Uskotko sinä kaiken mitä sinulle kerrotaan?
Tietojen käsittely
12
279
Vastaukset
- Anonyymi
Olen erittäin herkkäuskoinen.
Varsinkin jos materiaali haiskahtaa esoteeriselta.- Anonyymi
Uudet ideat uppoaa helposti.
Ja syvälliset. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uudet ideat uppoaa helposti.
Ja syvälliset.Molemmat vaan tuppaavat olemaan perin harvinaisia. Varsinkin jos uusilta vaaditaan pelkän uuteeden lisäksi myös toimivuutta.
- Anonyymi
Uskon jeesuksen ylösnousemukseen ja ihmisen aiheuttamaan ilmastonlämpenemiseen ja muumipeikkojen älykkyyteen ja kaikkeen muuhunkin mitä lehdissä kirjoitetaan. Mustanaamioon ja joulupukkiin ei tarvitse uskoa koska ne on tieteellsesiä tosiasoita.
- Anonyymi
Jos olet vielä alle 15 v. ,niin uskon, että sinustakin voi tulla aivan täysipäinen aikuinen.
Jos taas ikäsi on yli 20, alkaa peli olla sen suhteen menetetty.
- Anonyymi
Kyllä uskon, varsinkin jos se kerrotaan Suomi24 keskustelussa koska täällä on vain rehellisiä keskustelijoita jotka aina kertovat totuuden.
- Anonyymi
Olisi aika hardcorea, jos kuolemassa loppuisi ihmisen tietoisuus ja Jumalaa ei olisi olemassa.
- Anonyymi
Olen vakuuttunut, että ihmisen tietoisuus päättyy, kun ihminen kuolee.
Jumala on olemassa erilaisina uskomuksina ja vanhvastikin yhteiskuntaan vaikuttavana meeminä, mutta että olisi oikeasti omnipotentti entiteetti, niin se taitaa olla toiveajattelua.
Täysin mahdotonta olisi uskoa kaikki. On niin paljon ristiriitaisia tietoa. Ja niin kuin täällä on todettu kaikki vaikuttaminen ei ole vilpitöntä. Ihmisen täytyy tehdä valintoja. Omia käsityksiä on toisaalta tarpeen haastaa läpi elämän, mutta tuuliviiri ei silti tarvitse olla ja uskoa aina minkä kirjan on viimeksi lukenut. Toisaalta tervettä kriittisyyttä ja toisaalta tervettä avoimuutta.
Erityisesti eksistentiaalisesti merkittävissä kysymyksissä en tahdo kiirehtiä isojen linjojen ratkaisua. Ne piirtyvät hitaammin, kehällisemmissä kysymyksissä siirtymää voi tapahtua nopeamminkin. Vajoaminen tiedolliseen skeptisyyteen ei houkuttele. Jotain täytyisi pystyä rakentamaan eikä vain purkamaan.- Anonyymi
Johtuu lukemuksista mikäli niin käy https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009149736.html
- Anonyymi
En oikeastaan usko juuri mihinkään, tosin tarkemmin määritellen en juurikaan ajattele asioista uskomisen näkökulmasta. Sitten on tietysti suoranaisesti itseä koskevia asioita, joiden suhteen ratkaisuja on tehtävä.
Valtaosa ihmisistä pelaa aivan tarpeettomasti joko tai peliä, jossa asiat käytännössä jaetaan ns. tosiin ja epätosiin eli uskon/en usko. Näin tekevät myös monet auktoriteetit ja poliitikot, vaikka fiksumpaa olisi valita neutraalimpi tie. Ehkä he tietävät, että valtaosa ihmisistä ajattelee asioista mustavalkoisesti ja tarjoaa sitä mitä tilataan. - Anonyymi
Ei sellainen ole edes mahdollista. Esim. jos olet juuri tehnyt faktojen perusteella selkeät päätelmät, että Marin todellakin on syyllistynyt laittomien päihteiden käyttöön ja sitten sinulle kerrotaan, ettei hän ole niin tehnyt, niin miten sen voit sen uskoa? Se tarkottaisi epäuskoa itseäsi ja päättelykykyäsi kohtaan. Ei, en todellakaan usko kaikkea, mitä minulle kerrotaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1905120- 191840
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s111541Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit531200Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961094Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249308993- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7860