Asiaa niin kuin se on.

Tänään kannattaa kääntää AlfaTv 19.30 suorana kaiken kohun keskeltä eduskunnasta Ville Tavio (ps) ja Hannu Hoskonen (kesk). Hjallis -Lisää rahaa! Tule mukaan!
16130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Hjallis sanoi Hoskoselle hyvin kun Hoskonen puhui vain omasta puolueesta...olet kepulainen mitä mieltä kepu on?

Äänestä
  • Hoskonen puhui OMASTA mielipiteestään.

    Äänestä

Tavio kertoi miten asiat ovat eteneet ennaltallistamisasetuksessa menneet, hallitus on hyväksynyt ennallistamisen ja nimenomaan kepu on hyväksynyt.

Äänestä
  • Tavio kertoi asiasta oman mielipiteensä.

    Äänestä

lestat pitää hakata

Äänestä

Kepulaiset laittoivat Hoskosen ruotuun ,mutta Hoskonen pääsee jatkoon varsinkin jos vaihtaa puoluetta.

Äänestä

Kyseinen Alfa tv on yksityisrahotteinen, jossa juurikin Jallis on osallisena. Siksipä kanava saa tuottaa ropakantaa joka ei aina ole todenperäistä.

Äänestä
  • Alfa on paras tv kanava.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Alfa on paras tv kanava.

    Soinikin kuulee ääniä nyt vasta tajunnut.

    Äänestä

Alfa tv-ohjelmat netissä. On kokkausta ,matkailua ,politiikkaa ,uutisia ,kalastusta jne.

Äänestä

Alfalla puhutaan asioista niin kuin ne ovat, kalla fakta.

Äänestä

Huhtasaari pettyi EU:n kolmikantaneuvottelujen lopputulokseen: Suomelle kallista vihreyttä





Maankäyttöä, maankäytön muutosta ja metsätaloussektoria (LULUCF) koskevasta asetuksesta päästiin sopuun 11.11. keskiyön jälkeen parlamentin, neuvoston ja komission kolmikantaneuvotteluissa. Neuvottelujen lopputulokseen pettynyt PS-meppi Laura Huhtasaari pitää asetusta Suomelle vahingollisena ja eurovihreää ideologiaa myrkkynä, joka hitaasti tappaa Suomen maa- ja metsätalouden.

LULUCF-asetus määrittelee, miten maankäytön, maankäytön muutoksen ja metsien päästöt ja nielut sisällytetään EU:n ilmastotavoitteisiin. Parlamentin ID-ryhmää neuvotteluissa edusti europarlamentaarikko Laura Huhtasaari.

Ehdotuksessa päästövähennystavoitteet kovenevat ja myöhemmin niihin pääsemättömiä maita rangaistaan. Suomen erillisjousto säilyy, mutta kokonaisuutena Suomen tavoite kovenee huomattavasti aiemmasta LULUCF-asetuksesta.

Lisäksi on huomioitava, että erillisesti sovittiin 9.11.2022, että päästökaupan ulkopuolisilla aloilla Suomen vähennystavoite on -50 %.

Tulos syntyi kulisseissa isojen jäsenmaiden painostuksella

Perussuomalaisten europarlamentaarikko Huhtasaari on pettynyt lopputulokseen ja katsoo sen olevan Suomelle vahingollinen.

– Tulos syntyi isojen jäsenmaiden painostuksella ja kulisseissa. Metsäiselle Suomelle paketti merkitsee mitä todennäköisimmin lisäkuluja ja vaikeuksia. Valitettavasti neuvotteluja johtanut vihreiden europarlamentaarikko Ville Niinistö ei halunnut mitenkään ottaa huomioon esittämiämme huomiota, toteaa Huhtasaari.

Suomi täysin komission liekanarussa

EU:n ilmastopolitiikkaa ollaan voimakkaasti kiristämässä, ja yleisesti tavoitteet ovat energiaa paljon käyttävälle Suomelle hankalia.

– Suomi on täysin komission liekanarussa ja valmis uhraamaan mitä vain ilmastoposeerauksen takia, harmittelee Huhtasaari.

Useiden arvioiden mukaan esitys runnottiin läpi, jotta komissaari Frans Timmermans pääsisi poseeraaman asialla Sharm El Sheikhin ilmastokokouksessa.

– Eurovihreä ideologia on myrkky, joka hitaasti tappaa maa- ja metsätalouden. Tästä tulee raskas taakka Suomelle, Huhtasaari varoittaa.

Äänestä
  • Miksi Suomi vieläkin rahoittaa Venäjää tukevia Afrikan maita?




    Kansanedustaja Minna Reijonen on huolissaan hallituksen rahankäytöstä. – Suomi tukee rahallisesti jopa sellaisia Afrikan maita, jotka avoimesti kehuvat tukevansa Venäjää, Reijonen paheksuu.

    Minna Reijonen nosti asiaa esille eduskunnan täysistunnossa, jossa keskusteltiin kehityspolitiikan tulosraportista.

    Kehitysapu pois mailta, jotka tukevat Venäjää

    Reijosen mielestä kehitysapu Venäjää tukevilta mailta tulisi lopettaa. Reijonen kysyi kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Skinnarilta, mitä muuta tällä rahalla voitaisiin tehdä.

    Ministeri Skinnari ei vastannut kysymykseen.

    Korruptio vie, Suomi maksaa

    Reijosen mielestä Suomen tulisi tarkempaan seurata kehitysavun kohdemaissa rehottavaa korruptiota.

    – Afrikassa on maita, joissa oikein mikään ei tunnu etenevän, ellei jollekin välistävetäjälle anneta rahaa.

    Reijonen ihmettelee, miksi hallitus ei seuraa tarkemmin, mihin raha menee.

    Suomen ei pidä ottaa velkaa Afrikkaa varten

    Reijonen totesi ministeri Skinnarille, ettei Suomen pidä ottaa velkaa sen takia, jotta voisimme sijoittaa muiden maiden kehitysapuun.

    Reijonen korostaa, että Suomen pitää laittaa tällaisena aikana asiat tärkeysjärjestykseen.

    – Suomi ja suomalaiset on laitettava ensisijalle.

    Äänestä

Alfa on kyllä paras kanava. Vähiten paskaa sieltä lapioidaan silmille verrattuna muihin virityksiin.

Äänestä
  • Tulos syntyi kulisseissa isojen jäsenmaiden painostuksella

    Perussuomalaisten europarlamentaarikko Huhtasaari on pettynyt lopputulokseen ja katsoo sen olevan Suomelle vahingollinen.

    – Tulos syntyi isojen jäsenmaiden painostuksella ja kulisseissa. Metsäiselle Suomelle paketti merkitsee mitä todennäköisimmin lisäkuluja ja vaikeuksia. Valitettavasti neuvotteluja johtanut vihreiden europarlamentaarikko Ville Niinistö ei halunnut mitenkään ottaa huomioon esittämiämme huomiota, toteaa Huhtasaari.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tänään kannattaa kääntää AlfaTv 19.30 suorana kaiken kohun keskeltä eduskunnasta Ville Tavio (ps) ja Hannu Hoskonen (kesk). Hjallis -Lisää rahaa! Tule mukaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu