Tutkijan väite, että evoluutiossa ahkerasti tietokoneruutua tuijottava iiris neliömäistyy ympyrän sijasta.
IT ammattilainen ja evoluution tutkija on tuomassa markkinoille pyöreitä ruutuja.
- Vähällä saa paljon hyvää aikaiseksi, kertoo tutkija.
IT ammattilainen ja evoluution tutkija on tuomassa markkinoille pyöreitä ruutuja.
- Vähällä saa paljon hyvää aikaiseksi, kertoo tutkija.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jep, ja niiden kirottujen pystyvideoiden kuvaajien ja katsojien jälkeläisille evoluutio ajan kanssa siirtää silmät päällekkäin pystytasoon! :D
Ainakin tiedämme kumpia videoita lampaat ovat tapittaneet - koko evoluutionsa ajan.
mun kone on 'horisontaalinen neliö'
sitten tulevat ne pysty koneet
Pää myös venyy ultrawide-formaattiin.
Nuo formaatit on kehittyneet juuri silmätutkimuksen pohjalta eli paremmin vastaamaan silmän vastaanottokykyä..
Littumaassa on tärkeintä vaakasuora näkökulma.
Tämä on taas malliesimerkki siitä, miten evoluution voi ymmärtää väärin.
Evoluutio ei synnytä ominaisuuksia, joista olisi hyötyä, vaan ominaisuuksia, jotka lisäävät lisääntymistodennäköisyyttä (tai jälkeläisten selviytymistodennäköisyyttä, joka taas lisää nimenomaan lisääntymistodennäköisyyttä seuraavassa sukupolvessa).
Vaikka neliömäinen iiris olisi soveltuvampi neliömäisen ruudun tuijotteluun, ei sellaista voi luonnonvalinnan seurauksena syntyä, ellei hieman neliömäisempi iiris jostain syystä lisää lisääntymistodennäköisyyttä verrattuna pyöreään iirikseen.
Jos evoluutio lisäisi meille ominaisuuksia niiden hyödyllisyyden perusteella meillä kaikilla olisi jo siivet, ylimääräinen silmä takaraivossa ja nelimetriset kädet.
Lamarckismin aave 🤣