Onko netissä sivustoa jossa olisi listattuina sähkön peruskaavat. Tarkoitus olisi löytää kaikki mahdolliset kaavat joilla voi laskea tietyn suureen.
Lähinnä perussuureista kuten: U, Ur, Ux, I, Ip, Iq, R, X, Z, F, L, C, S, P, Q, COS φ, SIN φ, TAN φ
Esimerkkinä loistehon kaavoja:
Q=U*I*SIN φ
Q=I²*X
Q=Ux²/X
Q=U*Iq
Q=√S²-P²
Q=S*√(1-(COS φ²))
Q=P*TAN φ
Vastaavat mahdollisimman kattavat luettelot olisi tarkoitus kerätä muistakin sähkösuureista.
Lähinnä perussuureista kuten: U, Ur, Ux, I, Ip, Iq, R, X, Z, F, L, C, S, P, Q, COS φ, SIN φ, TAN φ
Esimerkkinä loistehon kaavoja:
Q=U*I*SIN φ
Q=I²*X
Q=Ux²/X
Q=U*Iq
Q=√S²-P²
Q=S*√(1-(COS φ²))
Q=P*TAN φ
Vastaavat mahdollisimman kattavat luettelot olisi tarkoitus kerätä muistakin sähkösuureista.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Sähkötekniikan kaavat ilman niissä näkyvien muuttujien esittelyä ja kaavan käsittelemän tilanteen kuvausta ovat varsin hyödyttömiä.
Eiköhän nuo seikat ole kaavojen käyttäjille itsestään selviä.
Niin kuin maolin kaavakokoelma.
Eivät tietystikään ole. Ei ole myöskään sinulle, vaikket osaa käyttää edes peruskaavoja.
Kaavakokoelmat on perseestä.
Jos ei ymmärrä asiaa, niin kaavat ovat turhia.
Ne toimii muistilistoina.
Säästää paljolta pähkäilyltä kun voi heti tarkistaa voiko käytettävillä lähtöarvoilla laskea suoraan vähäisimmillä välivaiheilla jonkin suureen.
Kun löytää jonkin sopivan kaavan ja siihen laittaa jotain sopivia arvoja niin saa jotain sopivia tuloksia.
Noin siitä maallikko voi ajatella. 😂
Ne, jotka asiasta jotain ymmärtävät, pystyvät kyllä johtamaan kaavat toisin kuin maallikot, jotka arpoavat niitä jostain luettelosta.
Opiskele sinäkin sähkötekniikkaa, niin ei tarvitse kadehtia muita.
Tuo olisi mielenkiintoinen projekti, sillä jos vaihtovirtapiiristä on selvillä kaksi tai kolme sopivaa tekijää, niin periaatteessa kaikki muut kuviteltavissa olevat arvot (aloituksessa mainitut) voi laskea niiden perusteella.
Aika hajallaan on netissä sähkökaavat, ei ole näköjään vielä kukaan nähnyt vaivaa keräillä niitä yhteen sivustoon.
Johtuu siitä, että kaavat ilman selityksiä ja tilannetta esittävää kuvaa pääsääntöisesti eivät ole hyödyllisiä.
Katso esimerkiksi miltä näyttää nabla pallokoordinaatistossa kirjoitettuna auki ja mieti kuinka paljon siitä hyötyisit ilman tarkempia selityksiä. Sähkökenttien laskemisessa siihen törmää yliopistotason sähkömagnetiikassa.
Paljonko arvelet hyötyväsi esimerkiksi Maxwellin yhtälöistä jos niiden muuttujia ja yhtälöiden käyttötarkoitusta ei ole yhtään avattu? Tai siirtolinjayhtälöistä tai...
"Paljonko arvelet hyötyväsi esimerkiksi Maxwellin yhtälöistä jos niiden muuttujia ja yhtälöiden käyttötarkoitusta ei ole yhtään avattu? Tai siirtolinjayhtälöistä tai..."
Veikkaan että tämä suunpieksijä ei hallitse edes ohmin lain jännite-virta-vastus mysteeriä.
"Veikkaan että tämä suunpieksijä ei hallitse edes ohmin lain jännite-virta-vastus mysteeriä."
Noinhan se on. Jos ei asiasta mitään ymmärrä niin sitten etsitään kirjasta joku sopivalta tuntuva kaava tai sitten kysellään suoli24 raadilta että miten tää menee.
Aloittaja opiskelee ammattikoulussa tai ainakin yrittää joskus opiskella. Kun joskus opit jotain, huomaat kyllä kuinka tarpeeton kysymyksesi oli.
Jokainen vähänkin sähkötekniikkaa oikeasti opiskeleva ei kaipaa mitää kaavakokoelmia. Perusteet on aina päässä ja ne hankalat kaavat selityksineen löytyvät tarvittaessa oppikirjoista. Loput johdetaan tilanteen mukaan ja tehdään pieniä ohjelmapätkiä.
Huomaa selväti ettet ole milloinkaan suorittanut minkäänlaisia sähkölaskelmia.
Paksusähkömiehen ei tarvitsekuulemma tietää kuin seuraavat asiat.
Kaksi lankaa lamppu.
Monta lankaa moottori.
Itse asiassa hituvirtamiehenäkin on pakko myöntää, että ei se paksusähkö ihan noin yksinkertaista ole, vaikka normaalihommissa ei varmaan suskeptansseja ja Karnaughin karttoja tarviikkaan mähkiä taika-T:n tai kiertoelukan mitoituksesta puhumattakaan.
Sinä et kyllä huomaa mitään. Et edes tule pääsemään ammattikouluun.
Peruskaavaksi riittää P=U*I. Sen kun tajuaa niin loput voi johtaa siitä ja soveltaa vaiokka mihin.
Cosini fii unohtui ;-)
Kyllä tarvii ainakin R ottaa mukaan leikkiin. Vaihtosähköllä lisäksi vielä Z ja X. Ja vielä tietenkin.... äh, olkoon, ylittää palstalaisten käsityskyvyn...
Z sisältää jo itsessään sen X:n.
Varmaan tulee yllätyksenä, mutta Z sisältää myös mainitun R:n.
Tavan sähkäri ei kaavoista eikä matematiikasta tajua höykäsen pöläystä. Riittää kun osaa ruuvarilla liittää punasen piuhan oikeaseen paikkaan joskus. Jos sulake palaa nii sitten kokeillaan toista paikkaa. Ei se sen mystisempää ole.
Harmi ettei tätä aatteen väriä punaista, ei ole käytössä lainkaan asennusjohdoissa.
Riippuu siitä, minkä standardin mukaista johtoa käyttää.
Ainakin DIN 47100 sisältää punaisen.
https://www.sabcable.com/resources/color-codes/din-47100-color-code-chart
MHS-kaapelistakin usein löytyy punainen johdin.
Jossain Vinku-Intiassa voi kaapeleissa olla vaikka kaikkia homokaaren värejä johtimissa. Ei löydy nykyjään MMJ:stä punaista johdinta.
MMJ:n käyttöä ei ole missään laissa säädetty pakolliseksi.
Suomessa ei vinku-intian ämmänjiit ole hyväsytty käyttöön.
Myös laivoissa ja lentokoneissa ja asuntoautoissa on sähköt. Teollisuuslaitoksissa, datakeskuksissa ja sairaaloissa tarvitaan erillisiä rinnakkaisia johdotuksia.
Eikä nykysin kaikissa asuinrakennuksissakaan enää käytetä kaikkialla 230 V vaihtosähköä. Alkaa olla pian historiaa.
Erivärisiä johtoja siis riittää.
"Eikä nykysin kaikissa asuinrakennuksissakaan enää käytetä kaikkialla 230 V vaihtosähköä. Alkaa olla pian historiaa."
Noinhan se on . Kännykkäkin latautuu 5 V sähköllä. Seinäsähkö on kohta historiaa.
Kaikkein tärkeimmät kaavat ovat
mn/cc
ja 2*π k/cc