rikollinen on aina rikollinen surkee jäBä huru ukko

Anonyymi-ap

Virkarikossyytteet saanut Kittilän vt. kunnanjohtaja jäi ...
Arvioitu lukuaika: 3 min
Virkarikossyytteet saanut Kittilän virkaa tekevä kunnanjohtaja Timo Kurula (kesk.) on jäänyt sairauslomalle. Kurula myös anoo vuosilomaa ja virkavapaata loppuvuoden ajaksi. Asiasta kertoi Kittilän kunnanvaltuuston puheenjohtaja Aki Nevalainen (vas.) tiistaina.

6

920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kittilä aikoo päästää lainvastaisesti valitun Timo Kurulan heti töihin – Oikeusoppineet hämmästelevät
      Kunnanhallituksen velvollisuutena on jättää lainvastainen päätös panematta täytäntöön.

      HILLE KUUSISTO 29.4.2017
      TEKSTI EEVA-LIISA HYNYNEN
      Biologian lehtori Timo Kurula (kesk) ryhtynee johtamaan Kittilän kuntaa vt. kunnanjohtajana tiistaina 2. toukokuuta, vaikka kunnanhallitus ei ole pannut vielä edes täytäntöön kunnanvaltuuston päätöstä Kurulan valinnasta.

      Jos Kittilässä edetään normaalien aikataulujen mukaan, kunnanhallitus kokoontuisi seuraavan kerran tiistaina 9. toukokuuta. Tuolloin Kurula olisi ehtinyt toimia jo viikon verran vt. kunnanjohtajana, vaikka hänen valintansa kunnanjohtajaksi tapahtui lainvastaisesti.

      Kuntalain mukaan kunnanhallituksen on valvottava kunnan päätöksenteon laillisuutta ja vastattava päätösten täytäntöönpanosta.

      Kurulan ei pitäisi aloittaa työtään suunitellusti, arvioi Helsingin yliopiston hallinto-oikeuden professori Olli Mäenpää.

      ”Päätöksen merkittävyys huomioon ottaen pitäisi vähintäänkin odottaa kunnanhallituksen laillisuusarviota”, Mäenpää toteaa.

    • Anonyymi

      Valinnan valmistelussa meni lähes kaikki pieleen.

      Vt. kunnanjohtajan valinnan valmistelussa Kittilän kunnanhallitukselta ja vt. kunnanjohtajalta Kyösti Tornbergilta meni pieleen lähes kaikki, mikä pieleen voi mennä.

      Kittilän kunnanhallitus väisti esittelyvelvollisuutensa eikä esittänyt vt. kunnanjohtajaksi ketään.

      Kunnanhallitus ei myöskään laadituttanut tehtävää hakeneista minkäänlaista ansiovertailua valtuutettujen käyttöön. Se haastatteli kahdestatoista hakijasta viisi, mutta valtuusto sai äänestää kaikista tehtävää hakeneista ”sokkona” suljetulla lippuäänestyksellä ilman esittelyä.

      Haastateltujen joukossa oli kolme miestä ja kaksi naista. Kun hakeneiden joukossa on sekä miehiä että naisia, tasa-arvolaki edellyttää ansiovertailun laatimista, jotta estetään tilanteet, joissa valinta tapahtuisi sukupuolen perusteella.

      Kun valtuusto ryhtyi käsittelemään vt. kunnanjohtajan valintaa, puheenjohtaja Inkeri Yritys (vas) kysyi valmistelun perään: puuttuvista hakija- ja ansiovertailuista.

      Yle Uutisten mukaan kunnanhallituksen puheenjohtaja Pekka Rajala kertoi valtuuston kokouksessa, että tällainen vertailu päätettiin kunnanhallituksessa jättää tekemättä.



      Lue lisää
      Rajalan johtaman kunnanhallituksen ja vt. kunnanjohtajana kaksi vuotta toimineen oikeustieteen tohtori Kyösti Tornbergin olisi kannattanut selvittää, mitä lainsäädäntö asiasta sanoo.

      ”Jo päätöksen perusteluvelvollisuus edellyttää hakijoiden ansioiden vertailua. On selvää, että perusteluja ei voida esittää, jos vertailua ei ole tehty”, professori Olli Mäenpää sanoo.

      ”Lisäksi menettely on tasa-arvolaissa kiellettyä syrjintää, jos työnantaja työhön ottaessaan ilman tehtävän laadusta johtuvaa painavaa ja hyväksyttävää syytä syrjäyttää henkilön, joka on ansioituneempi kuin valituksi tullut toista sukupuolta oleva henkilö.”

      Mäenpää muistuttaa, että hallituksen esityksen mukaan kyseisessä säännöksessä edellytetään hakijoiden ansiovertailua, jossa otetaan huomioon muun muassa ”työnhakijoiden koulutus, aikaisempi työkokemus sekä sellaiset työnhakijan ominaisuudet, tiedot ja taidot, jotka ovat eduksi tehtävän hoitamisessa ja voidaan siten katsoa lisäansioiksi”.

      Mäenpää tähdentää, että myös oikeuskäytännössä on korostettu ansiovertailun merkitystä. Hänen mukaansa Kittilän kunnanvaltuuston menettely poikkeaa tasa-arvolain ja hallintolain velvoitteista.

      ”Kysymyksessähän on kunnan kannalta erityisen tärkeä päätös, joten kunnollinen vertailu ja asialliset perustelut ovat välttämättömiä.”

      Mäenpää sanoo, että viisainta olisi palauttaa asia valtuustoon uudelleen ja lainmukaisesti käsiteltäväksi.

    • Anonyymi

      kurula epältynä lapsiin sex hommista

    • Anonyymi

      oli kuulemma vain näyttänyt Biologisia juttuja housut nilkoissa alle 8 vuotiaalle

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3878
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      351
      3011
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      11
      1915
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      781
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      769
    Aihe