Voiko kielen oppia kuuntelemalla?

Näkikö kukaan MTV3:n kevennyksen 25.11.2022.
Kevennykset: Päälle hypännyt ryhävalas innoitti brittimiehen kirjoittamaan kirjan valaista: "Melkein kuolimme" – katso maksutta MTV Katsomossa
-
Kiinnostava yksityiskohta Dominicassa tehtävästä tutkimuksesta.
Keskustellaanko 2026 valaiden kanssa?
Kuuntelevat ja nauhoittavat valaiden keskustelua. Tarkoituksena oppia niiden puhe ja joku päivä kesustella niiden kanssa.
Mitä siitä seuraisi?

7

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

    • Anonyymi

      No tota vähän siihen tapaanhan se oma äidinkieli opitaan, että kuunnellaan, matkitaan ja yritetään tajuta mitä mikäkin ääni tarkoittaa.

      • Anonyymi

        Pitäisikö laittaa joku vauva uimaan valaiden kanssa, niin siitä tulisi kaksikielinen ja voisi tulkata ihmisille valaiden puheita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisikö laittaa joku vauva uimaan valaiden kanssa, niin siitä tulisi kaksikielinen ja voisi tulkata ihmisille valaiden puheita.

        Niin vauvathan tuon taidon osaa.


    • Anonyymi

      ...on siinä mahdollisuus "päästä kiinni", jos tutkijoiden joukkoon sattuu helposti kielenoppiva, jonkunlaisen sävelkorvan omaava henkilö. Valaiden kielen opettelu lienee kuin koodinmurtamista. Suurin ongelma on juontaa alku jostain äännähdyksestä -minkä tarkoitus aukeaa.
      Toisaalta "valaiden laulu" voi olla taajuudessa niin tiukkaa, jotta hyvin lyhyetkin pätkät omaavat merkityksen, niin nopeat - jotta meidän hoksottimet ei ehdi mukaan.
      Yhden vaikeusasteen luo, mielikuvitus - Mistä viestissä saa puheenaiheesta kiinni? Eli kekseliäällekin on hommaa huomata mistä valaseläimet keskustelevat.
      Esim laivoista voisivat vaihtaa mielipidettä "...jestas nuo merensekoittajat haisee pitkään pahalle.." (rahtilaivoista) "...juu, katkoja niiden jäljissä ei syö tuhannen merihevon kuseman matkalla.." jne

      • Eli jos laiva menee läheltä niin voisi seurata tuleeko samanlainen keskustelu aina esiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      48
      1482
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1377
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe