Tietojen käsittely

Anonyymi-ap

Uskotko sinä kaiken mitä sinulle kerrotaan?

12

250

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen erittäin herkkäuskoinen.

      Varsinkin jos materiaali haiskahtaa esoteeriselta.

      • Anonyymi

        Uudet ideat uppoaa helposti.

        Ja syvälliset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uudet ideat uppoaa helposti.

        Ja syvälliset.

        Molemmat vaan tuppaavat olemaan perin harvinaisia. Varsinkin jos uusilta vaaditaan pelkän uuteeden lisäksi myös toimivuutta.


    • Anonyymi

      Uskon jeesuksen ylösnousemukseen ja ihmisen aiheuttamaan ilmastonlämpenemiseen ja muumipeikkojen älykkyyteen ja kaikkeen muuhunkin mitä lehdissä kirjoitetaan. Mustanaamioon ja joulupukkiin ei tarvitse uskoa koska ne on tieteellsesiä tosiasoita.

      • Anonyymi

        Jos olet vielä alle 15 v. ,niin uskon, että sinustakin voi tulla aivan täysipäinen aikuinen.
        Jos taas ikäsi on yli 20, alkaa peli olla sen suhteen menetetty.


    • Anonyymi

      Kyllä uskon, varsinkin jos se kerrotaan Suomi24 keskustelussa koska täällä on vain rehellisiä keskustelijoita jotka aina kertovat totuuden.

    • Anonyymi

      Olisi aika hardcorea, jos kuolemassa loppuisi ihmisen tietoisuus ja Jumalaa ei olisi olemassa.

      • Anonyymi

        Olen vakuuttunut, että ihmisen tietoisuus päättyy, kun ihminen kuolee.
        Jumala on olemassa erilaisina uskomuksina ja vanhvastikin yhteiskuntaan vaikuttavana meeminä, mutta että olisi oikeasti omnipotentti entiteetti, niin se taitaa olla toiveajattelua.


    • Täysin mahdotonta olisi uskoa kaikki. On niin paljon ristiriitaisia tietoa. Ja niin kuin täällä on todettu kaikki vaikuttaminen ei ole vilpitöntä. Ihmisen täytyy tehdä valintoja. Omia käsityksiä on toisaalta tarpeen haastaa läpi elämän, mutta tuuliviiri ei silti tarvitse olla ja uskoa aina minkä kirjan on viimeksi lukenut. Toisaalta tervettä kriittisyyttä ja toisaalta tervettä avoimuutta.

      Erityisesti eksistentiaalisesti merkittävissä kysymyksissä en tahdo kiirehtiä isojen linjojen ratkaisua. Ne piirtyvät hitaammin, kehällisemmissä kysymyksissä siirtymää voi tapahtua nopeamminkin. Vajoaminen tiedolliseen skeptisyyteen ei houkuttele. Jotain täytyisi pystyä rakentamaan eikä vain purkamaan.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En oikeastaan usko juuri mihinkään, tosin tarkemmin määritellen en juurikaan ajattele asioista uskomisen näkökulmasta. Sitten on tietysti suoranaisesti itseä koskevia asioita, joiden suhteen ratkaisuja on tehtävä.

      Valtaosa ihmisistä pelaa aivan tarpeettomasti joko tai peliä, jossa asiat käytännössä jaetaan ns. tosiin ja epätosiin eli uskon/en usko. Näin tekevät myös monet auktoriteetit ja poliitikot, vaikka fiksumpaa olisi valita neutraalimpi tie. Ehkä he tietävät, että valtaosa ihmisistä ajattelee asioista mustavalkoisesti ja tarjoaa sitä mitä tilataan.

    • Anonyymi

      Ei sellainen ole edes mahdollista. Esim. jos olet juuri tehnyt faktojen perusteella selkeät päätelmät, että Marin todellakin on syyllistynyt laittomien päihteiden käyttöön ja sitten sinulle kerrotaan, ettei hän ole niin tehnyt, niin miten sen voit sen uskoa? Se tarkottaisi epäuskoa itseäsi ja päättelykykyäsi kohtaan. Ei, en todellakaan usko kaikkea, mitä minulle kerrotaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      470
      6670
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      3988
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2553
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      30
      2134
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      144
      1501
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1366
    7. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1208
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1196
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      66
      1151
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1109
    Aihe