Matematiikka suhde

Joo elikkäs tarvisin vähä apua tämmösissä matikan suhde tehtävissä jos joku osais auttaa. Kiitos jo etukäteen :)

a) Halutun maalisävyn saamiseksi pitää sekoittaa kahta eri maalia.

Maaleja sekoitetaan suhteessa 2:5.

Ensimmäistä maalia on käytössä 4 dl.

Kuinka paljon toista maalia tarvitaan?


b) Halutun maalisävyn saamiseksi pitää sekoittaa kahta eri maalia.

Maaleja sekoitetaan suhteessa 2:3.

Maalia tarvitaan yhteensä 1,5 litraa.

Kuinka paljon maaleja tarvitaan?

10

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käytän eri lukuja, etten turhaan pilaa sinulta läksyjen tekemisen iloa, mutta saat kuitenkin selville oikean tavan ratkaista tehtävät.

      A) Maaleja sekoitetaan suhteessa 5:9 ja ensimmäistä maalia on käytettävissä 10dl.
      Sekoitussuhde on 5 osaa ensimmäistä maalia ja 9 osaa toista maalia. Koska ensimmäisen maalin määrä on tiedossa (10dl) saadaan ratkaistua montako desilitraa yksi osa on. 5 osaa = 10 dl eli 1 osa = 2 dl. Toista maalia tarvitaan 9 osaa eli 9*2 dl = 18 dl.

      B) Sekoitussuhde on 1:4 ja valmista maalia tarvitaan 2 litraa. Toisin sanoen, kun sekoitetaan 1 osa ensimmäistä ja 4 osaa toista maalia (yhteensä 5 osaa) lopputuloksen tilavuus on 2 litraa. Tästä ratkeaa yhden osan tilavuus: 5 osaa = 2 l, eli 1 osa on 0,4 l = 4 dl.
      Ensimmäistä maalia tarvitaan 1 osa eli 4 desilitraa. Toista maalia tarvitaan 4 osaa eli 4*4 dl = 16 dl.

      • Anonyymi

        Kannattaa aina ensin lukea tehtävä tarkasti.

        A) tehtävässä ei kerrota, paljonko maalia tarvitaan. Usein riittää 0,35 dl.


    • Anonyymi

      a) Jos tarkoitus on käyttää koko 4 dl 1. maalia niin 2.maalia tarvitaan 10 dl.
      4:10 = 2:5. Maalia tulee 14 dl.
      b) 1, maalia on määrä 2m. 2. maalia tulee siis olla määrä 3m.
      2m 3m = 1,5
      5m = 1,5 joten m = 0,3.
      1. maalia siis 0,6 l ja toista 0,9 l.

      • Anonyymi

        Lisätään nyt vielä:
        Jos a-kohdassa käytetään 1. maalia määrä m (<= 4 dl) niin 2. maalia tarvitaan määrä 2,5 m. Tällöin m : 2,5 m = 2 : 5.
        Maalia tulee yhteensä määrä m 2,5 m = 3,5 m. Kun käytetään 1.maali kokonaan, m = 4 ja maalia tulee 14 (dl).


    • Anonyymi

      Näitä laskuja oppii parhaiten juomia sekoitellen. Jos ei opi, niin sitten pitää hakeutua johonkin baariin töihin. Siellä opetetaan kaikki ilman mitään laskemista.

    • Anonyymi

      a) Se riippuu paljon haluat tehdä valmista maalia. Maksimissaan eli jos laitat kaiken keltaisen maalin, niin sinistä pitää laittaa 5/2 * 4dl = 10dl ja vihreää maalia tulee 1,4 litraa.

      b) Olkoon pienemmän maalin määrä x. Nyt verrannolla saadaan x 3/2x = 1,5 joten x = 0,6 litraa ja isompi maali siis 0,9 litraa.

    • A) 10 dl
      B) enosaa

    • B) 6 di ja 9 dl

      • Anonyymi

        Hyvä!


    • Anonyymi

      Tässä on oletettu, että seosaineiden tilavuudet summautuvat. Kaikkien binaariseosten osalta näin ei tapahdu. Tunnetuimpia tällaisia seoksia on vesi-etanoliseos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      32
      11616
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      30
      4531
    3. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      62
      4200
    4. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      152
      3511
    5. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      243
      2773
    6. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      138
      2499
    7. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      218
      1968
    8. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      377
      1365
    9. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      85
      1334
    10. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      1007
    Aihe