kättöön otetussa ylä- ja alarivillä kolmas numero oikealta näkyy vain osittain, muut ok.

        2) Mutta "uudessa" yhtä vanhassa pakkausesta otetulla kaikki numerot näkyvät vain osittain, viiva siellä viiva tuolla.

        3) Kolmannen ja viimeisen leikkasin juuri suljetusta kovamuovipakkauksestaan, ainakin toistaiseksi toimii ok.

        Eihän tuo fyrkkakysymys ole , mutta ihan vain ajattelin mistä toimintahäiriö johtuu.


    • Anonyymi

      Elastomeerit kovettuvat ajan kuluessa vaikka niille ei tekisi yhtään mitään. Se käytössä ollut yksilö voi olla jopa paremmassa kunnossa siksi, että pienet kolahdukset ja tärinä ovat saaneet näytön ZEBRA - liittimen asettumaan paremmin paikalleen sitä mukaa kun siitä on elastisuus vähentynyt.

    • Anonyymi

      Sieltä on näytön kontakteista seeprakumit kovettuneet, eivät ota kunnolla kosketusta.
      Jostain kumista tekee lisäkiilaausta joka painaa näyttöä ja piirilevyä tiukemmin toisiinsa, että seeprat ottaa kunnon kontaktia. Varmaan kiinasta voi tilata uuttakin seeprakumia.

    • Anonyymi

      Käytä Tampion (pers) helmitaulua!Se eu kuivu.

    • Anonyymi

      Juu, seeprakumit tai jos on tasaisesti himmeä, niin patterien tyhjyysaste. Nestekide vaatii kääntyäkseen 90⁰ pienen virran, mutta jännitettä on silti oltava hiukan patterissa tai kääntyminen ei ole täydellistä ja näkyy himmeänä. Tätä käytetään säädettäessä näytön kirkkautta/näytettäessä harmaasävyjä - väri ei ole mitenkään tarkasti aseteltavissa ja sävyjä vähän ilman feedback:iä.. muitakin ongelmia on. Joskus korjasin tuollaisen näytön kääntämällä seeprakumeja, kun oli neliskanttiset kumit.

    • Anonyymi

      Paljonko maksaa ihan uusi vastaava laskin nyt tarjoushintaan?

      • Anonyymi

        Kukaan ei ole maininnut hintakysymystä ongelmaksi, vaan ainoastaan tekniikasta on ollut kyse. Haasteita ymmärtää lukemaansa?

        Toisaalta, friikki eko-henkilö voisi haluta korjata vioittuneen laskimen, mikäli se olisi mahdollista, ihmiskunta kun on tukehtumassa ihan omaan pa*kaansa, jonka määrä vain kasvaa vuosi vuodelta.

        "The world’s e-waste is a huge problem. It’s also a golden opportunity"

        - https://www.weforum.org/agenda/2019/01/how-a-circular-approach-can-turn-e-waste-into-a-golden-opportunity/

        "Global Waste Index 2022"

        - https://sensoneo.com/global-waste-index/

        Mutta voithan sinä käydä katselemassa niitä tarjousllaskimia :-)


    • Anonyymi

      Speedcrunch on parempi ja ilmainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      165
      3270
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      226
      2850
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      70
      2447
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1716
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      9
      1500
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      26
      1376
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1261
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      1042
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      930
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      913
    Aihe