Aikomus ostaa uutta läppäriä ja kysyn onko esim. i3 11 generation parempi kuin esim. i5 5 generation vai onko aina i5 parempi kuin i3?
i3 vai i5 processor
14
565
Vastaukset
- Anonyymi
en tiedä nuista yhtäänmitään tilasin minipc:n i5:llä saas nähärä
- Anonyymi
Noin äkkiseltään gen versio on isompi parempi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noin äkkiseltään gen versio on isompi parempi!
i5 5 generation on täysin ikivanha!
- Anonyymi
Täällä voi verrata kätevästi eri prosessoreja. Valitse vasemmalta "High End", "High Mid Range", "Low Mid Range" tai "LowEnd" ja etsi prosessori listalta niin näet sen pisteet.
https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html
ps. Tuolta listalta löytyy useita i3-i5 pareja joissa i3 on parempi joten ei i5 ole aina parempi.- Anonyymi
PassMark - CPU Mark 10000 alle on täyttä sontaa!
- Anonyymi
Tuosta voi jotakin päätellä:
https://www.minitool.com/news/core-i3-vs-i5.html- Anonyymi
Tuossa verrataan saman generaation i3 ja i5 prosessoreja.
- Anonyymi
i5 on yleisesti tehokkaampi kuin i3, ainakin jos puhutaan saman prosessorisukupolven siruista. Jos taas toinen on huomattavasti uudempaa prosessorisukupolvea kuin toinen niin sillon asia ei ole noin yksiselitteinen. Jos kuitenkin on kyse saman prosessorisukupolven siruista niin sillon i5 on parempi valinta.
T. miksuh - Anonyymi
Jos eroa on yli kaksi sukupolvea, uudempi on käytännössä aina "parempi" kuin vanha.
"Parempi" on lainausmerkeissä, koska mitään objektiivista paremmuutta ei ole prosessoreissa yleisesti, vaan paremmuus riippuu aina tarpeesta. Virtapihi Celeron voi olla parempi kuin äärimmäisen tehokas i9 jos konetta ei käytetä mihinkään raskaaseen laskentaan. Hidas ja moniytiminen Xeon voi olla parempi kuin nopea i3-i9, jos tarve on hyvin säikeistyvä, tai huonompi jos sitä käytetään lähinnä yhden säikeen laskentaan.
Pelkän ydin-/säiemäärän ja kellotaajuuksien tuijottamisen sijaan kannattaa katsoa prosessoreita kokonaisuuksina, joihin kuuluu aina vain kasvava ja kehittyvä läjä teknologiaa. Vaikka löytäisit viidennen sukupolven prosessorin, joka on nopeampi ja moniytimisempi kuin 12. sukupolven prosessori, jälkimmäinen olisi silti käytössä nopeampi, koska siinä on kehittyneemmät boostaus ja säikeistysominaisuudet.- Anonyymi
Windooosa on kamalan raskas ja hidas! Poista se.
- Anonyymi
Mitä mieltä olet erinäisistä tehotestauksista joita prosessoreille tehdään? Esim GPU:t nykyisin mitotetaan erikseen pelien tarpeisiin mutta prosessorien teho ei ole oleellisesti viime vuosina kasvanut mm siksi että mooren laki tuli päätökseen jo useampi vuosi sitten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä mieltä olet erinäisistä tehotestauksista joita prosessoreille tehdään? Esim GPU:t nykyisin mitotetaan erikseen pelien tarpeisiin mutta prosessorien teho ei ole oleellisesti viime vuosina kasvanut mm siksi että mooren laki tuli päätökseen jo useampi vuosi sitten.
Prosessorien NOPEUS ei ole paljoa kasvanut mutta prosessorien TEHO on.
Prosessoreihin tulee jatkuvasti mm. uusia komentoja jotka lisäävät tehoa ja lisää ytimiäkin tulee välillä.
- Anonyymi
i5 5 generation on ikivanha
- Anonyymi
i3, i5, i7 yms. ei ihan hirveästi kerro. Paras i3 tai i5 on parempi kuin huonoin i7.
https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php
Tuolla voi antaa karkean arvion prosessorin suorituskyvystä, toki prosessorin toimintaan liittyy muutakin kuin noilla testeillä saadut tulokset ja ensisijaisesti varmaan kannattaa miettiä mihin käyttöön prossu tulee.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311509
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!481396Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka671081Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r90919- 102912
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa51835Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s80766Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...57733- 59675
- 34666