Kuulemma pääsee kuun kiitoradalle 6 päivän kuluttua.
Apollo lennot pääsivät kuun kiertoradalle kolmessa päivässä ja tekivät edestakaisen matkan samassa ajassa kuin Artemis.
Kovin on tekniikka heikennyt niistä ajoista.
Apollo lennot pääsivät kuun kiertoradalle kolmessa päivässä ja tekivät edestakaisen matkan samassa ajassa kuin Artemis.
Kovin on tekniikka heikennyt niistä ajoista.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ensimmäinen kerta on aina hieman epävarmaa ja hidasta. Toivotaan että pääsevät viimeinkin kuu kiertoradalle ja joskus jopa kuun pinnallekin!
Tulee tästäkin uuden vuosituhannen huijaus uudella kuvankäsittely tekniikalla höystettynä? "Tapahtumaa kuvataan" kuvaus-alukselta jossa kuvausryhmä seuraa/kuvaa lähietäisyydellä raketin etenemistä ja matkaa, josta lähetetään katseltavaa todistetta maapallolle ihmeteltäväksi...
On varmaan jännää elää maailmassa, missä avaruustutkimuskin on huijausta ja Kuun kiertäminen vuosituhannen huijaus. Käsityksesi reaalimaailmasta taitaa rakoilla melko pahasti.
Näyttää että se ei lennä ikinä.....
Ensimmäinen kerta oli kylläkin sangen vauhdikas eli Luna 1 saavutti kuun 36 tunnin lennon jälkeen. New Horizons-luotain (Pluto mission) taas ohitti kuun kahdeksan ja puolen tunnin kuluttua lähdöstä mutta senhän ei esim. tarvinnut tietenkään hidastaa vauhtia asettuakseen kuuta kiertävälle radalle.
Kovin tahmainen on myös Windows 11, eikä se toimi minun putkenikaan kanssa.
"Miksi Artemis lentää niin hitaasti"
Kaiken ei pidä liikkuakaan samalla nopeudella, siitä on paljon esimerkkejä, niin maalla kuin ilmassakin. Esim. pulu lentää huomattavasti haukkaa hitaammin, mutta kun molemmat pääsevät päämääräänsä tyytyväisenä, niin se riittää. Joskin toisinaan haukka syö pulun, mutta se kuuluu myös luonnon kiertokulkuun.
Artemiksen nopeuttakin voi suhteellistuttaa, lentääkö se niin "hitaasti". Vertaa sitä vaikka omaan kulkemiseesi.
Ja vielä, mitä on kolme päivää sinne tai tänne, maailmankaikkeuden iässä?
Kyydissä ei ole ihmisiä tällä kertaa joten ei ole kiirettä.
Niin siihen matkalla viipymiseen on varmaan jokin tekninen pointti, mikä lienee.
Amerikkalaiset ovat lihoneet vuosi vuodelt yhä läskimmiksi. Nyt on matkassa niin painavia astronautteja että koko raketti pysyy ilmassa hädin tuskin.
Onko maan ja kuun väli nykyään täynnä ilmaa?
Täytyyhän siellä olla ilmaa. Mistä se raketti muuten saisi potkua matkalleen.
Menisit vaan hölmö hoitoon
näinhän se on. Ilman happea ei synny palamista.
Onko vihapapan aivot lopullisesti mennyttä.
Jos siellä tulee tuollaiseksi niin on parasta välttää.
Happi on mukana nestemäisessä muodossa jos moottori (tai useampi) sitä tarvitsee.
Niin montako ihmistä on artemis 1 matkalla?
Olen kyllä todella yllättynyt jos tällä kertaa ihminen oikeasti pääsee kuuhun.
Se voisi olla niin suuri yllätys että Buzz Aldrin vainaakin jo viimein myöntäisi että 60-luvun lennot olivat huijausta.
Kohta saamme seurata silmät suurena kun tekevät animaation kyseisestä puuhastelusta.
Taustat on "taiteilijan näkemys" kuvitusta kuten aina ennenkin ollut...
Montako ukkoa siinä on nyt mukana? Hapenkulutus riippuu henkikömäärästä. Ja sitä tarvitaan yhtä paljon paluumatkaan. Ketään ei ole kai tarkotus jättää kuuhun.
Helppotajuisesti sanoen: Sillä lailla se kuluttaa mahdollisimman vähän energiaa eli polttoainetta. Avaruuslennoissa jokainen gramma ja jokainen nopeuden muutos maksaa maltaita. Tämän enempää ei tälle porukalle kannata yrittää taivaanmekaniikkaa selittää.
Jos se lentäisi kaksi viikkoa tai kaksi vuotta niin se varmaan kuluttaisi vielä vähemmän polttoainetta.
Laskelmien mukaa kuuraketissa pitäisi olla melkein kahdeksan metrin lyijysuojus, jotta avaruuden hirvittävä säteily ei tapa heti. Semmoinen raketti ei pysty nousemaan vaan kaatuu kyljelleen lähdössä.
Jospa tekisit ne laskelmasi uudelleen, tai vielä mieluummin jättäisit laskemisen sellaisille, jotka ymmärtävät jotain matematiikasta ja fysiikasta.
Kyllä suojukseen riittää seitsemän metrin lyijykuori ja tuommoisella pystyy lentämään nipin napin Van Allenin vyöhykkeelle asti.
Orion aluksen sisäkuvassa näkyy paljon omituista,,
https://blogs.nasa.gov/artemis/wp-content/uploads/sites/303/2022/11/art001e000192-callisto-1024x768.jpg
Ikkunassa on tähtiä, seinässä on sumerialaine kotka, edessä on jotain morsekoodia. ja aluksessa leujuu pehmo.
Kovasti vähän Nasa jaka kuvia lennosta.
Pelastaako ne nyt sen kuka jäi kuuhun kuvaamaan 60-luvulla "paluukapselin" kuusta lähtöä?...
No aikuistenoikeasti on tärkeää tutustustua ensin alueisiin minne mielikuvittelee tekevänsä matkan!...
Miten Artemiksesta voi tulla suoraa lähetystä maahan jos maa ei kerran ole näkyvissä.
https://youtu.be/SHLDluKhuU8