kaurapuuroa?

marie

onko kaurapuuro hyvä laihdutusruoka? eli jos sitä kohtuudella syö päivittäin ja tietysti muutakin (hedelmiä ja kasviksia) ja sitä liikuntaa..

6

4487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÖÖÖ

      Kaurapuurossa on runsaasti kuitua ja se on hyvä se.

    • puuroa

      Kaura sisältää betaglukaania, joka on hyväksi.

    • aamupuurona

      Yksi annos kaurapuuroa mahtuu mainiosti laihduttajan(kin) ruokavalioon. Hiilareitahan se sisältää paljon, mutta hyviä sellaisia, eli sopii hyvin vaikka aamupalaksi.

      Mutta muistathan huolehtia myös siitä, että saat tarpeeksi proteeinia ja hyvää rasvaa?

    • sanna

      Entä jos syö puuroa tosi usein? Itsellä menee ainakin yksi annos päivässä. Joskus syön puuroa (ruis/kaura) sekä aamupalaksi että päiväruoaksi. Tuntuu että se on helppoa, halpaa ja nälkä lähtee ja pysyy hyvin poissa. Lisäksi puurosta ei tule paljoa kaloreita (eiks vaan?) ja illalla voi sitten syödä rauhassa vaikka vähän enemmän vaikka iltapalaa. Onkohan huono, jos korvaan ns. kunnon ruoan pari kertaa viikossa puurolla? Mielipiteitä?

    • litosfääri

      sellasta että laitat kaurapuuron joukkoon vehnälesettä. tulee tosi hyvän makunen ja vähemmän kaloreita kun korvaa osan kaurahiutaleista leseellä saa enemmän kuitua.

    • elovena/

      Kaura sisältää runsaasti kuitua, josta suurin osa on liukoista ravintokuitua (betaglukaani). Tämän on todettu alentavan veren kolesterolitasoa ja haitallisen LDL-kolesterolin määrää sekä alentavan veren sokeritasoa. Lisäksi kuitu edistää ruoansulatusta.

      Kauran rasva on hyvälaatuista, se muodostuu öljyhapoista (40 %), jotka alentavat kolesterolia sekä linolihapoista (40 %), jotka ovat välttämättömiä mm. munuaisten, verenkiertoelimistön ja ruoansulatuskanavan toiminnassa.

      Kauran sisältämä hiilihydraatti, betaglukaani tasaa aterian jälkeistä verensokeripiikkiä ja näin energiaa vapautuu hitaasti ja kylläisyyden tunne säilyy pitkään. Tämä tekee kaurasta ihanteellista ravintoa diabeetikoille, urheilijoille ja kaikille hyvinvoinnistaan huolehtiville.

      Kaura sisältää paljon hyvälaatuisia valkuaisaineita.
      Sisältää runsaasti kivennäisaineita sekä B- ja E-vitamiineja.

      Tämmöstä löyty tietoa. Oon kuullu että kaura ns. kuljettaa rasvaa pois suolistosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5792
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4364
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3237
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2951
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1549
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      62
      1276
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1206
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe