Hannu Salmi epäilee, että aurinkomyrsky (= magneettikenttä ?) aiheuttaisi virtapiikin kaasuputken kohdassa, jossa putken resistanssi muuttuu.
Mutta onko tuo oikeasti mahdollista ?
Nord Stream -putkihan on tosiaan merenpohjassa, eli vähintään kymmeniä ellei jopa satoja metrejä vettä sen päällä.
Ja vaikka Itämeren suolapitoisuus onkin valtamerten vastaavaa pienempi, se on silti > 0, eli merivesi johtaa sähköä selvästi esim. vesijohtovettä paremmin.
Lisäksi magneettikenttä heikkenee etäisyyden kasvaessa.
Onko siis mitenkään mahdollista, että revontulet / aurinkomyrsky voisi indusoida riittävän sähkövirran kaasuputkeen, että tuo sähkövirta voisi aiheuttaa räjähdyksen putkessa ?
Lainaus (Hannu Salmi, TI 27.9.2022 klo 22:21): "Yksi syy joka kannattaisi selvittää on revontulien eli edellisen yön aurinkomyrskyn aiheuttama iso virtapiikki putkistossa. Tekee tuhon kohdassa jossa putken vastus muuttuu. Putkien suojausta aloitettiin Alaskan putkissa suomalaisten tutkijoien ohjauksessa ja vuodot vähenivät. Maadoitus maalla onnistuu meren pohja on vaikea."
URL:
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009096159.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=sanakirja.org&utm_content=promobox
revontulet / aurinkomyrsky, vaikutus putkeen merenpohjassa ?
Anonyymi-ap
2
119
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta onko tuo oikeasti mahdollista ?
Ei ole. - Anonyymi
Juu, ei tapahdu näin. Samainen aurinkomyrsky aiheuttaisi koko sähkönjakeluverkon menemisen polvilleen. Kaikkiin ilmakaapeleihin indusoituisi hillittömiä tasavirtoja mikä ajaisi suuret muuntajat saturaatioon ja polttaisi niiden käämitykset induktanssin pudotessa saturaation vuoksi.
Geomagneettisen kentän muutoksia seurataan koko ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 866338
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859