Miten muodostetaan kustannusfunktio, kun ainoa kustannus on jälleenmyyjän ottama provisio? Voittofunktio v(x) pitäisi muodostaa, tuottofunktio R(x) löytyy, mutta se kustannusfunktio C(x) pitäisi saada.
Kustannusfunktio proviisio
Anonyymi-ap
15444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Siis ei todellakaan ole mitään tuotantokustannuksia?
Ei ole, ei. Myytävä tuote on ohjelmisto joka on kehitetty jo valmiiksi. Tehtävänannossa lukee "n kustannuksia aiheuttaa
ainoastaan kaupan välistä vetämä 30%
myyntiprovisio."
Olet hyväuskoinen hölmö.
"Valmiiksi kehitetty ohjelmisto"???
No voi hyvänen aika sentään, kyse on koulun tehtävästä muumi. Tehtävänanto on edellä mainittu, ei nyt tarvi sitä alkaa kyseenalaistamaan.
Aina pitää kyseenalaistaa kaikki mahdollinen.
Harvinaisen typerä ja asiaton "kysymys".
Mikä on ongelmasi?
Onhan siinä väkisinkin tuotantokustannuksia esim. ohjelmiston toimitustapaan liityen.
Toimitusmediat ja niiden valmistus. Mahdollisen jakelupalvelimen kustannukset. Kirjanpito ja veroasiat .... vaikka mitä. Vaikka muuttuvat kustannukset olisivat minimaaliset, kiinteitä kustannuksia on.
No mutta tehtävänannossa sanotaan, että ainoa kustannus on provisio. Turha sitä on vastaan alkaa väittämään. Kyse ei ole tosielämän tilanteesta. Ei kiinnosta nyt se pätkän vertaa, vaan se miten tehtävänanto selvitetään.
Sitä tehtävää ei vain kukaan ole viitsinyt tai tajunnut kirjoittaa tänne. Tyypillistä peruskoululaisille. Olettavat kaikkien muistavan kaikki tehtävät ulkoa.
Ja jos käytettäisiin silmiä, niin tuossa ylempänä lukee "kustannuksia aiheuttaa
ainoastaan kaupan välistä vetämä 30%
myyntiprovisio." Eli eiköhän tuolla tehtävänannolla saisi sen kustannusfunktion aikaiseksi jos osaisi.
Mutta kun kustannusfunktio on jälleenmyyjän provisiosta ja tuotantokustannuksista vähennetty 30% osuus, niin jäljelle jääneestä katteesta pitää vielä vähentää ns. myyjän provisio, mikä pitää edelleen ottaa huomioon laskettaessa tuottofunktion derivaattaa.
Hei, taidettiin olla samalla kursilla ja itselläni edessä sama tehtävä, minkä sait kustannusfunktioksi?
Sama koulutehtävä joka vuosi.
Osaatko auttaa?
Minun ajatellen tuotto tuossa on 0,7x ja kustannus 0,3x. Mutta en olekaan mikään kauppatieteilijä tai tuotantotalousinsinööri.