Sain 3kk:n sähkölaskun. Kerrostalossa ja kaukolämmön piirissä olevana säästeliäänä ihmisenä kuvittelin hinnan olevan n.30€.
Ja vitut! Kokkolan vajakkienergia päätti nostaa kaikkia maksuja, mihin itse ei voi vaikuttaa.
Nyt sähkölaskussa on erinäisiä perusmaķsuja 25€/kk kulutti sähköä tai ei. Nämä perusmaksut eivät perustu todellisuuteen. Peĺkkään ahneuteen.
Kokkolan potkupallofani, kokkolan energian johtaja yrittää saada hybridiareenan omalle, kuolevalle joukkueelle tulouttamalla sähköyhtiön rahat kaupungille turhuuksiin.
Ja vitut! Kokkolan vajakkienergia päätti nostaa kaikkia maksuja, mihin itse ei voi vaikuttaa.
Nyt sähkölaskussa on erinäisiä perusmaķsuja 25€/kk kulutti sähköä tai ei. Nämä perusmaksut eivät perustu todellisuuteen. Peĺkkään ahneuteen.
Kokkolan potkupallofani, kokkolan energian johtaja yrittää saada hybridiareenan omalle, kuolevalle joukkueelle tulouttamalla sähköyhtiön rahat kaupungille turhuuksiin.
Vastaukset 40
Vanhimmat
jos aika loppuu ihmizseltä niin viimeisiä askelia taapertaa enää...
askeltaa ja mönkii kuin joku taapero eli 30-vuoas poliisimies viimeisiä askeliaan mönkii heh
Sähköyhtiöt nyt kusettavat. Eilen katselin Helenin selityksiä, ei mitään perusteita törkeille hinnannousuille.
Sulmalaiset vaan nielee kaiken eikä hallitus tee mitään.
Globalistieliitti osti yritysten johtajat ja poliitikot. Tämä on tulos.
Näin teki. Tulevaisuudessa ne, kellä on energiaa, määrää ihan kaikesta ja tämä on esimakua siihen
En voi kuitenkaan sanoa, että populismi joka on vallinnut viimeiset 10-15 vuotta, olisi vienyt porukkaa parempaan suuntaan vaan ainoastaan kiihdyttänyt ilmastonlämpenemistä.
Kannattaa myös muistaa, että joka ikinen diktaattori on ninenomaan kansan valitsema.
Katotaan nyt, mihin tässä ollaan menossa. Itse olen säästänyt:
1.-2/3 suihkua päivä
2. Kylpyhuoneen lattialämmitys - 2/3 ajasta päällä, vain yösähkön aikaan
3 Pyyhkeen kuivain pois päältä
4.Mikroaaltouuni pääsääntöinen ruoan lämmitin
5.Huuhtelu/siivousvesien käyttö vain kylmällä vedellä
6.Tuuletuksen vähentäminen
Vaikutus sähkölaskuun -10 € kesän alusta, jolloin sähkö nousi myös kiinteissä sopimuksissa ja kuukausittainen laskuni kipusi jopa 36 €. Joten sain ilahtua, kun sähkökaskuni eilen oli vain 26 €.
Käyttöveden ja kaukolämmön kustannuksissa ajattelen lähinnä taloyhtiön etua ja miten tilanne saattaa muuten vaikuttaa vesimaksuun ja yhtiövastikkeeseen ja sitä kautta nostaa vuokraa.
Hallitus ei voi määrätä tässä maassa.
Minusta voisi tiukentaa verotusta kohdistaa niihin kotitalouksiin joissa kohtuuttoman suuret energiamenot kuten iso talo ja monta autoa.
Verotus voitaisiin kohdentaa sähkö-ja ajoneuvoverotuksessa.
Siitä hyötyisivät sitten ne, jotka elää ekologisimmin.
Kuten kirjoituksesi veroja niille jotka ei omaa itseään koske. Tällainen muiden syyllistäminen ja totalitarismi haaveilu on yleistynyt nyt rajusti kansan keskuudessa. Minunkin mielestä kaikkia niitä jotka eivät ajattele samoin kuin minä voitaisiin rankaista ekstra veroin. Kuulostaako tutulta?
Minä elän ekologisesti, enkä ole syypää ilmastonmuutokseen, joten en katso, että minun tarvitsisi sen tuomia kuluja maksaa. Olen elänyt ekologisesti jo 20 vuotta, ihan omavalintaisesti.
Jos koko maailma kuluttaisi kuten suomalaiset, tarvittaisiin NELJÄ MAAPALLOA kattamaan ne "tarpeet".
Ja tässä laskelmassa kulutus on jaettu väkiluvun mukaan.
Eli todellisuudessa, jos kaikki kuluttaisivat kuten sinä, tarvittaisiin varmaan kymmenen maapalloa.
Joten mieti sitä ja myönnä vastuusi. Se, että sulla on hyvä talolustilanne, ei tarkoita, että sulla on oikeus tuhota koko helvetin planeetta, vai tarkoittaako??
En ole kateellinen rahoistasi, saat olla minua rikkaampi, mutta muutappa kulutustottumuksiasi, kiitoos. Kyse ei ole rangaistuksesta, vaan vastuun ottamisesta siitä mitä itse tekee ja miten se vaikuttaa muihin.
Sinä sinä ja sinun huonot tavat. Missä olen kertonut elämäntavoistani? Itse metsästän omat lihani, kalastan kalani, kerään marjat ja sienet metsästä ja kasvatan omat pottuni yms omalla maallani. Lämmityspuutkin tulee omasta metsästä. Tämäkään ei teille vouhoille käy, koska näet minut julmana metsästäjänä ja metsän tuhoajana kun otan sieltä polttopuuni.
Siksi kaltaisesi ideologistit jotka syyttävät muita kaikesta ovat tämän ajan syöpä. Jos ajattelisin sinun tavallasi olisin totalitaristi. Tunnetko yhteyttä Putinin kremliin?
Sinähän hengität ja tuotat hiilidioksidia. Oletko tuottava yksilö maailmalle?
Ei kannata mennä noihin totalitarismiajatuksiin. Olet ehkä itse siellä "turha" päässä.
Olet kunnolla uhrautuvasti sekoileva, hämmennystä aiheuttava ek:n trolli.
Nykyään ei omistavainne medioiden aivopesu ei mene sinällään läpi.
Slava sananvapaiz ja Uķröinän sotaa USAn johdolta.
Ukrainan psk pakolaiset maksaa Suomessa biljoonnoa jötka ovst maastamuutosya.pois.
Me perusjuñtit vAadimme kaikkien vihaa ja naapurin kyräilyä. Haukumme perzuina kaiken ja sitten luikimme karkuun ilman raķentavaa ehdotudta.
Mitäs te verottajien elättinä olevat juopot tänne maalle tuotatte muuta kuin ainaista kitinää ja vaatimuksia heille jotka elättävät teidät. Känniöyhötyksesi kertoo kaiken.
Puulle olisi kyllä parempaakin käyttöä kun tupruttaa savuna ilmaan👎
Kun kerran olet niin ylpeä omavaraisuudestasi ja sinulla on aikaa ja varaavö tuollaisiin harrastuksiin, niin alappa sitten tuottanaan omat sähkösi. Sinulla varmasti on varaa tarvittaviin laitteisiin.
Naurettavaa peristella metsästystä ja kalastusta jonain ekologisena valintana pidätkö minua ihan idioottina? Jos kaikki suomalaiaet alkaisivat kerätä ravintonsa metsistä, niin mitävä silloin tapahtuisi? Varmaan riistantuntijana tiedät kyllä.
Sinulla on siis kerskakulutuksen lisäksi elitistiset harrastuksetkin.
Ja vielä kehtaat siinä uhota ja nimitellä!
Kuten arvasin vastauksesi. Ideologisanarkistiseen vihreään tyyliin tuo oli täysin odotettavissa. Kaikki harrastukset mitkä eivät tue sinun ideologiaasi on turhia, kiellettäviä ja "elitistisiä". Suomi on pohjoismaiden ohella ainoita maita pohjois-amerikan ohessa joissa metsästys ei ole elitististä. Kuten arvata saattaa asiasta tietämättömänä sinulla on tuostakin väärä käsitys tai levität vihreään tyyliin tietoista väärää ymmärrystä.
Pidän sinua idioottina kuten kaikkia muitakin vihreitä jotka kokevat elämänkatsomuksekseen totalitaristisen maailmankuvan missä kaikki vika ja ongelma on kaikissa muissa, mutta ei heissä itsessään. Itseasiassa suomalainen vihreä on elitistinen jossa ekologiaa ei ole muussa kuin harhaanjohtavassa puoluenimessä. Eivätkä he ole valmiita tinkimään mistään länsimaisesta elämäntyylistään. Puoluejohtaja öljyprinsessa esimerkkinään. Väitän tasan tarkkaan olevani toimillani ekologisempi kuin sinä. Tuosta voisin lyödä vaikka vetoa. Mutta kuten tiedettyä anarkistinen ideologiasi ei anna sinulle myöden myöntää mitään, jos kanssa keskustelijalla on "väärät harrastukset, väärä ruokavalio" ja tasan varmasti "väärä ammattikin" kun sekin sattuu olemaan luonnonvara-alalla.
Pörssisähkö on kallista, niin kaikki haluavat oman osansa. Sähköä jollain muulla kuin kaasulla tuottavat yhtiöthän vetävät nyt aivan hurjia voittoja, kun kerran hinnat menevät kalleimman mukaan. Vähän tai ei yhtään tuottavat puljut, jotka vaan välittävät sähköä asiakkaille, taitavat olla korkean pörssihinnan takia aika pahassa tilanteessa aiempien määräaikaisten sopimusten kanssa.
Mitä ne maailmanjohtajat oikein tekee? Lämmityspolttoöljy maksoi tänään 1,94e litra. Mietippä sitä kun otat 2000l talveksi, paljon maksaa.
Sitten pitää vaatia 25 egen korotus palkkaan. Onnea, jos yrität. Hoitsuilla oli kympissäkin tekemistä.
Ihme kitinää. Ei se sähkö ilmasta tule pistorasioihin, vaan sitä varten tarvitaan sähköverkko. Tämän vuoksi sähköstä joutuu kulutuksen lisäksi maksamaan sähkönsiirtomaksun.
Eihä me täällä Suomessa maksetakaan kuin maailman 6. eniten veroja. Mihin ne menee?
Sähkönsiirtomaksu keksittiin sähköverkon tekemisen jälkeen kymmenien vuosien jälkeen.
Idea on sama kuin "väliaikaisessa" autoverossakin.
Olemme sähköstä omavaraisia ja maksamme historian suurinta sähkön hintaa. K.setusta ja todella. Kannattaa muistaa myös se, että vihreiden tavoite on saada köyhä ja keskiluokka pois halvasta energiasta. Energiasta tehdään näin vain rikkaiden etuoikeus. Sitä kutsutaan nimellä "vihreä siirtymä".
No voi vitun pelle! Ok. Siirtomaksu tottakai on ymmärrettävää, mutta mihin siirron perusmaksu liittyy?
Siihenkö, että sinä jantteri tuijotat siirtoverkkoa? Vittu mitä riistopaskaa tämä USA kapitalismi tuo normaali kansalle.
Silti te heikkomieliset kiljutte riistäjänne puolesta. Suomesta on äly kadonnut.
>simiti<
Etkö seuraa uutisia , käy kts, kelan ovella sisälle niin näet mihin suomalaisten verovarat valuvat , meininki on kuin "turkintorilla " .
Älä kitise, kyllä se sinun hallituspuolue pitää omiensa puolta; sinä poloinen vaan ett kuulu niiden armoitettujen joukkoon, joiden etuja ajetaan. Siellä sinäkin heikkomielinen kiljut riistäjäsi puolesta!
Hallitus on nytkin ajamassa uudistusta; eronnut/erotettu ministeri tulee saamaan yhden vuoden; samaa palkkiota jota on nauttinut ministerikaudellaankin! n.15.000€/kk. Koko vuoden, koska on tehnyt jo nyt työnsä hallituksessa, säädätti pakkotyölain hoitajille!
Entinen kova kommunisti, Linden ilmeisesti ensimmäinen, joka sitä tulee saamaan.
Jotenkin tulee mieleen ett lisäpalkkio; ja näitä ex-ministereitä tulee olemaan... joten sairauseläkkeisiin ei tulla tekemään lisäyksiä, ei inflaatio tai muitakaan.
Mieti hiukan >simiti<, ketä oikein kannatat, joskus älyät vielä kusetuksen.
Ja miten tuo vajakkivuodatuksesi liittyy sähkön siirtohintojen perusmaksuun?
Vittu, että kanssakulkijat voivat käydä himmeillä valoilla, kunhan ei itseä haittaa.
>simiti<
Ihan samalla lailla sinun sähkönkäyttöäsi mitataan ja laskutetaan riippumatta käytätkö sitä 50 watin vai 5000 watin teholla. Samoin johdot on mitoitettu sen mukaan, että voit käyttää sähköä liittymäsi maksimin, esim. 1x25A verran. Siksi osa maksusta on perusmaksua. Laskentatoimessa puhutaan kiinteistä ja muuttuvista kustannuksista.
Veden käytöstä maksetaan yleensä vain käytön mukaan, vaikka verkoston kustannukset sielläkin ovat suurelta osin kiinteitä.
Olin sähköfirmassa töissä. Siirtomaksut on täyttä huijausta. muutenkin korotettu sähkönhinta on huijausta. Omat sähkölaskuni olleet satasen hujakoilla omakotitalossani. Täysin pistävät hintaa lisää eri verkukkeilla vaikka et sähköä kuluta enempää kun ennen sotaa. Osaan neuvotella omat sopimukseni.
Eikun sanot sähkösopparin irti ja agregaatti partsille. 🤣
Vihreä siirtymä tulee ottamaan nekin vekks.
Polje pyörällä sähköä.
Tahallaan korottivat ja just teikäläisen laskua, oisko persut asialla vai joku muu vajakkipuolue?
Sekoitat jälleen persut ja vihreät. Vai kuka se onkaan joka tätä "vihreää siirtymää" eli edullinen energia pois tavalliselta kansalaiselta projektia oikein ajaakaan?
SDP on asialla ja sen huomaa miten menee.
Ihan täysvajakki ei käytä verbiä "tulouttaa". 😂
🦄
Hyvin huomattu muuten. Oisko pientä trollausta tuo vajakkius. Fiksumpia mielipiteitä kuin monella muulla kuitennii.
Juu, kyllä vähän pitää jo tietää rahan liikkeistä siinä vaiheessa, kun aletaan esim. tulouttaa, rahastoida tai aktivoida... 🤔😂
🦄
Niinhän lessut huijaa avuttomuutta ja sdb vihaa viljeĺlen, ääni äärioikeiselle lesta ps tai
Ls kok. Halua vain tolloja
Kokkolan Energian lestapallöiöijat pitää tappaa
Tänne ei kaivata vääräusķoisia lessuhamstereita sikiämään mun veroŕahoilla
Kaikki inhoaa lestojen potķupalloa, mutta minänsanon sen ääneen.
Lestadiolaiset tulee tuhoamaan Suomen. Maalliķosaååaåårñaååjat saa nolata itsensä keskustelussa,
[email protected]
mäkÖverin vanhoja jaqksoja tulee telkkarista jälleen..... mutta jotenkin hassuja naisnäyttelijöitä on uusissa sarjoissa, hassuja, kun pitää katsoa noita sarjoja.
Tää on just näin