Pörssirikolliset on saatava osallistumaan, Suomen valtion ylläpitoon, ei vain nettosaajina.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16247954/perintorikkaat-eivat-osaa-lisaantya-eivatka-opi-lukemaan-ilman-tukea
Veroparatiisiyritykset on laitettava verotukseen ja aitoon yhteiskuntavastuuseen
11
637
Vastaukset
- Anonyymi
Vastuu on sinulla. Sitoudu tekemään työssä tulosta ja olemaan palkkasi arvoinen.
- Anonyymi
Työtä aidon oikeusvaltion ja aidon demokratian eteen, Suomessa kyllä riittää, toivottavasti myös tekijöitä, se on arvokasta työtä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17612987/vale-elakekorotukset-sinetoivat-hallituksen-kohtalon - Anonyymi
Palkkaa siitä ei tosin makseta, mutta sekin on tyypillistä, äärioikeistoekstremismin runtelemissa, entisissä demokratioissa.
https://www.cbc.ca/news/world/bolzano-italy-victory-monument-lessons-1.6632883 - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17618792/veroparatiisi-nokian-renkaat-rakentaa-jattitehtaan-romaniaan
Nuo itseään "suomalaisina" mainostavat yritykset, on aika laittaa verotukseen ja aitoon yhteiskunta-luontovastuuseen. Veroparatiisifazerin pahvikekseistä alkaen. - Anonyymi
Juuri näin pitää menetellä.
Köyhien asumistuilla keinottelevan Lumon/Kojamo, ent. VVO, pääomistajien valtavien miljoonien veroton keinottelu on lopetettava.
Verottomista voitoista SDP:lle ja muulle vasemmistolle rahallisen tuen jakaminen on lopetettava. Ei ole oikein, että jotkut poliittiset toimijat pyörittävät toimintaansa veronkiertorahoilla. Se rikkoo räikeästi myös tasa-arvoa yhteiskunnassa.- Anonyymi
On tarkoituksellisesti harhaanjohtavaa, kutsua Vas.liittoa ja Sdp:tä, enää miksikään "vasemmistoksi", kun ne eivät sitä ole, enää kymmeniin vuosiin olleet.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17605207/emme-aanestaneet-vappusatas-pilkka-almusta-1-250ekk-luvattiin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17598920/elakekoyhyys-hatatila-ei-poistu-vale-elakekorotuksien-valheellisia-prosenttilukuja-esittelemalla
- Anonyymi
Tässä rasismikortilla tuotavan, EU-alueen ulkopuolisen työvoiman tuonnin lukuja Tanskasta:
https://cphpost.dk/?p=140021
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/417062cc-e1ab-4268-befb-b34f5e66ee9c?ref=ampparit:655f
YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄ Suomen eduskunnassa, erittäin syvässä korruptiossa / pörssirikollisuudessa. Kaikki puolueet siirtyneet äärioikeistoekstremistisiin otteisiin, omaa kansamme kohtaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17596062/rikostutkinnat--ja-syytteet-nord-stream-talvivaara-uniper-elakerahastojen-ryostot
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17533977/eduskunta-selvitystilaan-isot-talousrikostutkinnat-ministerioihin-tultava
Yksittäiset hakkerit eivät ole Suomen uhka, syvästi korruptoituneet pörssirikollis-poliitikot ovat. - Anonyymi
Pörssi ei harjoita rikollista toimintaa. En usko, että yksikään suomalaisista ykstyisyrityksistä kantaisi minkäänlaista yhteiskuntavastuuta.
Kunnat kyllä saattavat esimerkiksi, jos tekijän työkyky alenee, yrittää kaikkensa sijoittaakseen työntekijän muihin tehtäviin, ettei tarvitse sanoa kaveria irti.- Anonyymi
Pörssi perustuu veroparatiisirikollisuuteen, ökyrikkaiden kaiken ilmaiseksi saaneiden, vastikkeettomia yritys-maatalous-ym tukia, osake-vakuutuskuoririkollisuuteen verokeitaissa piilottelevien verojenkiertoon.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203
- Anonyymi
Suomen kansalaiset aivopesty luulemaan, että veroparatiisi-sote olisi muuta, kuin ihmiskauppaa, eläkeläisväestöä oikeusturvattomiksi köyhyyteen pakottamalla. Ihmisten olisi hyvä käsittää, että ne "sote-ruuhkat" poistettiin, kaikissa muissa Pohjoismaissa 1 500€/kk minimieläkkeillä.
https://www.ts.fi/lukijoilta/5810535
Ihmisillä pitää ensin olla aito, kunnollinen, yli köyhyysrajan yltävä oikeusturva, että pystyvät torjumaan ja ennaltaehkäisemään viruksia, ym vielä vakavemmin sairastumisia, hoitamaan itse itseään, että aidot ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämioikeudet toteutuisivat. Vasta se jälkeen tulee mikään sote, jos enää tarvitaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17272237/1-500ekk-minimielakkeet-poistivat-quotruuhkatquot-sote-asemilta-muissa-pohjoismaissa - Anonyymi
https://www.abc.net.au/news/2022-11-03/companies-that-paid-no-tax-ato-corporate-tax-transparency-covid/101607632
https://www.dw.com/en/the-russian-oligarchs-of-the-fincen-files/a-55062675
Missä isoimpien talousrikosten, korruption ja äärioikeistoekstremistisen pörssirikollisuuden rikostutkinnat Suomesta ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1087745Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3686830Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite744207Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293919Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022398Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os242095- 731912
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191803Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11670Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11667