Orionin tikittävä pommi valaisee talven pimeyttä
Marraskuu 2022: Betelgeuze-ylijättiläisen kehitys etenee nopeasti kohti supernovaräjähdystä, joka muuttaa sen joko mustaksi aukoksi tai neutronitähdeksi. Ennen kuin näin käy, voit kuitenkin tarkkailla jättiläistä yötaivaalla.
Marraskuu 2022: Betelgeuze-ylijättiläisen kehitys etenee nopeasti kohti supernovaräjähdystä, joka muuttaa sen joko mustaksi aukoksi tai neutronitähdeksi. Ennen kuin näin käy, voit kuitenkin tarkkailla jättiläistä yötaivaalla.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Noin 100 000 vuoden kuluttua voisi alkaa katselemaan jotain tapahtuvaksi. Tuskin maltan odottaa...
Seitsemän kertaa valon nopeutta kulkeva energiasuihku näyttää rikkovan fysiikan lakeja
Kahden törmäävän tähden vapauttama hiukkassuihku näyttää liikkuvan seitsemän kertaa valon nopeutta nopeammin – mutta tähtitieteilijät syyttävät kosmista illuusiota, joka tunnetaan superluminaalisena liikkeenä.
Asiasta vähän asiantuntevammin Wikipedian artikkelissa, jossa myös viitteet "oikeasti" tieteellisiin asiaa käsitteleviin artikkeleihin:
https://en.wikipedia.org/wiki/Superluminal_motion
Vai vielä "syyttävät"! :D
Nyt se taas on uutisissa! Kohta mössähtää!
UKRAINA VEI KAIKKI NASAN RAHAT!
MENE HOITOON!!!
Kyllä se Posahtaa kuin ssd wintoussilla !
Oot sää se kuopion kauhahomo!
Suosittelen poistamaan Windowsin, jos haluat inhimillisen käyttöjärjestelmän.
😼 👾 🦊
K0LLIMAATT0RI-Oudoksuva Perseilevä 80+ vuotias papparainen. Istuu koneella ja häiriköi jatkuvasti! Sijainti Kuopio! Tunnemme sen nimellä pyllymaja!
Ranskan sotaministeri Lecornu oli ehkä jäsrjestämässä Moskovan terrori-iskua Ukrainan hallinnon kanssa! Haagiin!
H0M0 H0IT00N
Tasan yhtä mielenkiintoista kuin odottaisi AGW:n pulpahtavan näkösälle tavaanrannan takaa.
...tai denialistin uskovan tieteeseen.
Saapi odotella aivan kaikessa rauhassa.
Pesikö ne niuvassa sun aivos pyykkilaudalla?
Zelenkyi on antikristus!
no onko mitä mielenkiintoista tapahtumassa, mitä ei tiedetä 100000 vuotta aikaisemmin? Voiko taivaalla tapahtua mitään yllättävää?
Voi toki, mutta emme tiedä mitä se olisi. Muutenhan se ei olisi yllättävää.
Valtava Maapalloa kohti tuleva aurinkosoihtu, flare, saattaisi yllättää tiedemiehetkin.
Purran mukaan maa on pannukakku!
Koko persupuolue on pannukakku.
UKRAINA HÄVIÄÄ SODAN! Ukrainan tukeminen on järjen vastaista! Ukraina hallinto on hulluja!!!
Nopeasti on tietenkin tässä tapauksessa erittäin suhteellinen käsite...
Sehän on voinut jo räjähtää. Me vain emme tiedä sitä, kun valo ei ole ehtinyt tänne saakka. Enemmän pelottaa Eta Carinae.
Betelgeuze mössähtää ihan kohta!
Sen etäisyys maasta on 642,5 valovuotta - jotkut on nikotusten perusteella jo miettineet, että olisiko tuo jo päreinä vaan ei vielä näy maahan asti asia.
Pikkupoikana 60-70 luvulla katseli useasti Betelgeuzea ja odottelin että se räjähtää...
No siinä samalla katselin muutenkin tähtitavasta ja tähdenlentoja sekä opetellen tähtikuvioita! Ahmin kaikki kirjaston tähtikirjat ja vein niitä jopa kouluunkin välitunti lukemiseksi.
Tajusin lopulta, että ei ole tikittävä pommi kyseessä vaan ihmiselämää pidempi aikainen tapaus jonka näkee tai ei näe...
Onhan aurinkokin tikittävä, mutta ei tosin pommi vaan uuni.
Noin 600 miljoonan vuoden päästä aurinko on kuumentunut niin, että meret maassa kiehuu olemattomiin. Siihen ilmastonmuutokseen ei auta päästöjen vähentäminen.
Ihmisen aiheuttama ilmastonlämpeneminen häämöttää jo taivaanrannalla. Ihan niinkuin kommunismi aikoinaan ryzzänmaalla.
Kyllä se sieltä mössähtää!
Tänäänkö! Se on oikeesti varmaan jo räjähtänyt!
K-o-l -l-i-m-a-a-t-t-o-r-i on urpo!