Intiassa sään ääri-ilmiöt ovat kasvaneet merkittävästi tänä vuonna, Intian ympäristöministeriön keskiviikkona julkaisemassa raportissa todetaan.
Intiassa on kuluvana vuonna nähty viisi kertaa tavallista enemmän ukkosmyrskyjä ja salamaniskuun on kuollut peräti 907 ihmistä.
Myös lämpöaaltoja on maassa koettu tänä vuonna kahdeksan kertaa useammin kuin viime vuonna.
Lähes 1,4 miljardin asukkaan Intiassa viime maaliskuu oli lämpimin yli sataan vuoteen ja myös huhti- ja toukokuu olivat poikkeuksellisen kuumia.
Intian parlamentille raporttinsa jättäneet tutkijat pitävät ilmastonmuutosta keskeisenä syynä sään viimeaikaisille ääri-ilmiöille.
Lähde: Reuters
Ukkosmyrskyt viisinkertaistuneet Intiassa
2
152
Vastaukset
- Anonyymi
Yksi satunnainen vuosi ei todista mitään. Lisäksi muualla maailmassa ei ole todettu mitään muutosta myrskyjen määrässä. Hurrikaanien tai muiden myrskyjen määrä ei ole kasvanut eikä tuulisuus ylipäätään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3255201Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669- 1111531
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1201420Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393