Wiion viestinnän kuudes laki kuuluu: ”Uutisen tärkeys on kääntäen verrannollinen etäisyyden neliöön.”
Tätä täytyy muokata yhden erikoistapauksen osalta. Nimittäin ihmisoikeusrikkomusten.
Kaikki meuhkaavat Iranin poliisiväkivallasta, toisinajattelijoista Kiinassa ja Venäjällä, Afrikan homoista, mutta entäs suomalaisen yhteiskunnan rattaiden väliin murskaantuneet ihmiset. Miksi näiden ihmisten kohtaloilla ei ole mitään väliä?
Ihmisoikeusrikkomusten tärkeys tai vakavuus on siis suoraan verrannollinen tapahtumapaikan etäisyyteen.
Korollaari Wiion 6. lakiin
3
776
Vastaukset
Sinun maailmassasi Suomessa kivitetään homoja, myrkytetään toisinajattelijoita, poliisi ampuu väkijoukkoon, pidättää tyhjiä kylttejä kantavia ihmisiä oikeuslaitoksen tuomitessa mielipiteensä ilmaisevia henkilöitä 15 vuodeksi vankeuteen.
En elä kanssasi samassa maailmassa.- Anonyymi
Jos kiellät että suomessa olisi aitoja ihmisoikeusloukkauksia niin olet yksinkertaisesti denialisti, samaa mallia kuin tiededenialistit.
Anonyymi kirjoitti:
Jos kiellät että suomessa olisi aitoja ihmisoikeusloukkauksia niin olet yksinkertaisesti denialisti, samaa mallia kuin tiededenialistit.
Sinä pidät samanveroisena sitä, että Suomen poliisi pippurisumuttaa elokapinallisia ja sitä, että Venäjän armeija ampuu ohjuksella alas malesialaisen liikennekoneen.
Molemmat ovat ihmisoikeusloukkauksia. Niinpä niin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18010876Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710339Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2335781Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1804604Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313086- 1713085
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin391883Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981478Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61310Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161234