Iltasyönti on päivän tärkein ateria,miten laihtuu

Iltasyönti on päivän tärkein ateria eikä aamupala niinkuin yleensä väitetään.
Päivän pystyy helposti olemaan vaikka syömättä,mutta illalla kannattaa syödä kunnolla jotta saa hyvät yöunet.

Itse olen tehnyt nyt niin että kahvit 2 kertaa päivässä ja päivällä vain hyvin kevyttä syöntiä.Vasta illalla kaikista raskain ateria.Toimii hyvin kalorit pysyy pienenä ja saa hyvin nukuttua koska hiilihydraatti on unilääke.
Jos syön kunnolla päivälläkin kalorit on 1000 kaloria suuremmat enkä laihdu ollenkaan.Pienensin ensin päivän kalorit puoleen ja nyt olen pienentänyt niitä lisää.Tämän ansiosta kalorit pysyy 1600-1800 kaloria päivässä.
27886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Olen testannut kymmenittäin erilaisia menetelmiä.Mikään ei ole minulla toiminut vaan pihtimitta on aina huono.Kyseessä on viimeiset 7 män kiloa.

Äänestä

Jollekin sopii ilta syönti toisille ei, kukaan ei ole samankaltainen joten universaalia ohjetta ei ole olemassa

Äänestä

Tässä ollaan nyt laihdutus-palstalla ja iltasyönti on pahinta mitä voi olla laihduttajalle. Illalla syöty ruoka jää "muhimaan" vatsaan ja suolistoon jolloin ruoka-aineiden viimeisetkin kalorit imetään käyttöön ja paino nousee.

Kyllä se aamiainen on tärkein, jotta energiaa riittää työpäivään ja yleensä valveillaoloon. Lounas tulee sitten vielä välitankkauksena, sen jälkeen voikin keventää ellei illaksi ole tiedossa jotain ruumiillisesti rasittavaa tekemistä.

Äänestä
  • Ei pidä paikkansa.Vuorokauden aikana syöty kalorimäärä ratkaisee sen laihtuuko.Se on aivan sama mihin aikaan ruokansa syö.Sitä laihtuu ehdottomasti parhaiten kun syö illalla niistä syistä mitä aloituksessa lukee.

    ELIMISTÖ EI TUNNE KELLOA
    https://www.is.fi/laihdutus/art-2000001019504.html

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ei pidä paikkansa.Vuorokauden aikana syöty kalorimäärä ratkaisee sen laihtuuko.Se on aivan sama mihin aikaan ruokansa syö.Sitä laihtuu ehdottomasti parhaiten kun syö illalla niistä syistä mitä aloituksessa lukee.

    ELIMISTÖ EI TUNNE KELLOA
    https://www.is.fi/laihdutus/art-2000001019504.html

    Jos on syönyt päivällä kevyen aterian ja illalla on kylläinen olo ei siinä tapauksessa kannata syödä yhtään illalla.Eli se pitää syödä aina tilanteen mukaan miltä tuntuu.
    Se pitää vain silloin syödä milloin on oikea nälkä.

    Äänestä

  • Ihan niin, vatsalaukkuun pitää saada levätä yöllä kun nukutaan, kuten muutkin kehon toiminnat leipää nukuttaessa.
    Jokaisella on oma tyylinsä näissäkin asioissa , riippuen aineen vaihdunasta

    Äänestä

Itse en pysty nukkumaan vatsa täynnä mutta jos aloittaja pystyy vatsallaan nukkumaan syötyään niin hienoa.Ihminen kuitenkin vaihtaa nukkumisasentoa yön aikana ja jos olen vahingossa mahalleni kääntynyt niin kyllä siihen herää.Eli itse en mene maha täynnä nukkumaan.

Kysyn mielenkiinnosta jo syö illalla ja punnitsee itsensä aamulla niin omalla kohdalla en ole kerennyt painoa pudottaa jos syö myöhään illalla.Mutta ehkä mulla on yöllä niin huono aineenvaihdunta ettei paino ehdi tippuu aamuun mennessä.

Eli paljon aloittajalla tippuu yön aikana paino kun syö illalla?

Äänestä
  • Aineenvaihdunta on ihan normaalia jos yöllä ei laihdu. Aineenvaihdunta lähes pysähtyy kun ihminen nukkuu, siksi suositellaan ettei illalla enää syödä raskaasti. Esimerkiksi sairaalassa lounas on päivän pääateria ja päivällinen (n. klo 16-17) jo kevyempi, keittoa tai kasvisruokaa. Illalla enää vain hyvin kevyt iltapala (yksi leipäviipale vaikkapa juustolla).

    Laihtuminen on tehokkainta päivällä kun tekee jotain ruumiillista työtä tai liikkuu aktiivisesti.

    Äänestä

Olen samaa mieltä aloittajan kans siitä, että illalla pitää syödä kunnolla, jotta saa nukuttua.

Äänestä
  • Jos ei ole työelämässä kannattaa syödä niin myöhään, että on jo melkein aamu. Esim. klo 04. Tällä tavalla voi huijata elimistöään, kun elimistö ei tiedä onko tämä myöhäisateria vai varhaisateria.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Jos ei ole työelämässä kannattaa syödä niin myöhään, että on jo melkein aamu. Esim. klo 04. Tällä tavalla voi huijata elimistöään, kun elimistö ei tiedä onko tämä myöhäisateria vai varhaisateria.

    Elimistö ei tunne kelloa eikä kalenteria ja siksi elimistöni luulee että on kesä ja kuuma ilma kun syön kellarissa yöllä kermajäätelöä jolloin se kannattaa.

    Äänestä

  • "Olen samaa mieltä aloittajan kans siitä, että illalla pitää syödä kunnolla, jotta saa nukuttua."

    Joo teillä vanhuksilla ei ole väliä mihin aikaan päivästä nukkuu. Jos pitää olla päivällä valveilla niin on vähän eri meininki.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    "Olen samaa mieltä aloittajan kans siitä, että illalla pitää syödä kunnolla, jotta saa nukuttua."

    Joo teillä vanhuksilla ei ole väliä mihin aikaan päivästä nukkuu. Jos pitää olla päivällä valveilla niin on vähän eri meininki.

    Silloin kun laihtuu herään yleensä ylös jo klo 5.00-6.00.Uni on lyhyt mutta sikeä kun syö illalla.JOS en syö illalla saan unet vasta klo 3.00

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Silloin kun laihtuu herään yleensä ylös jo klo 5.00-6.00.Uni on lyhyt mutta sikeä kun syö illalla.JOS en syö illalla saan unet vasta klo 3.00

    Paljon sä laihdut tolla tavalla?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Silloin kun laihtuu herään yleensä ylös jo klo 5.00-6.00.Uni on lyhyt mutta sikeä kun syö illalla.JOS en syö illalla saan unet vasta klo 3.00

    Se ei ehkä ole unta vaan sokerikooma?

    T kn

    Äänestä

"Iltasyönti on päivän tärkein ateria eikä aamupala niinkuin yleensä väitetään."

Onko tämä oma mielipiteesi vai joku tutkittu juttu? Tuossa iltapulun artikkelissa ei mitään tuollaista ainakaan esitetty.

Onko sinulle "tärkein" synonyymi sanalle "paljon"?
Vai sanalle "hiilihydraatti"?

Äänestä

"Itse olen tehnyt nyt niin että kahvit 2 kertaa päivässä ja päivällä vain hyvin kevyttä syöntiä."

Ei kahvilla jaksa työpäivää, ja päivän paastoaminen merkkaa ahmintaa illalla. Syömisen tarkoitus on antaa energiaa päivään eikä yöhön. Eikä sitä pelkästä kahvista tule.

Sinä ehkä tarvit energiaa yöllä että jaksat yön juosta kellarin portaissa karkkipiiloja etsimässä. Jotkut tarvii yön ihan lepoon.

Äänestä
  • Iltasyönti terveellisellä ruualla toimii niillä jotka syö yleensä illalla roskaruokaa ja jos ei saa nukuttua.Kun syö klo 22.00 on sikeässä unessa jo klo 24.00

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Iltasyönti terveellisellä ruualla toimii niillä jotka syö yleensä illalla roskaruokaa ja jos ei saa nukuttua.Kun syö klo 22.00 on sikeässä unessa jo klo 24.00

    "Kun syö klo 22.00 on sikeässä unessa jo klo 24.00"

    Tuo on uupumusta liika raskaasta ateriasta. Kun uupumus on ohi niin herää sitten klo 24 kun se luulee että ruoka on syöty kulutusta varten.

    Äänestä

Mistä ihmeestä keksit aina näitä uusia teorioita, jotka kaikki luhistuvat vuorotellen? Ainoa asia joka sinulla pysyy, on pihtimittaus. Ja ylipaino 5 kiloa.

Äänestä

Kioskilta tuulee

Äänestä

Itsellä on kyllä niin että illalla ei raskaasti voi syödä vaan menee yöunet kun elimistö yrittää sulattaa ruokaa. Kokeiltu on... Ja opittu. Hiki päässä pyörintää ja herätys on klo 6.

T kn

Äänestä
  • "Itsellä on kyllä niin että illalla ei raskaasti voi syödä vaan menee yöunet "

    Liika sokeri pitää pirteänä täysin ilman ravintoa.

    Äänestä

Nyt sanon rumasti. Latvasta eläkellä nainen on paksu. Vetä röökiä ja käy kaljalla aina väliin.Luule rööki laihduttaa ja kiloja ei ainakaan tule lisää kun syö vain 1 kerran ruakansa illalla.Hajun puolesta se on lenkkiä tai pekonia jota paistaa rasvassa ja haju leviää muihin asuntoihin kun rappu käytävän.Varmasti ei laihdu jos ateiansa syö välillä 18.30-19. Varmasti vetää päivällä leipää tai pullaa kunhan nyt ensin herää..Ruoka rytmi.aamiainen.lounas. välipala. päivälinen ilta pala. Kaikea saa syödä kohtudella. Kalja kuin viini lihottaa naisia eniten vaihdevuosien jälkeen.

Äänestä
  • "Kaikea saa syödä kohtudella."

    Syö terveellisesti
    Syö kohtuudella
    Noudata suosituksia
    Noudata lautasmallia
    jne.

    Hieman tarkennusta kiitos.

    Äänestä

  • Miten tää liittyy aiheeseen?

    Äänestä

  • miten tää liittyy laihduttamiseen siis tupakointi ja ruuan hajut toisiin asuntoihin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Iltasyönti on päivän tärkein ateria eikä aamupala niinkuin yleensä väitetään.
Päivän pystyy helposti olemaan vaikka syömättä,mutta illalla kannattaa syödä kunnolla jotta saa hyvät yöunet.

Itse olen tehnyt nyt niin että kahvit 2 kertaa päivässä ja päivällä vain hyvin kevyttä syöntiä.Vasta illalla kaikista raskain ateria.Toimii hyvin kalorit pysyy pienenä ja saa hyvin nukuttua koska hiilihydraatti on unilääke.
Jos syön kunnolla päivälläkin kalorit on 1000 kaloria suuremmat enkä laihdu ollenkaan.Pienensin ensin päivän kalorit puoleen ja nyt olen pienentänyt niitä lisää.Tämän ansiosta kalorit pysyy 1600-1800 kaloria päivässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu