Mustat aukot ovat silppureita ja polttouuneja.
Niiden ainetta ja informaatiota tuhoava ominaisuus perustuu niiden pyörimisnopeuteen.
Mustien aukkojen äärimmäinen pyörimisnopeus johtuu niitä synnyttäneiden tähtien valtavasta koosta - suurten tähtien valtava massa estää niiden ympärillä olevia pieniä kappaleita vaikuttamasta vääntömomenteillaan mustien aukkojen pyörimisnopeuteen.
Koska kiertoliikemäärä (angular momentum) on suuri, se estää valon pääsyn mustasta aukosta ulos.
Koska mustat aukot vangitsevat valon, niin ne näkyvät ulospäin mustina ja rauhallisina, vaikka tosiasiassa niiden sisällä silppurimainen liike pyörii singulariteetin ympärillä ja sitä kohti koko ajan nopeammin, nopeammin kuin mikään muu tapahtuma universumissa, että mikään ei säily muuttumattomana prosessissa vaan hajoaa.
Minne mustan aukon aine/energia menee ?
Aine hajoaa materia/antimateria - muutosten kautta säteilyksi, joka ilmeisesti on Hawking-säteilyä.
Mustissa aukoissa tapahtuu samoja asioita kuin planeettojen synnyssä, mutta sillä erotuksella, että planeetat syntyvät alkuaineista avaruuspölyn kiertoliikkeen seurauksena ja mustissa aukoissa planeetat hajoavat alkutekijöihinsä kiertoliikkeen seurauksena.
Universumien mustat aukot
7
214
Vastaukset
- Anonyymi
Voisit mielummin kirjoittaa moista silkkapaskaa vaikka salaliittopalstalle.
- Anonyymi
Ei edes väärin.
- Anonyymi
Parempi selitys mustista aukoista olisi, ettei niiden olemassaolo ole sitä, mitä yleinen suhteellisuusteoria selittää.
On oltava "kaiken teoria", joka selittää ns. mustien aukkojen fysiikan erityistapauksena yleisestä suhteellisuusteoriasta. Faktoja asian tiimoilta on heikosti, koska ensin mainittu teoria puuttuu.- Anonyymi
Toistaiseksi käytetään siksi yleistä suhteellisuusteoriaa, kun parempaakaan selitystä ei vielä ole.
- Anonyymi
Yleinen suhteellisuusteoria kyllä ennustaa mustat aukot rajatapauksena, mutta ei enää veny siihen, mitä mustan aukon sisällä on.
Einstein ei itse uskonut, että mustia aukkoja on oikeasti olemassa.
- Anonyymi
Minä päästin just tuhnun mustasta aukostani. En ole pyyhkinyt sitä vuosiin.
- Anonyymi
Mustien aukkojen säteily
Stephen Hawking - säteily mustista aukoista on lähtöisin sitä tavarasta, jota mustat aukot imevät sisäänsä, tuhoavat sen kuten jätemyllyt ja siten sinkoavat sen ulos mustista aukoista säteilynä.
Tämä säteily tunnetaan myös toisella nimellä eli pimeä aine.
Tämä pimeä aine saattaa olla syy siihen, että fyysikkojen mittaukset osoittavat maailmankaikkeuden laajenevan kiihtyvästi ja toisaalta pysyvän stabiilina samanaikaisesti riippuen mittauksista.
Ehkä Albert Einstein myös epäröi laajeneeko maailmankaikkeus, vai pysyykö se stabiilina.
Kun planeetat syntyvät painovoiman vaikutuksesta avaruuspölyn pakkautuessa tiiviiksi palloksi, niin mustat aukot vapauttavat nämä tiivistyneet pallot takaisin pimeänä aineena.
Pimeä aine vaikeuttaa fyysikoiden tekemiä mittauksia luomalla alueita, joissa pimeä aine käyttäytyy epätavallisesti paikallisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463