2 keskussairaalaa?

Paikallispoliitikko kirjoitti minusta fiksusti (1. kertako?) siitä, että onko läänillämme varaa kahteen keskussairaalaan? Ei tietenkään ole. Jos joku virkamies tai poliitikko muuta kuvittelee ei ole tehtäviensä tasalla. Kemissä tulee, tottakai, olla jatkuvan päivystyksen aluesairaala, mutta ei missään nimessä keskussairaalatasoisena. Läänissä pitää olla yksi 10 sairaala ja se on Lapin Keskussairaala, Rovaniemi.
10264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ylitornioko taas Kemi-Tornion "siirtomaana"? No, oli miten oli, kunnan pohjoisosista ei ainakhan Kemhin lähetä.

Äänestä

Eilenhän Kemin aluesairaala sai lisärahoitusta hallitukselta. Hyvä niin, kyllähän Kemi-Tornio sairaalansa tarvitsee. Mielestäni ei kuitenkaan keskussairaalastatuksella. Lapin erikoissairaanhoidolle tavallansa takaisku. Oulukorttia heiluteltiin rivakasti kuten aina ennenkin. Mietin vain mistä asti Kemin sairaalan asiakkaat lähtisivät Ouluun. Tervolasta tuskin monikaan, koska nytkin osa käy LKS:ssa. Torniosta arvioisin puolet. Alkkulalaisista ehkä osa ajaisi Ouluun matkan puolesta 2.5 kertaisen ja ajan puolesta kolminkertaisen reissun Rovaniemeen verrattuna.

Äänestä

Ei sinun kannata miettiä, muut miettii puolestasi

Äänestä
  • Pöljät miettii puolestasti. Se ei tunnukhan hyvältä.

    Äänestä

  • Olisko ratkaisu tähän? Kemi, Keminmaa, Sumo, Tervola, Ylitornion eteläosa (Alkkula ja mitä onkhan) liittyvät Ouhlun. Kaikki pärjäävät? Loppuu tuo jatkuva kiusaaminen.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Olisko ratkaisu tähän? Kemi, Keminmaa, Sumo, Tervola, Ylitornion eteläosa (Alkkula ja mitä onkhan) liittyvät Ouhlun. Kaikki pärjäävät? Loppuu tuo jatkuva kiusaaminen.

    Tornio, tottakai. Kartta on vanha keksintö.

    Äänestä

Onko Raanujärvi liitetty jo Rovaniemeen?

Äänestä
  • Pello olis mieluisampi. Olisima niinko vertaistemma seassa. Moni ongelma ratkeais. Meilä olis jopa tieyhteski kuntakeskukseen. Moni asia jää nykysin tekemättä rekikeliä ootellessa. Onneksi Meltosjärvi niin lähelä, että kesähautaperinettä ei ole tarvinu ottaa uuesti käythön. Raanusaarhen ja Konttasaarhen met entisaikhan tilapäisesti hautasima läheisemmä. Rekikelilä sitte kirkkomaahan. 🙂

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Pello olis mieluisampi. Olisima niinko vertaistemma seassa. Moni ongelma ratkeais. Meilä olis jopa tieyhteski kuntakeskukseen. Moni asia jää nykysin tekemättä rekikeliä ootellessa. Onneksi Meltosjärvi niin lähelä, että kesähautaperinettä ei ole tarvinu ottaa uuesti käythön. Raanusaarhen ja Konttasaarhen met entisaikhan tilapäisesti hautasima läheisemmä. Rekikelilä sitte kirkkomaahan. 🙂

    Eikös se Raanujärvi pitäny jonku mielestä liittää Ruandaan. Sielä olis virkamiesten lahjominenki vapaampaa. Ei tarttis joittenki olla aina varpaillansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Eikös se Raanujärvi pitäny jonku mielestä liittää Ruandaan. Sielä olis virkamiesten lahjominenki vapaampaa. Ei tarttis joittenki olla aina varpaillansa.

    En ti tuosta Ruandasta. Raanujärven vaikuttavin suku on Kittilästä. Olen sitäki sukua. Met puhuma lyhyesti ja tykkäämä poroista. 💪

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Paikallispoliitikko kirjoitti minusta fiksusti (1. kertako?) siitä, että onko läänillämme varaa kahteen keskussairaalaan? Ei tietenkään ole. Jos joku virkamies tai poliitikko muuta kuvittelee ei ole tehtäviensä tasalla. Kemissä tulee, tottakai, olla jatkuvan päivystyksen aluesairaala, mutta ei missään nimessä keskussairaalatasoisena. Läänissä pitää olla yksi 10 sairaala ja se on Lapin Keskussairaala, Rovaniemi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu