Wiion viestinnän kuudes laki kuuluu: ”Uutisen tärkeys on kääntäen verrannollinen etäisyyden neliöön.”
Tätä täytyy muokata yhden erikoistapauksen osalta. Nimittäin ihmisoikeusrikkomusten.
Kaikki meuhkaavat Iranin poliisiväkivallasta, toisinajattelijoista Kiinassa ja Venäjällä, Afrikan homoista, mutta entäs suomalaisen yhteiskunnan rattaiden väliin murskaantuneet ihmiset. Miksi näiden ihmisten kohtaloilla ei ole mitään väliä?
Ihmisoikeusrikkomusten tärkeys tai vakavuus on siis suoraan verrannollinen tapahtumapaikan etäisyyteen.
Korollaari Wiion 6. lakiin
3
780
Vastaukset
Sinun maailmassasi Suomessa kivitetään homoja, myrkytetään toisinajattelijoita, poliisi ampuu väkijoukkoon, pidättää tyhjiä kylttejä kantavia ihmisiä oikeuslaitoksen tuomitessa mielipiteensä ilmaisevia henkilöitä 15 vuodeksi vankeuteen.
En elä kanssasi samassa maailmassa.- Anonyymi
Jos kiellät että suomessa olisi aitoja ihmisoikeusloukkauksia niin olet yksinkertaisesti denialisti, samaa mallia kuin tiededenialistit.
Anonyymi kirjoitti:
Jos kiellät että suomessa olisi aitoja ihmisoikeusloukkauksia niin olet yksinkertaisesti denialisti, samaa mallia kuin tiededenialistit.
Sinä pidät samanveroisena sitä, että Suomen poliisi pippurisumuttaa elokapinallisia ja sitä, että Venäjän armeija ampuu ohjuksella alas malesialaisen liikennekoneen.
Molemmat ovat ihmisoikeusloukkauksia. Niinpä niin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2204450Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4443272Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142168Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141820Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51188Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691025- 741023
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24971- 75918
- 54916