Onpa fiksua tekstiä koomuslaiselta poliitikolta.
http://www.korhola.com/lang/fi/2022/12/virhea-siirtyma/
Voisin vaiķka kokoomusta äänestää, jos puolueessa olisi Eija-Riittoja enemmän.
http://www.korhola.com/lang/fi/2022/12/virhea-siirtyma/
Voisin vaiķka kokoomusta äänestää, jos puolueessa olisi Eija-Riittoja enemmän.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Muuten olen samaa mieltä, mutta en kannata ydinvoimaa. Suomessa on uusiutuvaa biomassaa, turvetta ja puuta riittävästi. Jos niillä ei pystytä energiavajetta korjaamaan, niin sitten säästetään. Korhola kirjoittaa kyllä asiaa hyvin perustellen. Valitettavasti vaan kokoomus on unohtanut kodin, uskonnon ja isänmaan jo niin pahasti, että en halua enää eille ääntäni antaa.
Korhola puhuu asiaa.
Eipä tuon kanssa ihan samaa mieltä voi olla.
Turve toimii apurahoilla, vesisähkötuotantoa voi lisätä kotimaassakin (jos tahtoa löytyy), Suomen säätövoima on ollut enemmänkin Ruotsissa ja Norjassa kuin Venäjällä.
Pörssi on toiminut tähän asti hyvin, mutta jos sähkö uhkaa loppua jää vain 2 vaihtoehtoa. Joko hinta nousee tai sähköt menee poikki.
Tarkoittaako suunniteltu hintakatto sitten sitä, että tuulettomina päivinä sähköt on poikki?
Sähköt katkeaa jos kysyntä ylittää tarjonnan. Hintakatto ei siinä tilanteessa ole kuin haitaksi.
Paras keino katkojen minimoimiseksi olisi määrätä kaikki sähkösopimukset pörssisähköön pariksi kuukaudeksi. Sellaista ministeriä voisin äänestää.
Normaalit ihmiset eivät ikinä edes vilkaise sähkön hintaa. Jos on nälkä niin sitten tehdään ruokaa, oli sähkö sitten kallista tai ei. Jos haluaa mennä saunaan iltapäivällä niin sitten menee saunaan. Elämän aikatauluttaminen sähkön hinnan mukaan on sadismia.
Ja muuten, minusta pörssisähkön myyminen pitäisi olla laitonta. Sähkön pitää olla saman hintaista kellosta riippumatta ja sitä pitää olla aina. Jopa minuutin sähkökatkosta pitää tulla reipas korvaus asiakkaalle.
Jos fuusioenergia joku päivä on toiminnassa, saattaa tuon suuntainen olla mahdollista. Siihen asti pörssisähkö on paras ratkaisu. Ruuan lämmitys ei kauheasti maksa, mutta lämminvesivaraajat ja muut voi ohjelmoida halvoille tunneile. Saunan käyttö menee sitten sen mukaan, haluaako siitä maksaa euron vai kympin.
Fuusioenergia on edelleen pelkkä haave, se on parhaimmassa tapauksessakin kymmenien vuosien päässä tulevaisuudessa ja pahimmassa tapauksessa sitä ei tule koskaan.
Itse en ole koskaan pörssisähkösopimusta tehnyt enkä aio tehdä jatkossakaan.