Wiion viestinnän kuudes laki kuuluu: ”Uutisen tärkeys on kääntäen verrannollinen etäisyyden neliöön.”
Tätä täytyy muokata yhden erikoistapauksen osalta. Nimittäin ihmisoikeusrikkomusten.
Kaikki meuhkaavat Iranin poliisiväkivallasta, toisinajattelijoista Kiinassa ja Venäjällä, Afrikan homoista, mutta entäs suomalaisen yhteiskunnan rattaiden väliin murskaantuneet ihmiset. Miksi näiden ihmisten kohtaloilla ei ole mitään väliä?
Ihmisoikeusrikkomusten tärkeys tai vakavuus on siis suoraan verrannollinen tapahtumapaikan etäisyyteen.
Korollaari Wiion 6. lakiin
3
764
Vastaukset
Sinun maailmassasi Suomessa kivitetään homoja, myrkytetään toisinajattelijoita, poliisi ampuu väkijoukkoon, pidättää tyhjiä kylttejä kantavia ihmisiä oikeuslaitoksen tuomitessa mielipiteensä ilmaisevia henkilöitä 15 vuodeksi vankeuteen.
En elä kanssasi samassa maailmassa.- Anonyymi
Jos kiellät että suomessa olisi aitoja ihmisoikeusloukkauksia niin olet yksinkertaisesti denialisti, samaa mallia kuin tiededenialistit.
Anonyymi kirjoitti:
Jos kiellät että suomessa olisi aitoja ihmisoikeusloukkauksia niin olet yksinkertaisesti denialisti, samaa mallia kuin tiededenialistit.
Sinä pidät samanveroisena sitä, että Suomen poliisi pippurisumuttaa elokapinallisia ja sitä, että Venäjän armeija ampuu ohjuksella alas malesialaisen liikennekoneen.
Molemmat ovat ihmisoikeusloukkauksia. Niinpä niin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836480Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935392Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143735Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233377Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1983093Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742345Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12098Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191646- 981346