19-v juuri lukiosta päässyt tyttö oli Palmiassa työssä . Hän kertoi, että taukoja ei saa pitää. Tauot on kuulemma sovittava esimiehen kanssa. Palmia järjestää kouluruokailua, mutta riistää nuoria opiskelijatyttöjä. Palkka on luonnollisesti minimipalkka 10.50e/ h tiskaamisesta. Ylijäämäruoka laitetaan roskiin, mutta minimipalkalla olevilta pyydetään 5:n euron maksu roskiin menevästä ylijäämäruoasta. Tytölle tuli huono olo, kun ei saanut ruokaa. Hän yritti napsia leipää. Tämä on nykyajan orjatyötä, riistetään nuoria työelämän aloittajia. Kyllä kouluruoan toimittajaa pitäisi vaihtaa.
Vastaukset 1
- Anonyymi
Palmian kohtelu työntekijöitään kohtaan on järkyttävää, useiden mielestä. Itsekin olin Palmialla töissä vähän aikaa. Otettiin osariksi - palkka siis todella huono - ja tein töitä, pärjäsin ihan hyvin ja olin tyytyväinen, sitten yhtäkkiä, kesken alkuperäisen 6 kk:n koeajan jopa - irtisanottiin. Minulle jopa valehdeltiin, että olin "alisuoriutunut". Järkytyin, osaksi siksi että tuli mieleen se, että kuinkahan moni muukin on saanut kuulla esimieheltään tuollaista "skeidaa" yhtäkkisen irtisanomisen kuorrutukseksi. Ihmettelen, että mitenhän sekin esimies - joka kanssani asioi - pystyy yönsä nukkumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521023Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17926Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46747
- 42674
- 37639
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE172565Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59548