Tietojen käsittely

Anonyymi-ap

Uskotko sinä kaiken mitä sinulle kerrotaan?

12

283

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen erittäin herkkäuskoinen.

      Varsinkin jos materiaali haiskahtaa esoteeriselta.

      • Anonyymi

        Uudet ideat uppoaa helposti.

        Ja syvälliset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uudet ideat uppoaa helposti.

        Ja syvälliset.

        Molemmat vaan tuppaavat olemaan perin harvinaisia. Varsinkin jos uusilta vaaditaan pelkän uuteeden lisäksi myös toimivuutta.


    • Anonyymi

      Uskon jeesuksen ylösnousemukseen ja ihmisen aiheuttamaan ilmastonlämpenemiseen ja muumipeikkojen älykkyyteen ja kaikkeen muuhunkin mitä lehdissä kirjoitetaan. Mustanaamioon ja joulupukkiin ei tarvitse uskoa koska ne on tieteellsesiä tosiasoita.

      • Anonyymi

        Jos olet vielä alle 15 v. ,niin uskon, että sinustakin voi tulla aivan täysipäinen aikuinen.
        Jos taas ikäsi on yli 20, alkaa peli olla sen suhteen menetetty.


    • Anonyymi

      Kyllä uskon, varsinkin jos se kerrotaan Suomi24 keskustelussa koska täällä on vain rehellisiä keskustelijoita jotka aina kertovat totuuden.

    • Anonyymi

      Olisi aika hardcorea, jos kuolemassa loppuisi ihmisen tietoisuus ja Jumalaa ei olisi olemassa.

      • Anonyymi

        Olen vakuuttunut, että ihmisen tietoisuus päättyy, kun ihminen kuolee.
        Jumala on olemassa erilaisina uskomuksina ja vanhvastikin yhteiskuntaan vaikuttavana meeminä, mutta että olisi oikeasti omnipotentti entiteetti, niin se taitaa olla toiveajattelua.


    • Täysin mahdotonta olisi uskoa kaikki. On niin paljon ristiriitaisia tietoa. Ja niin kuin täällä on todettu kaikki vaikuttaminen ei ole vilpitöntä. Ihmisen täytyy tehdä valintoja. Omia käsityksiä on toisaalta tarpeen haastaa läpi elämän, mutta tuuliviiri ei silti tarvitse olla ja uskoa aina minkä kirjan on viimeksi lukenut. Toisaalta tervettä kriittisyyttä ja toisaalta tervettä avoimuutta.

      Erityisesti eksistentiaalisesti merkittävissä kysymyksissä en tahdo kiirehtiä isojen linjojen ratkaisua. Ne piirtyvät hitaammin, kehällisemmissä kysymyksissä siirtymää voi tapahtua nopeamminkin. Vajoaminen tiedolliseen skeptisyyteen ei houkuttele. Jotain täytyisi pystyä rakentamaan eikä vain purkamaan.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En oikeastaan usko juuri mihinkään, tosin tarkemmin määritellen en juurikaan ajattele asioista uskomisen näkökulmasta. Sitten on tietysti suoranaisesti itseä koskevia asioita, joiden suhteen ratkaisuja on tehtävä.

      Valtaosa ihmisistä pelaa aivan tarpeettomasti joko tai peliä, jossa asiat käytännössä jaetaan ns. tosiin ja epätosiin eli uskon/en usko. Näin tekevät myös monet auktoriteetit ja poliitikot, vaikka fiksumpaa olisi valita neutraalimpi tie. Ehkä he tietävät, että valtaosa ihmisistä ajattelee asioista mustavalkoisesti ja tarjoaa sitä mitä tilataan.

    • Anonyymi

      Ei sellainen ole edes mahdollista. Esim. jos olet juuri tehnyt faktojen perusteella selkeät päätelmät, että Marin todellakin on syyllistynyt laittomien päihteiden käyttöön ja sitten sinulle kerrotaan, ettei hän ole niin tehnyt, niin miten sen voit sen uskoa? Se tarkottaisi epäuskoa itseäsi ja päättelykykyäsi kohtaan. Ei, en todellakaan usko kaikkea, mitä minulle kerrotaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      317
      11921
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      152
      11069
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      252
      6397
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      223
      5212
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      166
      3673
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3548
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2513
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1990
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1834
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1725
    Aihe