Suomalaisten moraalissa on epäkypsää idiotismia

Nuori mies pakotettiin ampumaan oma isoveljensä niskalaukauksella soramontulla – "Rakastan sinua, minun on pakko tehdä tämä, muuten kuolen itsekin"
MTV5_18.09


Kaukaa katsottuna, ei voi ampua veljensä ja pyytää anteeksi.

Ehkä oli isoveljen syy, että veti pikkuveljen kuoleman vaaralliseen velkaleikkiin, josta pikku veljen elämä olisi uhattuna ja kenties koko perheen.

Mutta se ei ole syy ampua isoveljensä.

Edelleen, pikku veli on ollut epäkypsä.
2181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mutta kulttuureja maailmalla on paljon erilaisia, joten jonkun verran pitää antaa vapaata ja olla syyttämättä...

Mutta en usko, että kyseinen suomalainen moraali käsitys ole kovin suosiossa maailmalla.

Maailmalla ei tykätä pelkureista, pettureista, petoksesta.

Perhe on perhe loppuun asti kaikessa taistelussa.

Oulun tapauksessa pikkuveli on pettäjä.

Vanhoissa sivilisaatioissa petos on kuoleman rangaistava.
Älä petä.

Suomessa petos on paikan henki.
Petä ja nauti elämästä.

Suomen humanistisessa käsityksessä on globaaliselle maailmalle sopimaton käsite.

Maan kehityksen kannalta, kannattaa vaihtaa moraali käsitys.
Ehkä tulee vielä kansainvälinen tilanne, jossa suomalaisuus tulee luupin alle tarkasteltavakseen.

Äänestä

Mitä on suomalainen moraali? Ja missä sellaista opetetaan?

Olen aina elänyt käsityksessä, että moraali on täysin subjektiivinen käsite mikä muovautuu yksilön omien havaintojen ja valintojen mukaan. Ettei nyt vaan olis puhe arvoista? Esim. vanhemmilta perityt arvot, sekä yhteiskunnan normit, eli yleinen käsitys hyvästä ja pahasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nuori mies pakotettiin ampumaan oma isoveljensä niskalaukauksella soramontulla – "Rakastan sinua, minun on pakko tehdä tämä, muuten kuolen itsekin"
MTV5_18.09


Kaukaa katsottuna, ei voi ampua veljensä ja pyytää anteeksi.

Ehkä oli isoveljen syy, että veti pikkuveljen kuoleman vaaralliseen velkaleikkiin, josta pikku veljen elämä olisi uhattuna ja kenties koko perheen.

Mutta se ei ole syy ampua isoveljensä.

Edelleen, pikku veli on ollut epäkypsä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu