Tietojen käsittely

Anonyymi-ap

Uskotko sinä kaiken mitä sinulle kerrotaan?

12

314

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen erittäin herkkäuskoinen.

      Varsinkin jos materiaali haiskahtaa esoteeriselta.

      • Anonyymi

        Uudet ideat uppoaa helposti.

        Ja syvälliset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uudet ideat uppoaa helposti.

        Ja syvälliset.

        Molemmat vaan tuppaavat olemaan perin harvinaisia. Varsinkin jos uusilta vaaditaan pelkän uuteeden lisäksi myös toimivuutta.


    • Anonyymi

      Uskon jeesuksen ylösnousemukseen ja ihmisen aiheuttamaan ilmastonlämpenemiseen ja muumipeikkojen älykkyyteen ja kaikkeen muuhunkin mitä lehdissä kirjoitetaan. Mustanaamioon ja joulupukkiin ei tarvitse uskoa koska ne on tieteellsesiä tosiasoita.

      • Anonyymi

        Jos olet vielä alle 15 v. ,niin uskon, että sinustakin voi tulla aivan täysipäinen aikuinen.
        Jos taas ikäsi on yli 20, alkaa peli olla sen suhteen menetetty.


    • Anonyymi

      Kyllä uskon, varsinkin jos se kerrotaan Suomi24 keskustelussa koska täällä on vain rehellisiä keskustelijoita jotka aina kertovat totuuden.

    • Anonyymi

      Olisi aika hardcorea, jos kuolemassa loppuisi ihmisen tietoisuus ja Jumalaa ei olisi olemassa.

      • Anonyymi

        Olen vakuuttunut, että ihmisen tietoisuus päättyy, kun ihminen kuolee.
        Jumala on olemassa erilaisina uskomuksina ja vanhvastikin yhteiskuntaan vaikuttavana meeminä, mutta että olisi oikeasti omnipotentti entiteetti, niin se taitaa olla toiveajattelua.


    • Täysin mahdotonta olisi uskoa kaikki. On niin paljon ristiriitaisia tietoa. Ja niin kuin täällä on todettu kaikki vaikuttaminen ei ole vilpitöntä. Ihmisen täytyy tehdä valintoja. Omia käsityksiä on toisaalta tarpeen haastaa läpi elämän, mutta tuuliviiri ei silti tarvitse olla ja uskoa aina minkä kirjan on viimeksi lukenut. Toisaalta tervettä kriittisyyttä ja toisaalta tervettä avoimuutta.

      Erityisesti eksistentiaalisesti merkittävissä kysymyksissä en tahdo kiirehtiä isojen linjojen ratkaisua. Ne piirtyvät hitaammin, kehällisemmissä kysymyksissä siirtymää voi tapahtua nopeamminkin. Vajoaminen tiedolliseen skeptisyyteen ei houkuttele. Jotain täytyisi pystyä rakentamaan eikä vain purkamaan.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En oikeastaan usko juuri mihinkään, tosin tarkemmin määritellen en juurikaan ajattele asioista uskomisen näkökulmasta. Sitten on tietysti suoranaisesti itseä koskevia asioita, joiden suhteen ratkaisuja on tehtävä.

      Valtaosa ihmisistä pelaa aivan tarpeettomasti joko tai peliä, jossa asiat käytännössä jaetaan ns. tosiin ja epätosiin eli uskon/en usko. Näin tekevät myös monet auktoriteetit ja poliitikot, vaikka fiksumpaa olisi valita neutraalimpi tie. Ehkä he tietävät, että valtaosa ihmisistä ajattelee asioista mustavalkoisesti ja tarjoaa sitä mitä tilataan.

    • Anonyymi

      Ei sellainen ole edes mahdollista. Esim. jos olet juuri tehnyt faktojen perusteella selkeät päätelmät, että Marin todellakin on syyllistynyt laittomien päihteiden käyttöön ja sitten sinulle kerrotaan, ettei hän ole niin tehnyt, niin miten sen voit sen uskoa? Se tarkottaisi epäuskoa itseäsi ja päättelykykyäsi kohtaan. Ei, en todellakaan usko kaikkea, mitä minulle kerrotaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      275
      3878
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      73
      3476
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      145
      2486
    4. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      56
      2276
    5. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1872
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1687
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      30
      1268
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      31
      1240
    9. Uskotko että vielä

      Kohtaisimme?
      Ikävä
      23
      1146
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      40
      1138
    Aihe