Kullan kaivuu

Anonyymi-ap

Yleensä kultaa pyritään kaivamaan vesistön, eli joen tms, lähistöltä. Sehän on välttämätöntä, kun kullan erottelu perustuu huuhdontatekniikkaan. Näinhän on tehty lapissa.
Varmaan kultaa on kuitenkin muuallakin. Jääkauden jälkeisellä sulamisjaksolla on valtavia vesivirtoja kulkenut lähes jokapuolella, kuljettaen kallioperästä jauhautuneita erikokoisia hippuja mukanaan. Nekin ovat tietysti painonsa mukaan jakautuneet eri paikkoihin.
Olenkin varma, että eteläsuomestakin monista paikoista olisi löydettävissä hippukultaa, ei pelkästään lapista.

7

1173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaskoolikultaa kaivetaan virtapaikkojen ympäristöstä koska se yksinkertaisesti rikastuu kyseisille alueille. Jääkausien aikaiset virtapaikat ovat toki otollisia paikkoja nekin kulta-alueilla mikäli ne pystytään luonnonmyllerrysten jäljiltä uudestaan löytämään. Sulavesivirtoja kulki myös mannerjään alla ja niiden kuljettamat kultahippuset saattoivat pysähtyä outoihin paikkoihin koska vesi kulki näissä tunneleissa myös paikoin ylämäkeen paineen vaikutuksesta.

      Etelä-Suomesta ei ole juuri muuta löytynyt kuin peruskalliossa kiinni olevaa kultaa.
      Tästä voisi arvella että alueella ei ole rapautunut suuria kultaesiintymiä jokikullaksi.

    • Anonyymi

      Lähde Kanadaan ja Alaskaan tutkimaan asiaa ja palaa rikkaana Suomeen.

    • Anonyymi

      Mikä Suomessa on eteläisin paikka, mistä on löydetty kultaa huuuhtomalla?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tampereella kultaan liittyvää kaivostoimintaa.


    • Anonyymi

      Kaikkialta löytyy kultaa pienen pieniä määriä. Ei kannata lähteä rikastamaan eikä välttämättä edes tutkimaan.

      Kuutiokilometrissä merivettä on keskimäärin n. 4 kg kultaa. Helppo todeta, mutta aivan liian kallista ottaa talteen.

      • Anonyymi

        Merien pinta on ollut joskus paljon nykyistä korkeammalla ja meret ovat peittäneet suuren osan nykyisistä rannikkoalueista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      282
      4751
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      50
      2959
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      961
    Aihe