Sähkökitaran kielien tahmeus

Millä saa kielet "liukkaiksi"?
Olen pyyhkinyt kielet puhtaaksi ja kädet on aina puhtaat?? Mutta kielillä ei sormet oikein liu'u. Sama lakattu kaula. En ala hiomaan lakkaa pois, jokin muu keino?
10379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kaulan takaosan lakka on täysin eri asia, kuin kielten liukkaus. Kumpi nyt oikeasti kyseessä tuossa "tahmeudessa"?

Äänestä
  • Molemmat tuntuu tahmeilta! Eivät ole likaiset..lakatun kaulan ymmärtää,pitäisi olla kuivat kädet. Kieliä olen putsannut vedellä ja fairylla, se taitaa olla virhe koska ei ennen kielet olleet nihkeitä.
    En haluaisi lakkaa poistaa kaulan takaa.

    Äänestä

Jos painaa kieltä kevyemmin niin sormikin liukuu.

Äänestä
  • Totta..ehkä en vielä ole kitaravirtuoosi😁

    Äänestä

Kesällä tuo kaulan lakka haitta,,hikoilevat kädetkin eikä luista soitto.
Ostin tässä Squierin Telecasterin jossa kaula kai lakattu mutta mattahiottu.

Toimii kesäkuumillakin.

Äänestä

Koklaas käyttää silikonisuihketta, kaulan lakatulle pinnalle ja kieliin niin että että suojaat otelaudan puuvillaisella, siis rievulla, ei farkkukankaalla ja liikutat riepua sitä mukaan kun suihkutat kieliin.

Toinen vaihtoehto un perunajauho tai talkki mitä käytetään painonostossa, kiekonheitossa, kuulantyönnössä.

Äänestä

Dunlop Ultraglide kitaran kielten puhdistusaine. Sitä voit kokeilla. Jos sekään ei vaikuta eikä toimi, niin ei se kuitenkaan kovin kallis puteli ole.

Äänestä
  • Köyhälle kaikki on kallista.

    Äänestä

Uudet kielet ei maksa maltaita. Alle kympin löytyy jokaisesta musaliikkeestänsetti.
Eikä ne muutenkaan " parane vanhetessaan" kuten jotkut viinit.

Fenderin kielisettejä saa olla jokaviikko vaihtamassa, Ernie Ball antaa aikahyvän vasteen rahalle.

Äänestä

The Ultimate Guitar String Test
https://youtu.be/GU3FALjd_m4

Ei kannata ottaa testiä liian tosissaan. Se mainitaan myös videolla. Hyvin kuulee kuitenkin eri kielisettien erot soundissa ja se on lähinnä videon paras anti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Millä saa kielet "liukkaiksi"?
Olen pyyhkinyt kielet puhtaaksi ja kädet on aina puhtaat?? Mutta kielillä ei sormet oikein liu'u. Sama lakattu kaula. En ala hiomaan lakkaa pois, jokin muu keino?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu