i3 vai i5 processor

Anonyymi-ap

Aikomus ostaa uutta läppäriä ja kysyn onko esim. i3 11 generation parempi kuin esim. i5 5 generation vai onko aina i5 parempi kuin i3?

14

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      en tiedä nuista yhtäänmitään tilasin minipc:n i5:llä saas nähärä

      • Anonyymi

        Noin äkkiseltään gen versio on isompi parempi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noin äkkiseltään gen versio on isompi parempi!

        i5 5 generation on täysin ikivanha!


    • Anonyymi

      Täällä voi verrata kätevästi eri prosessoreja. Valitse vasemmalta "High End", "High Mid Range", "Low Mid Range" tai "LowEnd" ja etsi prosessori listalta niin näet sen pisteet.

      https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

      ps. Tuolta listalta löytyy useita i3-i5 pareja joissa i3 on parempi joten ei i5 ole aina parempi.

      • Anonyymi

        PassMark - CPU Mark 10000 alle on täyttä sontaa!


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuossa verrataan saman generaation i3 ja i5 prosessoreja.


    • Anonyymi

      i5 on yleisesti tehokkaampi kuin i3, ainakin jos puhutaan saman prosessorisukupolven siruista. Jos taas toinen on huomattavasti uudempaa prosessorisukupolvea kuin toinen niin sillon asia ei ole noin yksiselitteinen. Jos kuitenkin on kyse saman prosessorisukupolven siruista niin sillon i5 on parempi valinta.

      T. miksuh

    • Anonyymi

      Jos eroa on yli kaksi sukupolvea, uudempi on käytännössä aina "parempi" kuin vanha.

      "Parempi" on lainausmerkeissä, koska mitään objektiivista paremmuutta ei ole prosessoreissa yleisesti, vaan paremmuus riippuu aina tarpeesta. Virtapihi Celeron voi olla parempi kuin äärimmäisen tehokas i9 jos konetta ei käytetä mihinkään raskaaseen laskentaan. Hidas ja moniytiminen Xeon voi olla parempi kuin nopea i3-i9, jos tarve on hyvin säikeistyvä, tai huonompi jos sitä käytetään lähinnä yhden säikeen laskentaan.

      Pelkän ydin-/säiemäärän ja kellotaajuuksien tuijottamisen sijaan kannattaa katsoa prosessoreita kokonaisuuksina, joihin kuuluu aina vain kasvava ja kehittyvä läjä teknologiaa. Vaikka löytäisit viidennen sukupolven prosessorin, joka on nopeampi ja moniytimisempi kuin 12. sukupolven prosessori, jälkimmäinen olisi silti käytössä nopeampi, koska siinä on kehittyneemmät boostaus ja säikeistysominaisuudet.

      • Anonyymi

        Windooosa on kamalan raskas ja hidas! Poista se.


      • Anonyymi

        Mitä mieltä olet erinäisistä tehotestauksista joita prosessoreille tehdään? Esim GPU:t nykyisin mitotetaan erikseen pelien tarpeisiin mutta prosessorien teho ei ole oleellisesti viime vuosina kasvanut mm siksi että mooren laki tuli päätökseen jo useampi vuosi sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä mieltä olet erinäisistä tehotestauksista joita prosessoreille tehdään? Esim GPU:t nykyisin mitotetaan erikseen pelien tarpeisiin mutta prosessorien teho ei ole oleellisesti viime vuosina kasvanut mm siksi että mooren laki tuli päätökseen jo useampi vuosi sitten.

        Prosessorien NOPEUS ei ole paljoa kasvanut mutta prosessorien TEHO on.

        Prosessoreihin tulee jatkuvasti mm. uusia komentoja jotka lisäävät tehoa ja lisää ytimiäkin tulee välillä.


    • Anonyymi

      i5 5 generation on ikivanha

    • Anonyymi

      i3, i5, i7 yms. ei ihan hirveästi kerro. Paras i3 tai i5 on parempi kuin huonoin i7.

      https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php
      Tuolla voi antaa karkean arvion prosessorin suorituskyvystä, toki prosessorin toimintaan liittyy muutakin kuin noilla testeillä saadut tulokset ja ensisijaisesti varmaan kannattaa miettiä mihin käyttöön prossu tulee.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      48
      3087
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      42
      2290
    3. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      62
      2189
    4. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      95
      2077
    5. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      63
      1794
    6. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      17
      1745
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      78
      1547
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      44
      1331
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      137
      1277
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1064
    Aihe