Mikä on korvasienten oikea ryöppäystapa?
Tuli viime keväänä keiteltyä liikaa ja maku katosi kokonaan.
Tuli viime keväänä keiteltyä liikaa ja maku katosi kokonaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
2 x 5 minuuttia runsaassa vedessä, välillä huuhdotaan ja vaihdetaan vesi.
Ruokalajien käsikirja, Kivilinna & Valkamo (Wsoy, Helsinki 1968) kertoo seuraavasti sivulla 242:
"Korvasieniä kiehautetaan 2 minuuttia ja vesi kaadetaan pois sienimyrkytyksen välttämiseksi, ne huuhdotaan ja sen jälkeen valmistetaan tavalliseen tapaan."
Näin on korvasieniä ryöpätty kymmeniä vuosia ja historia ei tunne yhtään korvasienimyrkytystapausta lukuunottamatta jotain ranskalaista, ylimielistä opettajaa (sic!), joka avautui muutama vuosi sitten Helsingin sanomien mielipidepalstalla. Tällöin oli kysymys siitä että tuo korkeasti oppinut ranskalainen _luuli_ tietävänsä miten sieniä käsitellään. Eipä tiennyt.
Mitä tulee nykyiseen "suositukseen" eli korvasienten pilaamiseen liialla keittämisellä voi kukin yksityishenkilö suhtautua haluamallaan tavalla. Me jotka pidämme sienten mausta teemme ne varmasti perinteiseen tapaan ja tähän mennessä ei ole noutaja tullut. Eikä tulekaan ainakaan gyromitriinin takia, vesiliukoinen ja volatiili kun on.
Hysteria korvasienien takia on jo niin kattavaa, että jopa kuivatut sienet "suositellaan" ryöpättäväksi kahteen kertaan. Järjetöntä ja vastenmielistä amatöörien puuhastelua, johon myös pakotetaan esimerkiksi kaupalliset valmistajat. No eipä ole tarvinnut sienisäilykkeitä koskaan ostaa.