i3 vai i5 processor

Anonyymi-ap

Aikomus ostaa uutta läppäriä ja kysyn onko esim. i3 11 generation parempi kuin esim. i5 5 generation vai onko aina i5 parempi kuin i3?

14

393

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      en tiedä nuista yhtäänmitään tilasin minipc:n i5:llä saas nähärä

      • Anonyymi

        Noin äkkiseltään gen versio on isompi parempi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noin äkkiseltään gen versio on isompi parempi!

        i5 5 generation on täysin ikivanha!


    • Anonyymi

      Täällä voi verrata kätevästi eri prosessoreja. Valitse vasemmalta "High End", "High Mid Range", "Low Mid Range" tai "LowEnd" ja etsi prosessori listalta niin näet sen pisteet.

      https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

      ps. Tuolta listalta löytyy useita i3-i5 pareja joissa i3 on parempi joten ei i5 ole aina parempi.

      • Anonyymi

        PassMark - CPU Mark 10000 alle on täyttä sontaa!


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuossa verrataan saman generaation i3 ja i5 prosessoreja.


    • Anonyymi

      i5 on yleisesti tehokkaampi kuin i3, ainakin jos puhutaan saman prosessorisukupolven siruista. Jos taas toinen on huomattavasti uudempaa prosessorisukupolvea kuin toinen niin sillon asia ei ole noin yksiselitteinen. Jos kuitenkin on kyse saman prosessorisukupolven siruista niin sillon i5 on parempi valinta.

      T. miksuh

    • Anonyymi

      Jos eroa on yli kaksi sukupolvea, uudempi on käytännössä aina "parempi" kuin vanha.

      "Parempi" on lainausmerkeissä, koska mitään objektiivista paremmuutta ei ole prosessoreissa yleisesti, vaan paremmuus riippuu aina tarpeesta. Virtapihi Celeron voi olla parempi kuin äärimmäisen tehokas i9 jos konetta ei käytetä mihinkään raskaaseen laskentaan. Hidas ja moniytiminen Xeon voi olla parempi kuin nopea i3-i9, jos tarve on hyvin säikeistyvä, tai huonompi jos sitä käytetään lähinnä yhden säikeen laskentaan.

      Pelkän ydin-/säiemäärän ja kellotaajuuksien tuijottamisen sijaan kannattaa katsoa prosessoreita kokonaisuuksina, joihin kuuluu aina vain kasvava ja kehittyvä läjä teknologiaa. Vaikka löytäisit viidennen sukupolven prosessorin, joka on nopeampi ja moniytimisempi kuin 12. sukupolven prosessori, jälkimmäinen olisi silti käytössä nopeampi, koska siinä on kehittyneemmät boostaus ja säikeistysominaisuudet.

      • Anonyymi

        Windooosa on kamalan raskas ja hidas! Poista se.


      • Anonyymi

        Mitä mieltä olet erinäisistä tehotestauksista joita prosessoreille tehdään? Esim GPU:t nykyisin mitotetaan erikseen pelien tarpeisiin mutta prosessorien teho ei ole oleellisesti viime vuosina kasvanut mm siksi että mooren laki tuli päätökseen jo useampi vuosi sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä mieltä olet erinäisistä tehotestauksista joita prosessoreille tehdään? Esim GPU:t nykyisin mitotetaan erikseen pelien tarpeisiin mutta prosessorien teho ei ole oleellisesti viime vuosina kasvanut mm siksi että mooren laki tuli päätökseen jo useampi vuosi sitten.

        Prosessorien NOPEUS ei ole paljoa kasvanut mutta prosessorien TEHO on.

        Prosessoreihin tulee jatkuvasti mm. uusia komentoja jotka lisäävät tehoa ja lisää ytimiäkin tulee välillä.


    • Anonyymi

      i5 5 generation on ikivanha

    • Anonyymi

      i3, i5, i7 yms. ei ihan hirveästi kerro. Paras i3 tai i5 on parempi kuin huonoin i7.

      https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php
      Tuolla voi antaa karkean arvion prosessorin suorituskyvystä, toki prosessorin toimintaan liittyy muutakin kuin noilla testeillä saadut tulokset ja ensisijaisesti varmaan kannattaa miettiä mihin käyttöön prossu tulee.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      353
      12885
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      61
      3824
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      78
      3722
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      12
      3595
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3274
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      59
      3159
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      135
      3078
    8. Kerro naisen nimi jota kaipaat

      😍
      Ikävä
      103
      3038
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      43
      2918
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2724
    Aihe