Kullan kaivuu

Anonyymi-ap

Yleensä kultaa pyritään kaivamaan vesistön, eli joen tms, lähistöltä. Sehän on välttämätöntä, kun kullan erottelu perustuu huuhdontatekniikkaan. Näinhän on tehty lapissa.
Varmaan kultaa on kuitenkin muuallakin. Jääkauden jälkeisellä sulamisjaksolla on valtavia vesivirtoja kulkenut lähes jokapuolella, kuljettaen kallioperästä jauhautuneita erikokoisia hippuja mukanaan. Nekin ovat tietysti painonsa mukaan jakautuneet eri paikkoihin.
Olenkin varma, että eteläsuomestakin monista paikoista olisi löydettävissä hippukultaa, ei pelkästään lapista.

7

1397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaskoolikultaa kaivetaan virtapaikkojen ympäristöstä koska se yksinkertaisesti rikastuu kyseisille alueille. Jääkausien aikaiset virtapaikat ovat toki otollisia paikkoja nekin kulta-alueilla mikäli ne pystytään luonnonmyllerrysten jäljiltä uudestaan löytämään. Sulavesivirtoja kulki myös mannerjään alla ja niiden kuljettamat kultahippuset saattoivat pysähtyä outoihin paikkoihin koska vesi kulki näissä tunneleissa myös paikoin ylämäkeen paineen vaikutuksesta.

      Etelä-Suomesta ei ole juuri muuta löytynyt kuin peruskalliossa kiinni olevaa kultaa.
      Tästä voisi arvella että alueella ei ole rapautunut suuria kultaesiintymiä jokikullaksi.

    • Anonyymi

      Lähde Kanadaan ja Alaskaan tutkimaan asiaa ja palaa rikkaana Suomeen.

    • Anonyymi

      Mikä Suomessa on eteläisin paikka, mistä on löydetty kultaa huuuhtomalla?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tampereella kultaan liittyvää kaivostoimintaa.


    • Anonyymi

      Kaikkialta löytyy kultaa pienen pieniä määriä. Ei kannata lähteä rikastamaan eikä välttämättä edes tutkimaan.

      Kuutiokilometrissä merivettä on keskimäärin n. 4 kg kultaa. Helppo todeta, mutta aivan liian kallista ottaa talteen.

      • Anonyymi

        Merien pinta on ollut joskus paljon nykyistä korkeammalla ja meret ovat peittäneet suuren osan nykyisistä rannikkoalueista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8377
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5300
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe