Marsin ja Maan vastakkainasettelu alkaa: missä ja miten tarkkailla
1. joulukuuta planeettamme lähestyivät, ja 8. joulukuuta ne asettuvat linjaan Auringon kanssa
Moskovan planetaario muistuttaa: lähipäivinä tapahtuu useita erittäin näyttäviä tähtitieteellisiä tapahtumia kerralla. Nimittäin: 1. joulukuuta Mars tulee melko lähelle Maata - 81 miljoonaa 450 tuhatta 876 kilometriä. Viikkoa myöhemmin, 8. joulukuuta kello 7.18 Moskovan aikaa, se asettuu oppositioon Maan kanssa, löytää itsensä samalla puolella aurinkoa ja samalla linjalla sen kanssa, ja lopulta Punainen planeetta peittyy. täysikuuhun mennessä - 8. joulukuuta täysikuu tapahtuu. Eli Marsin "tähti" klo 07.58 Moskovan aikaa siirtyy lähelle Kuun kiekkoa, kimaltelee sen pohjoisreunassa, piiloutuu sen taakse ja ilmestyy sitten klo 08.37 Moskovan aikaa toiselle puolelle. Tämä näkyy selvästi Venäjän pohjois- ja länsiosissa.
Pimeän tullessa Mars näkyy selvästi taivaalla. Se nousee koillisessa, loistaa korkealla horisontin yläpuolella etelässä yöllä, laskee aamulla länteen ja lopulta piiloutuu horisontin taakse taivaan luoteisosassa. Pääasia, että sää suosii havainnointia. Ja sitten kiikareilla on mahdollista erottaa naapuriplaneetan kirkkaan punertava levy, ja hyvällä kaukoputkella, yli 100-kertaisella suurennuksella, on mahdollista tutkia pinnan elementtejä. Esimerkiksi etelänapalaki.
Kuu sulkee väliaikaisesti Marsin, spektaakkeli on dynamiikkaasti mielenkiintoinen
Muuten, Mars näyttää kirkkaimmalta ja suurimmalta viimeisen 2 vuoden aikana.
Vastustusta tapahtuu, koska Maan ja Marsin kiertoradat eivät ole kaukana ympyröistä. Ne ovat pitkänomaisia, ja naapurin on vahvempi. Mars kiertää myös Auringon noin kahdessa maan vuodessa. Täällä planeettamme joko lähestyvät tai eroavat. Joskus käy niin, että Mars on alle 60 miljoonan kilometrin päässä. Ja sitten - kerran 15 - 17 vuodessa - tapahtuu niin sanottuja suuria yhteenottoja, kuten esimerkiksi 31. heinäkuuta 2018, jolloin Maasta Marsiin oli 57,6 miljoonaa kilometriä.
Ja vuonna 2003 vastakkainasettelu oli yleensä suurin. Silloin planeettojen välinen etäisyys oli 55,7 miljoonaa kilometriä. Ennen sitä Mars oli niin lähellä Maata 60 000 vuotta sitten. Seuraavan kerran vasta vuonna 2287.
Etsi Marsia etelästä lähempänä Kuuta
Suuren opposition aikana 5. syyskuuta 1877, kun Mars lähestyi Maata 56,4 miljoonan kilometrin etäisyydellä, amerikkalainen tähtitieteilijä Asaph Hall löysi kaksi naapuriplaneetan satelliittia - Phobosin ja Deimosin. Ja italialainen tähtitieteilijä Giovanni Schiaparelli näki kuuluisat Marsin "kanavat", joita valitettavasti ei koskaan löydetty Marsista - lähemmin tarkasteltuna, kuten he sanovat.
Marsin ja Maan vastakkainasettelu alkaa
Anonyymi-ap
1
80
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 954175
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.673431Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723064SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812539Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52346Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2032126Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302061- 41860
- 73791
- 52756