Varautuneita vain 15 prosenttia kunnista. Ei kaikkien yksityisten varat riitä oman voimalan ostoon eikä niitä kaikkiin asuntoihin voi laittaakaan. Missä muuten Pellon väestönsuojat ovat?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/vain-murto-osalla-kunnista-suunnitelma-sahkokatkoja-varten-varautumisessa-on-parantamisen-varaa/8525334#gs.ec6n5s
Onko Pellossa varauduttu kriisiajan sähkökatkoihin?
12
944
Vastaukset 12
- Anonyymi
On varauduttu. Kuntoportaissa suoritetaan ohjattua lämmönhallintaa. Pidemmissä katkoissa liikutaan ripeämmin!!
- Anonyymi
Met täälä syrjäkylilä olema varrautuhneet nälkäkuolehmaan.
- Anonyymi
Ei hättää kyllä parempiosaset hautaa ettei pääse tauvit leviämään.
- Anonyymi
Mistä tietää että on parempi osainen.Ennen vanhaan vaalien aikaan kun väyrynen kulki vaalikiertueella niin näki kuka oli parempi osainen.Maajussit ja valtion palveluksessa olivat parempi osaisia sait parhaimmat tuet ja kunnan palkkalistoilla olevat hyvätuloiset ja niitten sukulaiset vaikkei ei työpanosta tarvinnut kuin osallistua työhön jotka toiset teit.
- Anonyymi
Yleisiä väestönsuojia ei ole, kiinteistökohtaisia muutamia kylläkin. Pello ei ole ollut ns. pistekunta kuten itärajan kunnat ja varuskuntakunnat, näissä on yleisiä väestönsuojia.
- Anonyymi
Ei muuta ko lapiota turpeeseen ja maakellarin tekhon jos pelottaa. Ei täälä yhteiskunta kethän suojele.
- Anonyymi
Alaston mies ja ase riittää
- Anonyymi
Eikös sielä karhunkurussa ole vanhoja pottukellareita?
- Anonyymi
Taskulamppu löytyy mutta ei ole siihen pattereita.Yhet patterit löytyy mutta ei ole siihen taskulamppua.Varauduttu on
- Anonyymi
Ajateklkaapa yhtiö on palkannut teille portaisiin lämmönhallinnan ohjaajan, onhan sekin tyhjää parempi. Varmaan valittelevat jossakin vaiheessa kohonneita kustannuksia ja katkaisevat sähköt? Sekin on kuulemma putlerin syy!!. Siis se että olette maksukyvyttömiä
- Anonyymi
Pellolaiset kuolevat vihdoin sukupuuttoon.
- Anonyymi
Täälä on aivan sama onko sähköä vai ei, kuivaalihhaa ja kossua voipi nautiskella valossa tai hämyssä.
Älkää turhaa pelätkö!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133721Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois196656Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23627Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45617Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars95586- 56570
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520- 41519
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59505