i3 vai i5 processor

Anonyymi-ap

Aikomus ostaa uutta läppäriä ja kysyn onko esim. i3 11 generation parempi kuin esim. i5 5 generation vai onko aina i5 parempi kuin i3?

14

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      en tiedä nuista yhtäänmitään tilasin minipc:n i5:llä saas nähärä

      • Anonyymi

        Noin äkkiseltään gen versio on isompi parempi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noin äkkiseltään gen versio on isompi parempi!

        i5 5 generation on täysin ikivanha!


    • Anonyymi

      Täällä voi verrata kätevästi eri prosessoreja. Valitse vasemmalta "High End", "High Mid Range", "Low Mid Range" tai "LowEnd" ja etsi prosessori listalta niin näet sen pisteet.

      https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

      ps. Tuolta listalta löytyy useita i3-i5 pareja joissa i3 on parempi joten ei i5 ole aina parempi.

      • Anonyymi

        PassMark - CPU Mark 10000 alle on täyttä sontaa!


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuossa verrataan saman generaation i3 ja i5 prosessoreja.


    • Anonyymi

      i5 on yleisesti tehokkaampi kuin i3, ainakin jos puhutaan saman prosessorisukupolven siruista. Jos taas toinen on huomattavasti uudempaa prosessorisukupolvea kuin toinen niin sillon asia ei ole noin yksiselitteinen. Jos kuitenkin on kyse saman prosessorisukupolven siruista niin sillon i5 on parempi valinta.

      T. miksuh

    • Anonyymi

      Jos eroa on yli kaksi sukupolvea, uudempi on käytännössä aina "parempi" kuin vanha.

      "Parempi" on lainausmerkeissä, koska mitään objektiivista paremmuutta ei ole prosessoreissa yleisesti, vaan paremmuus riippuu aina tarpeesta. Virtapihi Celeron voi olla parempi kuin äärimmäisen tehokas i9 jos konetta ei käytetä mihinkään raskaaseen laskentaan. Hidas ja moniytiminen Xeon voi olla parempi kuin nopea i3-i9, jos tarve on hyvin säikeistyvä, tai huonompi jos sitä käytetään lähinnä yhden säikeen laskentaan.

      Pelkän ydin-/säiemäärän ja kellotaajuuksien tuijottamisen sijaan kannattaa katsoa prosessoreita kokonaisuuksina, joihin kuuluu aina vain kasvava ja kehittyvä läjä teknologiaa. Vaikka löytäisit viidennen sukupolven prosessorin, joka on nopeampi ja moniytimisempi kuin 12. sukupolven prosessori, jälkimmäinen olisi silti käytössä nopeampi, koska siinä on kehittyneemmät boostaus ja säikeistysominaisuudet.

      • Anonyymi

        Windooosa on kamalan raskas ja hidas! Poista se.


      • Anonyymi

        Mitä mieltä olet erinäisistä tehotestauksista joita prosessoreille tehdään? Esim GPU:t nykyisin mitotetaan erikseen pelien tarpeisiin mutta prosessorien teho ei ole oleellisesti viime vuosina kasvanut mm siksi että mooren laki tuli päätökseen jo useampi vuosi sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä mieltä olet erinäisistä tehotestauksista joita prosessoreille tehdään? Esim GPU:t nykyisin mitotetaan erikseen pelien tarpeisiin mutta prosessorien teho ei ole oleellisesti viime vuosina kasvanut mm siksi että mooren laki tuli päätökseen jo useampi vuosi sitten.

        Prosessorien NOPEUS ei ole paljoa kasvanut mutta prosessorien TEHO on.

        Prosessoreihin tulee jatkuvasti mm. uusia komentoja jotka lisäävät tehoa ja lisää ytimiäkin tulee välillä.


    • Anonyymi

      i5 5 generation on ikivanha

    • Anonyymi

      i3, i5, i7 yms. ei ihan hirveästi kerro. Paras i3 tai i5 on parempi kuin huonoin i7.

      https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php
      Tuolla voi antaa karkean arvion prosessorin suorituskyvystä, toki prosessorin toimintaan liittyy muutakin kuin noilla testeillä saadut tulokset ja ensisijaisesti varmaan kannattaa miettiä mihin käyttöön prossu tulee.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10795
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8047
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5191
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3518
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      110
      3516
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      28
      3467
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3370
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      51
      2440
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1946
    Aihe