Mutta sitä ei tunnu kukaan myöntävän.
Sähköpula johtuu sähköautoista
10
149
Vastaukset
- Anonyymi
Sähköautot käyttää alle promillen sähköstä, joten ei johdu. Ei varsinkaan sen takia, että sähköautot ladataan pääosin yöllä, joloin sähkön kulutus on muutenkin alhaisempaa.
Lisäksi miten sähköpula voi johtua sähköautoista, kun kotitalouksien sähkön käyttö on vähentynyt viime vuodesta?- Anonyymi
Kotitalouksien sähkönkulutuksen väheneminen johtuu lämpimästä syksystä. Entäs päiväsaikaan liikkeiden latauspaikoilla olevat autot? Joka tapauksessa kaksoisstandardit: ulkovaloja paheksutaan muttei sähköautoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kotitalouksien sähkönkulutuksen väheneminen johtuu lämpimästä syksystä. Entäs päiväsaikaan liikkeiden latauspaikoilla olevat autot? Joka tapauksessa kaksoisstandardit: ulkovaloja paheksutaan muttei sähköautoja.
Sähköautojen käyttö vähentää fossiilisten polttoaineiden käyttöä ja sitä kautta hidastavat ilmastonmuutosta. Sähköautojen määrä on niin pieni, ettei sillä ole mitään merkitystä sähköpulan suhteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähköautojen käyttö vähentää fossiilisten polttoaineiden käyttöä ja sitä kautta hidastavat ilmastonmuutosta. Sähköautojen määrä on niin pieni, ettei sillä ole mitään merkitystä sähköpulan suhteen.
Näin se on. Lämpeneminen sitten kestää vain vähän pitempään.
- Anonyymi
Autopula johtuu autoautoista.
- Anonyymi
Suomi on niukasti omavarainen sähkön suhteen - tai omavaraisuudesta puuttuu korkeintaan 10%, joka on aiemmin tuotu sekä ruotsista että venäjältä. Nyt vaan joudutaan viemään sähköä paljon eurooppaan, joten ei ole mistä tuoda. Euroopassa - lähinnä saksassa - toteutettu vihreä siirtymä on poistanut verkosta ennenaikaisesti ydinvoimaloita, joka aiheuttaa energiapulan. Maakaasu siis oli vihreämpi vaihtoehto kuin ydinvoima heidän mielestään ja nyt kun sitä ei ole pitää sitä korvata jollakin.
Jos noita poistettuja ydinvoimaloita saataisiin ajettua takaisin käyttöön luultavasti ei olisi energiapulaakaan.
Myös ruotsissa on huollossa/katkolla tällä hetkellä merkittävä määrä ydinvoimaa ja ylimääräistä ei juuri ole. Syys sateet olisivat voineet parantaa tilannetta, mutta käytännössä ovat jääneet melko vähäisiksi nuokin. - Anonyymi
Keskimääräinen sähköauto tarvitsee 400 W sähkötehon vuorokauden ympäri laskettuna. Toistaiseksi sähköautoja on vielä vähän. Jos kaikki 2.5 miljoonaa henkilöautoa käyvät joskus sähköllä, niin niiden lataamiseen tarvitaan 1000 MW jatkuva sähköteho. OL3 teho on 1600 MW - jos se joskus käy.
- Anonyymi
Sähköautoja on nyt korkeintaan jokunen prosentti autokannasta. Niiden tehonatarve on luokassa joitakin kymmeniä MW.
Vertailun vuoksi yhden asteen kylmeneminen koko maassa lisää sähkötehon tarvetta noin 110 MW. - Anonyymi
Viime talvenakin Suomi lämmitteli tuontisähköllä. Kovilla pakkasilla lämmityssähkötehon tarve hipoo 5000 MW. Nyt mm. tuonti Venäjältä on stop.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viime talvenakin Suomi lämmitteli tuontisähköllä. Kovilla pakkasilla lämmityssähkötehon tarve hipoo 5000 MW. Nyt mm. tuonti Venäjältä on stop.
Paljon puhutaan sisälämpötilan alentamisesta. Vuositasolla yhden asteen alennus pudottaa kulutusta yli 5 % . Kovalla pakkasella (-30 C) vaikutus on vain parin prosentin verran (1/(50), suhteellisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann3012376Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161770Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel611438Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2191396- 901342
Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851175Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1431003TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p20990Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60983Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak167938