i3 vai i5 processor

Anonyymi-ap

Aikomus ostaa uutta läppäriä ja kysyn onko esim. i3 11 generation parempi kuin esim. i5 5 generation vai onko aina i5 parempi kuin i3?

14

384

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      en tiedä nuista yhtäänmitään tilasin minipc:n i5:llä saas nähärä

      • Anonyymi

        Noin äkkiseltään gen versio on isompi parempi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noin äkkiseltään gen versio on isompi parempi!

        i5 5 generation on täysin ikivanha!


    • Anonyymi

      Täällä voi verrata kätevästi eri prosessoreja. Valitse vasemmalta "High End", "High Mid Range", "Low Mid Range" tai "LowEnd" ja etsi prosessori listalta niin näet sen pisteet.

      https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

      ps. Tuolta listalta löytyy useita i3-i5 pareja joissa i3 on parempi joten ei i5 ole aina parempi.

      • Anonyymi

        PassMark - CPU Mark 10000 alle on täyttä sontaa!


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuossa verrataan saman generaation i3 ja i5 prosessoreja.


    • Anonyymi

      i5 on yleisesti tehokkaampi kuin i3, ainakin jos puhutaan saman prosessorisukupolven siruista. Jos taas toinen on huomattavasti uudempaa prosessorisukupolvea kuin toinen niin sillon asia ei ole noin yksiselitteinen. Jos kuitenkin on kyse saman prosessorisukupolven siruista niin sillon i5 on parempi valinta.

      T. miksuh

    • Anonyymi

      Jos eroa on yli kaksi sukupolvea, uudempi on käytännössä aina "parempi" kuin vanha.

      "Parempi" on lainausmerkeissä, koska mitään objektiivista paremmuutta ei ole prosessoreissa yleisesti, vaan paremmuus riippuu aina tarpeesta. Virtapihi Celeron voi olla parempi kuin äärimmäisen tehokas i9 jos konetta ei käytetä mihinkään raskaaseen laskentaan. Hidas ja moniytiminen Xeon voi olla parempi kuin nopea i3-i9, jos tarve on hyvin säikeistyvä, tai huonompi jos sitä käytetään lähinnä yhden säikeen laskentaan.

      Pelkän ydin-/säiemäärän ja kellotaajuuksien tuijottamisen sijaan kannattaa katsoa prosessoreita kokonaisuuksina, joihin kuuluu aina vain kasvava ja kehittyvä läjä teknologiaa. Vaikka löytäisit viidennen sukupolven prosessorin, joka on nopeampi ja moniytimisempi kuin 12. sukupolven prosessori, jälkimmäinen olisi silti käytössä nopeampi, koska siinä on kehittyneemmät boostaus ja säikeistysominaisuudet.

      • Anonyymi

        Windooosa on kamalan raskas ja hidas! Poista se.


      • Anonyymi

        Mitä mieltä olet erinäisistä tehotestauksista joita prosessoreille tehdään? Esim GPU:t nykyisin mitotetaan erikseen pelien tarpeisiin mutta prosessorien teho ei ole oleellisesti viime vuosina kasvanut mm siksi että mooren laki tuli päätökseen jo useampi vuosi sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä mieltä olet erinäisistä tehotestauksista joita prosessoreille tehdään? Esim GPU:t nykyisin mitotetaan erikseen pelien tarpeisiin mutta prosessorien teho ei ole oleellisesti viime vuosina kasvanut mm siksi että mooren laki tuli päätökseen jo useampi vuosi sitten.

        Prosessorien NOPEUS ei ole paljoa kasvanut mutta prosessorien TEHO on.

        Prosessoreihin tulee jatkuvasti mm. uusia komentoja jotka lisäävät tehoa ja lisää ytimiäkin tulee välillä.


    • Anonyymi

      i5 5 generation on ikivanha

    • Anonyymi

      i3, i5, i7 yms. ei ihan hirveästi kerro. Paras i3 tai i5 on parempi kuin huonoin i7.

      https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php
      Tuolla voi antaa karkean arvion prosessorin suorituskyvystä, toki prosessorin toimintaan liittyy muutakin kuin noilla testeillä saadut tulokset ja ensisijaisesti varmaan kannattaa miettiä mihin käyttöön prossu tulee.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      99
      2901
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2624
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2362
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      27
      2305
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      19
      2008
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1827
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1709
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1544
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      8
      1266
    Aihe