Nuori mies pakotettiin ampumaan oma isoveljensä niskalaukauksella soramontulla – "Rakastan sinua, minun on pakko tehdä tämä, muuten kuolen itsekin"
MTV5_18.09
Kaukaa katsottuna, ei voi ampua veljensä ja pyytää anteeksi.
Ehkä oli isoveljen syy, että veti pikkuveljen kuoleman vaaralliseen velkaleikkiin, josta pikku veljen elämä olisi uhattuna ja kenties koko perheen.
Mutta se ei ole syy ampua isoveljensä.
Edelleen, pikku veli on ollut epäkypsä.
Suomalaisten moraalissa on epäkypsää idiotismia
2
177
Vastaukset 2
- Anonyymi
Mutta kulttuureja maailmalla on paljon erilaisia, joten jonkun verran pitää antaa vapaata ja olla syyttämättä...
Mutta en usko, että kyseinen suomalainen moraali käsitys ole kovin suosiossa maailmalla.
Maailmalla ei tykätä pelkureista, pettureista, petoksesta.
Perhe on perhe loppuun asti kaikessa taistelussa.
Oulun tapauksessa pikkuveli on pettäjä.
Vanhoissa sivilisaatioissa petos on kuoleman rangaistava.
Älä petä.
Suomessa petos on paikan henki.
Petä ja nauti elämästä.
Suomen humanistisessa käsityksessä on globaaliselle maailmalle sopimaton käsite.
Maan kehityksen kannalta, kannattaa vaihtaa moraali käsitys.
Ehkä tulee vielä kansainvälinen tilanne, jossa suomalaisuus tulee luupin alle tarkasteltavakseen. - Anonyymi
Mitä on suomalainen moraali? Ja missä sellaista opetetaan?
Olen aina elänyt käsityksessä, että moraali on täysin subjektiivinen käsite mikä muovautuu yksilön omien havaintojen ja valintojen mukaan. Ettei nyt vaan olis puhe arvoista? Esim. vanhemmilta perityt arvot, sekä yhteiskunnan normit, eli yleinen käsitys hyvästä ja pahasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851236
- 96977
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33475